Vegyesen alakult a 2020-as év a befektetési alapok számára. Voltak nagyon szépen teljesítő konstrukciók és csúnya bukások is. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint a befektetők többsége azért jól járhatott, néhány részvényalap és abszolút hozamú konstrukció kivételével az év végén az alapok többsége pluszban zárt.
A trend folytatódott, a Supra betlizett
A privátbanki befektetők kedvencei közé tartozó abszolút hozamú alapok hoztak hideget és meleget is. A legjobban az MKB Rotunda és az OTP Trend teljesítettek, 29, illetve 27 százalék fölötti hozamot értek el. A Rotunda az alapkezelő legfrissebb havi jelentése szerint részvényeket tartott, amelyek a novemberi raliban jól is teljesítettek, emellett a devizapiacon is spekuláltak, például arra, hogy a forint erősödni fog a svájci frankkal szemben. Az OTP Trend azoknak a vállalatoknak a részvényeit törekszik tartani, amelyek a befektetők körében az ügyeletes kedvenceknek számítanak. A múltbeli adatokon végzett elemzések ugyanis azt mutatták, hogy a kedvenccé válás mögött rendre fundamentális okok, iparági átrendeződések húzódnak meg, amelyek hatása tartós lehet és a változások haszonélvezői, éllovasai több negyedéven, de akár több éven keresztül is a szélesebb piacot meghaladó felértékelődést produkálhatnak. Ez a stratégia hosszútávon is bevált, a 2011 decemberében indult alap évente 12,57 százalékos hozamot ért el eddig.
Az abszolút hozamú alapok többsége beváltotta az ígéretét, vagyis azt, hogy a kockázatmentesnél jobb hozamot próbál elérni. Az ilyen alapok ennek érdekében akár a piacok esésére is fogadhatnak. Tavaly erre nem volt mindig szükség, hiszen az amerikai tőzsdék történelmi csúcsra jutottak a járvány és a válság ellenére is. A Bamosz adatai szerint összesen 21 olyan abszolút hozamú alap volt, amelyik 10 százalék fölötti hozammal fejezte be 2020-at, a nagyobb vagyonnal rendelkező, népszerű alapok közül egyebek mellett a Hold Alapkezelő Columbus és Citadella, valamint az OTP EMDA alapjának is sikerült ez.
Az év csalódása a befektetők számára az OTP Supra volt. A még mindig mintegy 220 milliárd forintos vagyont kezelő, egyik legnagyobb hazai befektetési alap kezelői arra számítottak márciusban, hogy kőolaj ára hordónként 35-40 dollár körül stabilizálódik majd. Nem így történt, a kőolaj ára történelmi mélységekbe került. A Supra árfolyama pedig ugyan valamelyest emelkedett a mélypont óta, de nagyon messze van még a zuhanás előtti 5 forint fölötti szinttől.
Techno, trend, fenntarthatóság
A kevésbé nagy megtakarítással rendelkező lakossági befektetők főleg a vegyes és az ingatlanalapokat vásárolták az elmúlt években. A vegyes alapokkal tavaly alapvetően nem jártak rosszul. Három típust különít el a Bamosz: a legalacsonyabb részvényhányadú vegyes alapokat az óvatos, a közepes részvényhányadúakat a kiegyensúlyozott, míg a magas részvénykitettségűeket a dinamikus kategóriába sorolja. Utóbbiak hozama lett a legnagyobb tavaly. A rekorder az Accorde Alapkezelő Techno származtatott részalapja lett több mint 41 százalékos hozammal.
Az Accorde Techno alap célja, hogy magas arányban tartson a portfoliójában a technológiai fejlődésben élenjáró társaságok részvényeit valamint az azok árfolyammozgását lekövető részvényindexeket. Ugyanakkor nem megfelelőnek ítélt piaci körülmények esetén az alap a részvénykitettséget akár jelentősen is csökkentheti, és magas arányban tarthat defenzív eszközöket, például aranyat - derül ki az alapkezelő honlapjáról. Novemberben ez az alap a friss portfólió-jelentés szerint az AMD, a Qualcomm és a TSMC papírokon keresett sokat, valamint a Teslán, amely közel 50 százalékot menetelt a hónapban.
