Félmilliárd forintot meghaladó bevételt értek el az év első kilenc hónapjában a Magyarországon működő befektetési szolgáltatók. A pontos adatok szerint a szektor 544,3 milliárd forinton osztozott, akik a Magyar Nemzeti Bank csütörtökön frissült statisztikái szerint eggyel megfogyatkozva már csak kilencen vannak azok után, hogy augusztus 1-vel az Interactive Brokers Central Europe beolvadt az írországi  anyavállalatába. 

Az 544 milliárd forintos bevétel a tavalyi bázishoz (675,5 milliárd forint) képest jelentős, közel 20 százalékos visszaesést mutat, ami meglepetés a hazai és nemzetközi részvénypiac kifejezetten jó teljesítménye láttán. A vezető hazai részvények a Mol kivételével jókora pluszban vannak idén:

  • az OTP 36 százalékkal,
  • a Richter 23 százalékkal,
  • míg a Magyar Telekom 78 százalékkal drágult az év elejétől. 

Ráadásul a brókercégek szolgáltatásai díjai se csökkentek 2023-hoz képest, így a 20 százalékos bevétel-visszaesés leginkább azzal magyarázható, hogy a hazai befektetők egy része határon átnyúló szolgáltatóra válthatott, vagy kevésbé aktívan kereskedik. (A Magyarországon kibocsátott tőzsdei részvényekből szeptember végén 1790 milliárd forintnyi volt a magánbefektetők kezében.)

A brókercégek bevételeinek alakulása miatt a működési költségeket is vissza kellett fogni, amelyek az év első 9 hónapjában 504 milliárd forintra rúgtak. Azt az adatsor nem részletezi, hogy a ráfordításoknak mi volt a megoszlása, egyedül az derül ki, hogy a brókercégek a január-szeptemberi időszakban 12,2 milliárd forintot fizettek ki az alkalmazottaiknak. Összevetve a tavalyi adatokkal az látszik, hogy nagyon megugrottak a személyi jellegű kiadások, idén eddig közel 14 százalékkal kerestek többet a hazai befektetési szolgáltatók alkalmazottai, mint tavaly. 

Az alaptevékenység az év első 9 hónapjában közel 40 milliárd forint pozitív eredménnyel zárult, amely 13 százalékkal magasabb a tavalyinál. Összesítve pedig az első háromnegyed év 33,6 milliárd forint adózott eredményt mutat, időarányosan ez viszont 21 százalékkal alacsonyabb a tavalyi értéknél. A visszaesést részben az magyarázza, hogy tavaly 37 milliárd forint nyereséget mutattak ki a brókercégek pénzügy soron, míg idén csak 25 milliárdot. 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!