A Nasdaq a héten 3,8 százalékot esett, és ezzel már a hetedik egymást követő héten zárt mínuszban. Ez a leghosszabb veszteségsorozat a technológiai indexnél az elmúlt 21 évben – írja a CNBC.
Az infláció, az emelkedő kamatlábak, az ukrajnai háború és a kínai karanténokra épülő járványkezelés összességében katasztrofális piaci környezetet teremtettek. Különösen komoly veszteségsorozaton vannak túl a technológiai részvények befektetői az elmúlt évek történelmi ralija után. A helyzet pedig várhatóan nem lesz jobb a szektorban: a Federal Reserve jelezte, hogy folytatja a kamatemelést az infláció elleni küzdelem érdekében, ami aggodalomra ad okot, hogy a magasabb tőkeköltségek a romló fogyasztói bizalommal kombinálva felemésztik a haszonkulcsokat. A Bank of America előrejelzése szerint is komoly esések várhatók a tőzsdéken.
Kapcsolódó
A Nasdaq több mint 29 százalékot veszített november 19-i csúcspontja óta, pénteken 11 354,62 ponton zárt. Az S&P 500 nem áll ilyen rosszul, de pénteken még mindig medvepiaci területet érintett, ami 20 százalékos csökkenést jelent a csúcshoz képest.
A Cisco a hét legnagyobb technológiai vesztesei közé tartozott, 13 százalékkal estek a részvényei, miután a hálózatfejlesztési óriáscég váratlan bevételcsökkenést jelzett előre a folyó negyedévre. Az egykor a gazdaság előrejelzőjének tekintett Cisco attól vár veszteséget, hogy bejelentetette, beszünteti tevékenységét Oroszországban és Fehéroroszországban, valamint a Covid-19 kínai zárlatok miatti ellátási problémákkal küzd. A vállalat bizonytalan, hogy mikor javulnak a dolgok.
A Dell, amely csütörtökön számol be eredményekről, több mint 11 százalékot zuhant a héten. Az e-kiskereskedők számára szoftvereket értékesítő Shopify közel 10 százalékos heti mínuszt hozott össze, míg a Workday felhőszoftvereket gyártó vállalat papírjai mintegy 9 százalékot gyengültek, miután az elemzők a recessziós félelmekre hivatkozva leminősítették a részvényt.
A milliárdos Elon Muskhoz köthető részvények is gyengültek: a Twitter, amelyet a Tesla vezérigazgatója jelenleg részvényenként 54,20 dollárért vásárolna fel, a héten 6 százalékkal, 38,29 dolláros szintre esett. A Tesla 14 százalékot zuhant.
A Big Tech-en belül az Apple 6,5 százalékot esett, ezzel nyolcadik hete van mínuszban. Az Alphabet, a Google anyavállalata 6 százalékot, míg az Amazon mintegy 5 százalékot gyengült.
A Nasdaq a negyedév során már 20 százalékot esett, és 2008 negyedik időszaka óta a legrosszabb negyedéves teljesítményt produkálja.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!