A kiegyensúlyozott vegyes alapok kategóriájában az Amundi Diszruptív alapja vitte el a pálmát bő 24 százalékos éves hozammal. A diszrupció olyan új megoldásokat jelent, amelyek egyszerűbbek, olcsóbbak, fenntarthatóbbak vagy gyorsabbak elődeiknél, átformálják saját piacukat, illetve a felhasználók viselkedését. A diszruptív vállalatok radikálisan alakítják át szektoruk játékszabályait, új piacokat hoznak létre vagy gyökeresen változtatják a meglévőket, lebontják a kialakult struktúrákat, és végül átveszik a vezető szerepet. Ez a stratégia a tavalyi évben a jelek szerint bejött.
Az óvatos vegyes alapok legjobbika az OTP Prémium Trend alap lett, nem egészen 7 százalékos hozammal. Az elnevezés nem véletlen, ennél a konstrukciónál a már említett OTP Trend abszolút hozamú alap hozamából is részesednek a befektetők, de a pénzük nagyobbik része az OTP Optima tőkegarantált kötvényalapban van.
A zöld téma tovább tarolt
Már 2019-ben is az év egyik legjobban teljesítő alapja az OTP Klímaváltozás 130/30 lett, 2020-ban sem volt ez másként. Sőt a 2019-es 32 százalékos nyereség el is törpül a tavalyihoz képest, 2020-ban ugyanis több mint 70 százalékot emelkedett az alap árfolyama, ezzel ez a tematikus részvényalap lett a tavalyi év legjobban teljesítő konstrukciója Magyarországon.
Az OTP Alapkezelő honlapja szerint az alap célja, hogy a hosszabb távra, legalább 5 évre rendelkezésre álló pénzeszközök számára rugalmas, bármikor hozzáférhető, a nemzetközi zöld ágazatok nagyvállalatainak teljesítményéből részesedő befektetési lehetőséget biztosítson. Az alap egyetlen gazdasági szektor globális képviselőinek részvényeire fókuszál, így teljesítménye felfelé, de lefelé is lényegesen eltérhet a globális részvénypiaci indexek teljesítményétől, ezért a jelentős kockázatot is vállaló befektetőknek ajánljuk. Való igaz, voltak a Klímaváltozás alapnak rosszabb évei is a 13 évvel ezelőtti indulás óta, az elmúlt három évben viszont évente átlagosan 30,5 az elmúlt öt évben pedig csaknem 22 százalékos hozamot ért el.
A zöld témára fókuszáló többi hazai befektetési alap is nagyon erős évet zárt. Az Erste DPM Megatrend kezelői a részvénykiválasztás során az alábbi trendekhez kapcsolódó részvényeket preferálják: egészséges életmód és egészségügyi ellátás, életstílus, technológia és innováció, környezetvédelem és tiszta energiaforrások, valamint a feltörekvő gazdaságok - írják az alapkezelő honlapján. Tavaly ez a stratégia csaknem 46 százalékos hozamot eredményezett. A Generali Innováció befektetései között olyan cégek részvényei vannak, amelyek az IT/kiberbiztonság és a magánszféravédelmére; a környezetkímélő járművekre és a mobilitásra; a Big Datára, a mesterséges intelligenciára, a robotikára és az automatizációra; a demográfiai trendekre valamint a klímaváltozásra adnak innovatív válaszokat, ezekből csemegézve értek el csaknem 38 százalékos hozamot tavaly.
Az Aegon Megatrend alapja egyik fő befektetési területe szintén a klímaváltozás, ez 32,33 százalékos hozamot jelentett tavaly, a K&H Öko alapja, amelynél ugyancsak ez az egyik fókuszban lévő terület, is 30 százalék fölött teljesített.
A felének jól ment, a másik felének nem
A fenntarthatóság egyre fontosabb a befektetéseknél. A Bamosz nemrég vezette be az alapokra az úgynevezett ESG (environmental, social, government - vagyis környezetvédelmi, társadalmi és irányítási szempontú) minősítést. Egyelőre csak néhány alap, a Diófa egyik és a Raiffeisen négy alapja szerepel a minősítettek között, ezek teljesítményéből még nem lehet komoly következtetéseket levonni.
A részvényalapok nagyjából fele zárta pluszban a tavalyi évet. A feltörekvő piaci alapok és a fejlett piaci részvényalapok többsége szép eredményeket hozott. Utóbbiak befektetői nem csupán azon nyertek, hogy a fejlett részvénypiacok emelkedtek a járvány első hullámának csillapodása, majd augusztusban a technológia részvények ralija, novemberben pedig az amerikai elnökválasztás és a sikeres vakcinatesztek miatt, de a forint gyengülése is szerepet játszott abban, hogy forintban számolva ezek a nemzetközi részvénypiacokon befektető konstrukciók gyakran két számjegyű hozamot értek el.
