Az újabb és újabb fordulatokat vevő kereskedelmi háború alaposan rányomja bélyegét a nemzetközi tőkepiacokra, s a profik egyre pesszimistábban látják emiatt a globális gazdaság kilátásait - derül ki a Bank of America Merrill Lynch friss alapkezelői felméréséből. A felmérésben résztvevő 244, összesen 724 milliárd dollár befektetéséért felelős szakértő nettó 24 százaléka gondolta úgy, hogy a világgazdaság lassulni fog a következő 12 hónap során. Ez a legmagasabb érték 2011 decembere óta, ráadásul a hangulat romlása szinte folyamatos 2017 eleje óta, amikor még nettó 50 százalék abban hitt, hogy a növekedés gyorsulása áll előttünk.
Az amerikai gazdaságnak eddig jót tettek a Trump-féle adócsökkentések, ez az év egészében látszott. Egyrészt az amerikai vállalati profitok sokkal jobban nőttek, mint amit a világ többi részén lehetett tapasztalni, másrészt az amerikai gazdaság is jobban teljesített eddig az év eleje óta. Az amerikai gazdaság teljesítményének elszakadása a világ többi részétől azonban hamarosan véget érhet. A válaszadók nettó 48 százaléka gondolja azt, hogy ennek az amerikai gazdaság relatív lassulása lehet majd a kiváltó oka, 24 százalékuk szerint pedig az, hogy Európában és Ázsiában is nőhet esetleg a növekedés üteme.
Sötétebb jövő
A borúsabbá váló jövőkép ellenére a felmérését készítő befektetési bank szakértői nem várnak nagyon negatív hatásokat a tőkepiacokon, ennek pedig az az elsődleges oka, hogy a szereplők a jelek szerint megfelelően tartalékolnak az ínségesebb időkre. A felmérésben szereplők által kezelt portfóliókban az átlagos készpénzállomány minimálisan, 5,1 százalékra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy ha csökkennének az árfolyamok, akkor elvileg megfelelő mennyiségű pénz áll a partvonalon ahhoz, hogy belevegyenek az esésbe, s ezzel gátolhatja az árfolyamok lemorzsolódását. A felmérés hüvelykujjszabálya úgy szól, hogy amíg 4,5 százalék felett van a készpénz aránya, addig az vételi jelzésként értékelhető, ha 3,5 százalék alá csökken, az pedig eladási szignált jelent.
A globális piacokra leselkedő legnagyobb "tail risk" (azaz olyan esemény kockázata, aminek kisebb a valószínűsége, viszont széleskörű negatív hatásokkal járhat) változatlanul a kereskedelmi háború a megkérdezettek szerint (idén március óta folyamatosan, egy hónap kivételével), azonban a jelek szerint egyre többen látják már ennek negatív hatásait is a kínai gazdaságra. Második helyen ugyanis a kínai gazdaság lassulása szerepel, harmadik helyen pedig a kvantitatív szigorítás (azaz az, hogy a nagy jegybankok kezdik visszaszívni a globális gazdaságba pumpált likviditást).
A feltörekvők megítélése tovább romlott
Az év eleje óta szenvedő feltörekvő piacok megítélése tovább romlott a profik körében. Az alapkezelők most már nettó 10 százaléka alulsúlyozza portfólióban a feltörekvő piaci részvényeket, ez már majdnem olyan alacsony érték, ahonnan egy kontrariánus befektető pozitív fordulatot is várhatna. A felmérés története azt mutatja, hogy eddig átlagosan nettó 17 százaléknyi alulsúlyozottság volt az az érték, ahonnan pozitív fordulatot tudtak venni a feltörekvő piacok a többi tőzsdéhez képest.
A legnépszerűbb befektetés változatlanul az amerikai és kínai technológiai részvények vétele lehet a piacon, legalábbis így vélik a megkérdezettek. Immár nyolcadik hónapja gondolják azt, hogy a "legzsúfoltabb" pozíció a FAANG és a BAT (Facebook, Amazon, Apple, Netflix és Google, valamint Baidu, Alibaba, Tencent) részvények vásárlása.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!