A jegybank, azaz a Kínai Népi Bank (People's Bank of China/PBOC) a piacok nyitása előtt 7,0039 jüan/dollárban szabta meg a középárfolyamot, 43 pippel gyengébben az előző napi 6,9996 jüan/dollárnál. A csütörtöki érték 2008. április 21. óta a leggyengébb, mindazonáltal erősebb a piaci várakozásoknál, így elemzők annak jelzéseként fogták fel, hogy a pekingi döntéshozók stabilizálni akarják a jüan árfolyamának gyengülését a héten tapasztalt zuhanás után.
A kínai-amerikai kereskedelmi viszály elmérgesedésének újabb fejezeteként az amerikai pénzügyminisztérium hétfőn hivatalosan devizamanipulátornak minősítette Kínát, 1994 óta először. A döntés azt követően született meg, hogy a kínai hatóságok 11 éve először hagyták a 7 jüan/dollár szint alá gyengülni a nemzeti fizetőeszközt.
A Kínán belüli (onshore) piacon csütörtökön 7,0402 jüanon indult a kereskedés, és félidőben 7,0425 jüanon jegyezték a dollárt, 171 pippel erősebben a szerdai záróárfolyamnál. Ugyanekkor a Kínán kívüli (offshore) piacon 7,0659 jüanon állt a dollár jegyzése, 164 pippel gyengült az amerikai deviza a szerdai 7,0823 jüanos záráshoz képest.
Bár a jüan árfolyama stabilizálódott csütörtökön, az onshore piacon így is 2,1 százalékot veszített értékéből a dollárhoz képest múlt csütörtök, azaz azóta, hogy Donald Trump amerikai elnök váratlanul úgy döntött, újabb évi 300 milliárd dollár értékű kínai importtermékre rendeli el 10 százalékos pótvám kivetését szeptember 1-től.
A befektetők szoros figyelemmel követték a héten a jüan hivatalos középárfolyamának alakulását, mert ebben remélnek fogódzókat találni az árfolyam-politika alakulását illetően. Elemzők szerint az, hogy a PBOC a várt 7,0205 jüan/dollárnál jóval, 2,4 százalékkal erősebb szinten húzta meg a középárfolyamot csütörtökön, azt mutatja, a jegybank arra törekszik, hogy mérsékelje az árfolyam-ingadozásokat és csökkentse a leértékelési várakozásokat.
A kínai részvénytőzsdéken hat kereskedési nap óta először csütörtökön emelkedtek az irányadó indexek, mert a jüan stabilizálódása enyhítette azokat a félelmeket, hogy devizaháború robbanhat ki a világ két legnagyobb gazdasága között. A sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite 0,93 százalékos, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Component Index 1,23 százalékos, a Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe pedig 1,32 százalékos nyereségben zárt. Javította a kockázatvállalási hangulatot az is, hogy a csütörtökön közzétett adatok tanúsága szerint a vártnál kedvezőbben alakult a kínai külkereskedelem júliusban.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!