Az elemzők egy részének várakozásai szerint a korábban várt áprilisi időpontnál egy hónappal hamarabb, már holnap kamatemelésről dönthet a japán jegybank, a Bank of Japan. Ezzel 17 év után térhet vissza a japán alapkamat a negatív tartományból: a mostani lépéssel ez -0,1 százalékról nullára emelkedne vissza.
A japán monetáris politika szigorítását korábban többen olyan tényezőnek vélték, amely komolyan veszélyeztetheti a globális tőkepiacokat. Ennek oka az, hogy az amúgy hatalmas megtakarításokkal rendelkező japán lakossági és intézményi befektetők az évtizedekig alacsony hozamok miatt tömegesen vitték a tőkéjüket külföldre és fektettek be magasabb kamatozású és hozamú eszközökben.
A nagy félelem az volt, hogyha Japánban megindul a kamatemelés, akkor ezen pénzek egy nagy része visszatér Japánba, a kivonuló japán befektetők pedig komoly eladási hullámot indítanának el akár az amerikai, akár az európai kötvénypiacokon a jelzálogkötvényeknél, vagy akár a részvényeknél is.
Az Európai Központi Bank például tavaly nyáron figyelmeztetett a japán befektetők esetleges kivonulásának veszélyeire. Valamivel több mint egy éve volt olyan befektetési banki szimuláció is, amely a japán részvényárak 25 százalékos zuhanását vetítette előre, ha a kamat visszamegy 1 százalékra.
A kamatemelés esélyét a piaci kommentárok szerint jelenleg az is növeli, hogy pénteken jelentős béremelést került kiharcolnia a legnagyobb japán szakszervezetnek, a Rengonak. Ez alapján az ország legnagyobb vállalatainak munkavállalói súlyozott átlagban 5,3 százalékos fizetésemelést kapnak, míg a kisebb cégek dolgozói 4,4 százalékos emelésre számíthatnak, összességében a béremelkedés mértéke 30 éves rekord lesz.
A pénzügyminisztérium adatai szerint Japán összes külföldi portfólióbefektetése 628,45 billió jen (4,2 billió dollár) volt december végén: ennek több mint fele kamatérzékeny kötvényekben volt, túlnyomó részben hosszabb lejáratúakban.
A japán intézményi befektetők közül a nyugdíjalapok jellemzően nem kötnek fedezeti ügyleteket árfolyamkockázatukra. Ez gyengülő jen esetén extra hozamot biztosít számukra, erősödő jennél viszont természetesen fordított a hatás. A nyugdíjalapokkal ellentétben a japán nagy bankok és életbiztosítók inkább fedezik külföldi kötvényállományukat, hogy csökkentsék a betéteiket és az egyéb jenkötelezettségeiket érintő kockázatokat.
Nem nagyon hiszek ebben a tőkerepatriálás sztoriban. Ha megnézzük az elmúlt 20 év adatait, kiderül, hogy még 2008-ban a globális pénzügyi válság idején is meglehetősen kevés külföldön befektetett tőke vándorolt vissza Japánba
– mondta Gareth Berry, a Macquarie Bank deviza- és árfolyam-stratégája a Reutersnek.
A Nomura stratégája, Jin Moteki szerint az olyan befektetők, mint a biztosítótársaságok, csak akkor fogják elkezdeni hazavinni a külföldi befektetéseket, ha otthon elegendő hozamot kínálnak a japán államkötvények. Becslése szerint komoly repatriálásra csak akkor kerül sor, ha a 20 éves japán államkötvényhozamok elérik a 2 százalékot, ami nagyjából 50 bázispontos emelkedést jelent a hosszabb hozamokban. A Nomura arra számít, hogy a BOJ októberre 0,25 százalékra emeli az egynapos kamatlábat.
Véleményünk szerint a potenciális repatriálás nagysága, amelyet a hozamgörbe kontroll vége kiválthat, valószínűleg legfeljebb 45 billió jen körül lehet. Arra is számítunk, hogy a japán életbiztosítók lesznek a hazatelepítés potenciális főszereplői
– mondta Moteki.
Persze vannak más hatások is. Ha például az ilyen rövidebb lejáratú kamatok akkor emelkednek, amikor a Fed megkezdi a kamatcsökkentéseket, az ugyan csökkenti a kamatkülönbözetre játszó pozíciók nyitásának vonzerejét, viszont olcsóbbá teszi az árfolyamkockázat fedezését is.
Egy 3 hónapos dollár-jen carry trade decemberben éves szinten 7 százalékot hozott, most viszont csak 5 százalékot, mivel mind a jen, mind a japán hozamok emelkedtek.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Business Talks 2024
Az Economx következő konferenciájára, a Business Talks 2024-re még itt vásárolhat jegyet, a programról pedig itt tájékozódhat.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!