Pesszimisták maradunk, a befektetői pozicionáltság ugyanis még nem érkezett el arra szintre, hogy az vételi jelzést adhatna a részvénypiacokon - kommentálta a Michael Hartnett, a Bank of America Merrill Lynch vezető befektetési stratégája a befektetési bank legújabb alapkezelői felmérésének eredményeit.
A 225, összesen 641 milliárd dollár befektetéséért felelős szakember megkérdezésével készült felmérés friss, novemberi adatai szerint a nagy októberi áresésben a bank úgynevezett Bull & Bear indikátora a 3,1-es szintre esett, ami az elemző szerint nem elég alacsony érték ahhoz, hogy szélsőségesen pesszimista hangulatot mutasson a piacon, s pont ezért nem is jelzi azt, hogy pozitív fordulat következne.
A befektetők nagy része belevett az októberi áresésbe, erre két adat is utal. Egyrészt a kezelt portfóliókban nagyot esett a készpénz aránya, az átlagosan 5,1 százalékos szintről 4,7 százalékra csökkent egy hónap leforgása alatt. Másrészt erre utalnak az eszközallokációs adatok is, a jelek szerint a profik elsősorban amerikai, feltörekvő piaci részvényeket, illetve az egészségügyi szektor illetve az ingatlanszektorban érdekelt cégek papírjait vásárolták.
Sokan várnak még újabb csúcsot
A felmérésben résztvevők mindössze negyede volt azon a véleményen, hogy a vezető amerikai részvényindex, az S&P 500-as ebben a ciklusban már elérte csúcsát, a válaszadók átlagosan egyébként 3012 pontra, a jelenlegi szintnél 12 százalékkal magasabbra tették azt az értéket, ameddig szerintük a mutató eljuthat még a jövőben.
Eközben azonban alaposan romlott a profik globális gazdaságról és vállalati nyereségekről alkotott véleménye. Nettó 44 százalékuk szerint a következő 12 hónapban lassulni fog a globális gazdaság növekedési üteme (azaz 44 százalékpontnyival többen vártak lassulást, mint gyorsulást), ilyen magas értéket utoljára 2008 novemberében láttunk a közel két évtizedes múltra visszatekintő felmérésben. Emlékezetes, hogy az akkori felmérés közvetlenül a Lehman Brothers összeomlása után készült, amely magával rántotta a világ összes tőzsdéjét és a Nagy recesszió közvetlen technikai kiváltó okának bizonyult.
Ennél is rosszabbnak látják a kínai gazdaság helyzetét, az nettó 54 százalék szerint fog gyengülni a következő egy évben.
Nettó 29 százalék véleménye az, hogy globálisan csökkenni fog a vállalatok nyereségessége a következő egy évben, ez hatéves mélypontot jelent. A cégek profitmarzsa nettó 47 százalék szerint fog zsugorodni.
Menekültek a techszektorból
A jelek szerint a piaci szereplők változatlanul az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háborút látják a legnagyobb veszélynek. Ez immár hatodik hónapja vezeti a legnagyobb "tail risk"-ek listáját, azaz az olyan kockázatokét, amelyek széleskörű negatív következményekkel járhatnak. A listán a második helyen a jegybankok kvantitatív szigorítása, a harmadik helyen a kínai gazdaság lassulása áll.
Immár tizedik hónapja tartják a technológiai részvények vásárlását (FAANG és BAT, azaz Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google, illetve Baidu, Alibaba, Tencent) a legzsúfoltabb pozíciónak. Azaz ez az a pozíció, amelyet szerintük a legtöbb befektető felvesz. Viszont a számok azt mutatják, hogy az október eleje óta tartó masszív korrekcióban, amelyben a technológiai szektor részvényei az átlagosnál jóval többet estek, a befektetők masszívan adták a technológiai részvényeket. Ezek átlagos felülsúlyozása a kezelt portfóliókban azok benchmarkjához képest már csak 7 százalékpont, ami a legalacsonyabb érték 2009 februárja óta.
Szebb jövőben bíznak
A globális gazdaság romló növekedési kilátásai ellenére a szakértők egyelőre nem tartanak valószínűnek egy recessziót jövőre. Mindössze 11 százalék mondta azt, hogy 2019-ben csökkenhet a globális GDP.
Az igazán jó befektetés a többség szerint az előttünk álló évben a nem amerikai részvények vásárlása lehet, ezt jelölték meg a legtöbben, mint a várhatóan legjobban teljesítő eszközosztályt. Ez arra utal, hogy az alapkezelők szerint nem az idén pocsékul szereplő feltörekvő, illetve szintén köhögő fejlett piaci részvények rántják majd magukkal a hosszabb távon jól teljesítő amerikai részvénypiacot, hanem fordítva. Azaz a többi piac zárkózik majd fel az elmúlt két évben jól teljesítő amerikai tőzsdékhez.
A kötvényekből viszont menekülnének az alapkezelők, ami nem meglepő, tekintve hogy a Fed monetáris szigorításához jövőre már csatlakozhat az ECB is a mostani várakozások szerint. Nem csak kvantitatív lazítás leállításával, hanem azzal is, hogy lassan Európában is eljöhet az első kamatemelések ideje. Ennek megfelelően a válaszadók többsége a vállalati kötvényeket és az államkötvényeket tartják annak az eszközosztálynak, amely a legrosszabb teljesítményt nyújthatja jövőre.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!