A kelet-közép-európai térségben befektető alapok többsége viszont az év végén mínuszban állt. A magyarországi részvényalapok pedig ott voltak a leggyengébbek között. A BUX-indexet követő alapok 9-11 százalékos mínuszban zárták az évet, ami nem csoda, hiszen a teljes évet alapul véve a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe esett. Január viszont jól indult, az év eleje óta már több mint 5 százalékot emelkedett az index. A magyar részvényalapok mellett a görög, török, orosz és lengyel alapok is rossz évet zártak tavaly.
Az ingatlanalapok közepesen teljesítettek
A legtöbb lakossági megtakarítás a befektetési alapokon belül még mindig ingatlanalapokban van. Ezek nem okoztak csalódást abban az értelemben, hogy a többségük pozitív hozammal zárta 2020-at, a nagy lakossági alapok mindegyikénél így történt. A teljesítményük ugyanakkor nem volt kiugró, még úgy sem, hogy az irodaházak bérleti díját jellemzően euróban számolják, és az euró árfolyama a forintéhoz képest emelkedett. Igaz az is, hogy sok alap a devizakockázatot fedezi, ezért nem látszik az árfolyamában.
A legnagyobb ingatlanalap, az Erste nyíltvégű alapja 3,35 százalékos hozammal zárt az évet, ami éppen meghaladja az inflációt, de az állampapírokkal nem veszi fel a versenyt. Az OTP nagy ingatlanalapja alig 0,5 százalékos pluszban zárt, ezzel a piac egyik leggyengébbje volt 2020-ban saját kategóriájában. A Diófa alapkezelő MTP ingatlanalapjai közül a 3 napos visszaváltású A sorozat 5,44, a 180 napos visszaváltású I sorozat 6,39 százalékos hozamot ért el, ezek már a Magyar Állampapír Plusszal is versenyképesek.
A zártkörű és intézmények számára elérhető ingatlanalapokat nem számítva a Raiffeisen ingatlanalapjának néhány sorozata ért el kiemelkedő hozamot, azok a sorozatok, amelyek nem fedezték a devizakockázatot, a forint gyengülése miatt csaknem 15 százalékos teljesítménnyel zárták az évet. A devizakockázatot nem vállaló ingatlanalapok közül a jobbak jellemzően 6-7 százalék között hoztak: a Raiffeisen alapjának A sorozata és az OTP Prime is így teljesítettek.
Eltűntek a pénzpiaci alapok
A pénzpiaci alapok egy uniós szabályozásnak köszönhetően teljesen eltűntek Magyarországon. Két dolláros likviditási alap maradt még a piacon, a többi ilyen konstrukció kötvényalappá alakult át. A rövid kötvényalapok hozama tavaly a továbbra is alacsony hozamkörnyezetben minimális maradt, a forintos alapoké kevés kivétellel az 1 százalékot sem érte el. A többnyire forint állampapírokba fektető hosszú kötvényalapoké valamivel magasabb lett, jellemzően 1-3 százalék között alakult. A dolláros és eurós kötvényalapok a devizaspekulánsok kedvelt eszközei, amikor erősödött a forint, sokan vásároltak ilyen alapokat, amikor pedig gyengült a magyar fizetőeszköz, eladták ezeket.
A pénzpiaci alapok mellett egy másik kedvelt alaptípus is kihalófélben van. A tőkevédett alapok száma folyamatosan csökken, 2014 közepén, a csúcson, 186 ilyen konstrukciót kezeltek Magyarországon, 2020 végére mindössze 17 maradt, és ez a szám folyamatosan csökkenni fog, hiszen ezek az alapok néhány év után lejárnak, új tőkevédett konstrukcióval pedig 2019. májusa óta egyetlen alapkezelő sem állt elő. 2020 a még le nem járt alapok számára nem volt túlságosan sikeres év, a tőkevédett alapok többsége néhány százalékos mínuszban zárt. Ráadásul az árfolyamadataik alapján úgy tűnik, a befektetők a korábbi évek teljesítményeivel sem lehetnek igazán elégedettek.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!