Az elmúlt éveknél jóval szerényebb emelkedést várnak a nagy befektetési bankok elemzői az amerikai részvénypiactól.
A Wall Street Journal összefoglalója szerint a 13 eddig előrejelzést publikáló befektetési bank stratégái átlagosan 4940 pontra várják 2022 végére az S&P 500-as index értékét, ami 4,5 százalékkal haladná meg a mutató múlt hét végi záróértékét.
Kapcsolódó
Az index eddig 26 százalékkal emelkedett az év eleje óta, 2020-ban pedig 16 százalék nyereséget hozott össze. A nagy száguldást a céges eredmények jelentős növekedése és a laza monetáris politika egyaránt fűtötték. Azonban a nyereségnövekedés jövőre várhatóan lassulni, s a Federal Reserve is a kamatemelésre készül, így a két legfontosabb tényezőben hajtóerő gyengül, ami eddig felfelé hajtotta a részvényárfolyamokat.
Az alacsony kamatkörnyezetben a befektetők hajlamosak kockázatosabb eszközöket vásárolni, mint például részvényeket. Azonban amikor az infláció emelkedik és a monetáris politika a kamatok emelésébe kezd, a cégek jövőben várható eredményeinek értéke csökken és a befektetők máshol is elérhetnek komolyabb hozamokat, nem csak a kockázatos eszközökkel - emlékeztet a lap összefoglalója.
Bár a részvényindexek a kamatemelési ciklusok kezdeti fázisaiban hajlamosak emelkedni, a szigorúbb monetáris politika szűkíti a portfólió menedzserek mozgásterét és csökkenti a kockázatvállalási hajlandóságukat.
Lépni kell, de mikor?
Azt mindannyian tudjuk, hogy lesz kamatemelés. A kérdés csak az, hogy mennyivel az előtt kezdjünk el pozícióinkkal az értékeltségek csökkentésére felkészülni? - tette fel a kérdést Tifanny Wade, a Columbia Threadneedle Investments portfóliómenedzsere. Az S&P 500-as részvényindex a következő 12 hónapban várt átlagos nyereségének 21-szeresén forog jelenleg, ez egy kicsit az elmúlt 5 év 19-es átlaga felett van a FactSet adatai szerint.
A stratégák egy része szerint a monetáris politikában várható változással a részvények értékeltsége is közelebb fog kerülni hosszútávú átlagához. Az S&P 500-as index 1957-es megalkotása óta évente átlagosan 8,4 százalékos hozamot biztosított. Az index 29 százalékot ugrott 2019-ben, ami még az idei és tavalyi nyereségét is meghaladta.
Ez nem normális, kivételes korszak volt ez a részvénypiaci hozamokat tekintve, s várakozásaink szerint ez már nem fog megismétlődni 2022-ben - mondta a lapnak Joseph Amato, a Neuberger Berman részvénybefektetési igazgatója. Ugyanakkor Aneet Chachra, a Janus Henderson portfóliómenedzsere szerint az egyik legnehezebb azt előre jelezni, hogy pontosan hol áll majd az index egy év múlva.
Az egyik hajtóerő kiesik
A hajtóerők közül a monetáris politikában várható változások mostanra nagyjából ismerté váltak. A Fed megtette már az előkészületeket arra, hogy legkorábban tavasszal megkezdje a kamatok emelését és elfogadott tervei vannak a kötvényvásárlási program ennél hamarabb megkezdendő leépítésére is. Ráadásul az amerikai gazdaságot fiskális oldalról stimuláló 2 billió dolláros Biden-féle csomag jövője is időközben bizonytalanná vált, miután Joe Manchin szenátor bejelentette, ellenzi azt.
Az S&P 500-as részvényindexre vonatkozó várakozások közül az egyik legoptimistább ebben a környezetben a BMO Capital Markets 5300 pontos előrejelzése, azonban ők sem a makrogazdasági környezet, hanem a cégek nyereségtermelő képességének növekedését látják a további emelkedés elsődleges okának. A Morgan Stanley stratégái eközben a legvalószínűbb forgatókönyvnek azt látják, hogy az index 6,9 százalékot esik jövő december végéig, egészen 4400 pontig. Úgy vélik, a piac átlagos árfolyam/nyereség hányadosa esni fog, miközben a kötvényhozamok emelkednek.
A növekedés viszont megmarad
Az értékeltség csökkenésének hatása különösen jelentős lehet az S&P 500-as részvényindexre, ennek emelkedésében ugyanis jelentős szerepet játszottak a technológiai részvények. A Microsoft, az Nvidia, az Apple, az Alphabet és a Tesla önmagában felelős volt az index idei emelkedésének egyharmadáért. A Tesla várt részvényenkénti eredményének jelenleg 123 -sorosán cserél gazdát, az Nvidiánál is 58-szoros ez az érték.
Mindezek ellenére a vállalati profitok még emelkednek jövőre az elemzők szerint, az index cégeinél átlagosan 9,2 százalékkal, ez azonban "kanyarban sincs" az idénre várt 45 százalékos ugráshoz képest. Ennek ellenére a lap úgy véli, a tény, hogy a növekedés megmarad, már elég ok kitartani a részvények mellett. Egy csomó olyan tényezőt lehet találni, ami kockázatot jelent, végül azonban a vállalati nyereségek fogják meghatározni a részvénypiac irányát - mondta Steve Kolano, a BNY Mellon Investor Solutions befektetési igazgatója.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Grönlandot elözönlik az amerikaiak, a tettrekészek Párizsban gyülekeztek

Kritikus lehet az idei nyár Európában, be kell húzni a féket

A fasorba sincsenek az állampapírok: örülhet, aki egy másik hazai pályán fektetett be

Újabb erős földrengés: Tonga térségében szökőárriadót rendeltek el

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Egy új NAV-os húzás kesztyűs kézzel bánik a jogkövető adózókkal, de sokba fájhat a mulasztás

Változnak az idők: már egy mérnöknek sem elég angolul sört kérni

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást
