Megszavazta az Országgyűlés azt a sebtében benyújtott és sürgősséggel tárgyalt törvényjavaslatot, amely alapján a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) is alapíthat értékpapírosítást végző céget a Magyar Nemzeti Bank (MNB) jóváhagyásával. Ahogy azt sejteni lehetett, a háttérben a jegybank növekedési kötvényprogramjának (nkp) támogatása állhat.
A tőzsde úgy kommentálta az elfogadott törvényjavaslatot, hogy ezzel a BÉT a tőkepiac központi szereplőjeként konkrét eszközt kap a kezébe ahhoz, hogy előmozdítsa az értékpapírosítás hazai elterjedését, és ebben a speciális szervező szerepkörben segítheti a piac érdemi fejlődését, biztosítva egyúttal az értékpapírosítással érintett befektetők érdekeinek megfelelő védelmét is.
Vállalati hiteleket értékpapírosítanának
Az értékpapírosítás során az értékpapírosítást kezdeményező fél - általában egy bank - meghatározza azon eszközeit, amelyeket egy portfólióba rendez, majd értékesíti azt egy másik félnek, aki az eszközportfólió megvásárlásának finanszírozására értékpapírokat bocsát ki a piac befektetői számára. Várhatóan vállalati hitelek kerülnének abba a portfólióba, amelyet értékpapírosítanának, és eladnának a befektetőknek.
Az értékpapírosítás hazai elterjedésével fejlett kötvénypiac alakulhat ki - írja a tőzsde közleményében. Egy, a vállalatok szélesebb köre által elérhető, likvid kötvénypiac a reálgazdasági szereplők számára diverzifikáltabb forrásbevonást tesz lehetővé, növeli a rendelkezésre álló forrást, ezáltal pedig a finanszírozási feltételek javulását eredményezheti. Ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy mind a nagy-, mind pedig a nemzetgazdasági szempontból kiemelt fontosságú kis- és középvállalatok forrásellátottsága és versenyképessége érdemben javuljon - teszi hozzá a BÉT.
Bajok voltak a papírokkal
A vállalati kötvénypiac fejlesztésének egyik kulcseleme az értékpapírosítási piac megfelelő működéséhez szükséges jogszabályi feltételek megteremtése. A piac fejlődésével a nagyobb vállalatok által kibocsátott kötvények mellett a kkv-kal, különösen a termelő vállalatokkal szemben fennálló hitelkövetelések is megjelenhetnek értékpapírosított formában. Ez pedig a vállalatok finanszírozási feltételeinek javulását, a vállalati kötvénypiac likviditásának javulását eredményezheti.
A kkv-k által kibocsátott kötvényekkel eddig a lakosságnak nem volt sok szerencséje. A zárt körben kibocsátott hitelpapírok - például a Tündérszikla - kötvényeivel ugyan nem volt gond, de több más kibocsátó, az elmúlt években a Quaestor, a Hungária, az Enefi és a BTel kötvényesei is pórul jártak. Értékpapírosított formában ezek a kockázatok valóban mérsékelhetők, hiszen több kkv hitelei lesznek benne a kötvényekben.
Kevés a potenciális kibocsátó
Nagy Márton, az MNB alelnöke a Portfolio.hu-nak adott interjújában arról beszélt, jelenleg hozzávetőleg 100-150 olyan cég van, amely kellően nagy egy 1 milliárd forint feletti, 40-60 cég egy 10 milliárd feletti kötvénykibocsátáshoz. Az MNB kötvényprogramjában pedig csak egymilliárd forint fölötti kibocsátások vehetnek részt. Nagy Márton szerint problémát okoz, hogy a vállalatok jelentős része nem tudja, hogyan kell kötvényt kibocsátani. A program másik fontos célja ennek a tudásnak a megszerzése.
A BÉT a lakossági követelések értékpapírosítását nem támogatja. Az Egyesült Államokban a válság idején ezeket is értékpapírosították, az ilyen, jelzáloghiteleket tartalmazó CDO-k árfolyamának összeomlása okozta több befektetési bank csődjét.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!