Elsősorban a mezőgazdaság javuló teljesítményének köszönhetően idén 0,2 százalékkal növekedhet a magyar gazdaság. A fogyasztás is lassan pozitívan járulhat hozzá a bővüléshez, az viszont továbbra is aggasztó, hogy a beruházások visszaesése nem állt meg, ez pedig nem csak most fogja vissza a növekedést, hanem a jövőben is negatív hatással lehet - emelte ki egy szerdai sajtóbeszélgetésen Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője.

A monetáris politika kilátásaival kapcsolatban a szakember kiemelte: van még tér a kamatcsökkentésre, alapforgatókönyv szerint négy százalékig mérséklődhet az irányadó ráta, ha kedvezően alakulnak a piaci folyamatok, akkor talán ez alá is csökkenhet, de a 2,5-3 százalékos várakozások irreálisak. Trippon szerint a fundamentumok nagyobb kamatcsökkentést is lehetővé tennének, hiszen a növekedés lanyha, az inflációs nyomás pedig gyenge.

Mindenkit váratlanul értek Varga Mihály hétfői bejelentései, mivel ezek teljesen ellentétesek voltak a kormány és a nemzetgazdasági miniszter utóbbi időben hallott kommunikációjával - véli a CIB vezető elemzője. Szerinte nincs jobb magyarázat a csomagra, mint az, hogy a kormány egy puffert képez a költségvetésben arra, hogy a következő időszakban lazítson. Trippon Mariann szerint a csomag problémája, hogy teljes egészében a bevételi oldalt érinti, valószínűleg negatívan hat majd a növekedésre, ráadásul derült égből villámcsapásként jött akkor, amikor már mindenki kezdett bízni abban, hogy a gazdaságpolitika visszatér egy kiszámítható pályára. Ebből a szempontból a bizalomnak és az üzleti környezetnek biztos nem tesz jót az újabb kiigazítás.

A bank elemzői az év végére 290 forintos euróárfolyamot várnak, azonban hektikus mozgások mellett a 285-310-es sáv lehet irányadó. A magyar kötvények hozamcsökkenése Trippon Mariann szerint kifulladt, az öt százalék körüli tízéves hozam már nem volt reális.
Befektetési szempontból 2013 a befektetési alapok éve lehet az eddigi jelek szerint, a bankbetétek kárára emelkedett az ebben az instrumentumban elhelyezett vagyon, ami arra utal, hogy elindult a hozamvadászat - vázolt fel Hajdu Egon, a CIB Alapkezelő befektetési igazgatója.

A szakember szerint tavaly nem volt nehéz vonzó hozamot elérni, mert szinte minden eszközosztály jól teljesített, ehhez képest idén a fejlődő piacok és a nyersanyagok gyengébben szerepelnek. Mostanra a fejlődő országokat nem kezelik egységes eszközosztályként, a kisebb régiókat és az egyes országokat egyenként érdemes fundamentálisan elemezni.

A fejlett piacok megtorpanása Hajdu szerint azzal magyarázható, hogy az év elején szinte megállíthatatlanul mentek történelmi csúcsra az indexek. A Fed kötvényprogramjának leállításával kapcsolatos félelem egy kiváló alibi volt arra, hogy a profit egy részét realizálják a befektetők. A befektetési igazgató szerint ha a Fed csökkenti a kötvényvásárlást, azzal a meglévő likviditás nem csökken a piacon, csak a havi növekedési ütem lesz visszafogottabb. Ráadásul tavasszal a japán jegybank is elindította likviditásnövelő programját és Hajdu Egon szerint a szeptemberi német választások után az ECB is hasonló programba kezdhet. Éppen ezért a monetáris politika továbbra is támogató lehet a fejlett piacok számára.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!