A befektetők a mostani negyedéves vizsgálatot is nagy figyelemmel kísérhették, főként a Magyar Telekom miatt, hiszen az egyes méretbeli szegmensek között pedig a negyedéves felülvizsgálatok során is van mozgás, a társaság piaci kapitalizációja pedig az elmúlt hónapokban jelentősen lecsökkent.
Korábbi cikkünkben azonban beszámoltunk arról, hogy meglátásunk szerint a Magyar Telekom most még marad az MSCI Magyarország standard indexben, mivel a kritériumoknál alkalmazott pufferzóna ilyenkor jóval szélesebb, mint a féléves felülvizsgálatoknál, ebbe pedig számításaink szerint a Telekom még belefért.
A november lehet az érdekes
A következő, novemberben esedékes féléves index felülvizsgálat lehet az igazán fontos majd, hiszen ekkor a Telekom szigorúbb elbírálás alá esik, piaci kapitalizációja csak 33 százalékkal maradhat el a minimálisan elvárt értéktől. További nehézséget jelenthet a távközlési papír számára, ha a Richter likviditás alapján meg tudja ugrani a lécet és vissza tud kerülni az MSCI Magyarország indexbe, ekkor ugyanis megszűnik már a két tagú index-probléma.
A magyar befektetési univerzumban lévő cégek méretei alapján a standard index esetében elvárt 85%-os kapitalizációs fedezettség a Richternél teljesül, a gyógyszercég részvényeinek piaci értéke azonban az általunk tanulmányozott korábbi féléves index-felülvizsgálatok során mindig meghaladta a fejlődő piacokra vonatkozó kapitalizációs sáv tetejét (a Magyar Telekom pedig a korábbi két féléves felülvizsgálatnál már az említett sáv felső határa alatt maradt). Vagyis az MSCI Magyarország Standard indexnél a későbbiekben is a globális kritérium lehet a meghatározó. Ez utóbbi a fejlett piaci univerzum sorbarendezésével kerül meghatározásra, vagyis hiába estek sokat a Magyar Telekommal együtt a fejlődő piacok is, ez egyáltalán nem jelent gyógyírt a hazai távközlési papírnak.
A legutóbbi féléves felülvizsgálat óta a világ fejlett piacait reprezentáló MSCI World index és a Magyar Telekom árfolyama (dollárban) láthatóan elvált egymástól, ez pedig egyértelműen kedvezőtlen a hazai részvény szempontjából, hiszen már májusban is közel volt lefelé a 33 százalékos pufferhez kapitalizáció tekintetében. Amennyiben a trend folytatódik, jó eséllyel még idén kikerülhet a papír az MSCI Magyarország standard indexből.
Mikor kell figyelni a Richterre?
A negyedéves felülvizsgálatoknál a likviditás (ATVR) nem kerül fókuszba, emiatt a Richter szempontjából lényegtelen volt a mostani negyedéves felülvizsgálat. A novemberi viszont annál inkább érdekes lesz, hiszen a gyógyszerpapíroknak a legutóbbi féléves felülvizsgálatkor sem sokon múlott, hogy visszakerüljenek az MSCI indexekbe. Azóta pedig a likviditás tovább javult, amit persze segíthetett a részvények vártnál korábban megtörtént felaprózása.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!