Hétfő reggel 4 százalékos zuhanást követően az 1088 dolláros szintet is megérintette az arany unciánkénti árfolyama, miután a nyitást követően mintegy 1,7 milliárd dollárnyi arany kínálat zúdult a piacra. Ezen a szinten 2010 márciusában járt utoljára a nemesfém árfolyama - emlékeztet a Financial Times.

A zuhanásban a lap szerint egyrészt az aranya hosszabb távú gyenge kilátásai és rövidebb távú tényezők is szerepet játszottak.

Már nem ide menekültek a befektetők

Hatalmas volt iránta a kereslet a pénzügyi válság kirobbanását követően egészen 2011-2012-ig, a hatalmas jegybanki kvantitatív lazítás közepette a dollár elértéktelenedésétől és a hiperinflációtól való félelmükben vásárolták a biztosnak hitt terméket. A dollár azonban erősödni kezdett, s az amerikai gazdaság úgy mutatta eddig a fellendülés jeleit, hogy közben az inflációnak nyoma sincs, az arany vonzereje drasztikusan csökkenni kezdett.

Az utóbbi hónapokban az európai adósságválság újabb, görög fejezete, s a kínai tőzsde hatalmas mélyrepülése sem tudott olyan pánikot kiváltani a befektetők körében, amitől az arany hosszabb távon felértékelődött volna. A mostani eséssel az arany dollárban számított értéke már több, mint 40 százalékot zuhant 2011 óta, amikor unciánként 1900 dollár körül tetőzött az árfolyama. Nem csak az arany, de a többi vezető árupiaci termék árfolyama is lefelé csúszik, a vezető nyersanyagár indexek (köszönhetően többek között az olaj esésének) a napokban 2002 óta nem látott mélypontot ütöttek.

Keveset vettek a kínaiak

A rövidebb távú tényezők közül az egyik legfontosabb lehetett a kínai jegybank múlt heti közlése, amely szerint sokkal kevesebb aranyat vásárolt 2009 óta, mint azt a piaci szereplők feltételezték. A bejelentés szerint összesen 600 tonnával növelték az ország aranytartalékait, a befektetők ennek mintegy háromszorosát becsülték korábban.

Az aranypiac reakciója hasonló volt ahhoz az elmúlt napokban, mint amit korábban a kamatpiacon és a dollár piacán láttunk - mondta Nick Johnson, a világ legnagyobb kötvényportfólióját kezelő Pimco alapkezelője.

Az arany mélyrepülése egyik mellékhatása, hogy az aranykitermeléssel foglalkozó cégek piaci kapitalizációja több milliárd dollárral csökkent. A Barrick Gold és Newmont Mining, a két legnagyobb aranybányacég részvényeinek árfolyama 10 százalékkal zuhant, míg a világ legértékesebb aranykitermelő cége, a Goldcorp részvényei 7,5 százalékkal lettek olcsóbbak. Az arany áresése néhány helyen a kitermelést már veszteségessé tesz, s a bányacégeket arra kényszeríti, hogy leértékeljék készleteiket.

Összehangolt akció?

A hétfői nagy zuhanás mögött azonban a kereskedők és elemzők szerint több is állhatott, mint a jegybankok kevesebb vásárlására és a dollár erősödésére adott piaci reakció.

Elmondásuk szerint a jelenség hasonló volt ahhoz, amit januárban lehetett látni a réz piacán, amikor kínai alapok eladásai hatéves mélypontra küldték annak árfolyamát. Az szintén az ázsiai piacok nyitvatartási ideje alatt történt, amikor az európai és amerikai kereskedők nagy része még nem volt aktív.

Az arany árfolyama dollárban
Kép: Alfatrader

Az amerikai határidős nemesfémpiacon helyi idő szerint este fél előtt néhány perccel 12 ezer kontraktusnyi aranyra született hirtelen üzlet, 1,3 milliárd dollár értékben. Szerintem nem véletlen, hogy ez a hét egyik legnyugodtabb, máskor legkisebb forgalmat hozó időszakában történt. Bárki aki arannyal kereskedik, tudja, hogy nem lehet eladni ennyit a piacot ebben az időszakban, hacsak nem cél az árfolyam jelentős eltérítése - mondta David Goett, a Marex Spectron nevű londoni cég nemesfém kereskedésének vezetője.

Az üzletet azonnali reakció követte több ezer kilométerrel arrébb, a Shanghai Gold Exchange-en, ahol perceken belül 5 tonna aranyat adtak el 2 perc alatt. Ez, a mintegy 200 millió dollárt érő mennyiség a helyi piac átlagos napi forgalmának ötödét teszi ki. A kínai határidős piacokon is esett eközben az árfolyam, s ez kereskedők szerint erősítette a szereplők benyomását, hogy összehangolt, az árak lenyomására irányuló akcióról lehet szó, s természetesen sok stopot is kiütött, beindultak a kényszerlikvidálások.

Tömeges kiábrándulás jöhet

Az esést egyébként jelentős kiáramlás előzte meg az egyik legnagyobb tőzsdén jegyzett, az aranya árfolyamát követő alapból. Pénteken, az SPDR arany alapja 11 tonnányi kiáramlást regisztrált, ami egy év óta a legnagyobb ilyen irányú mozgás volt az alapnál.

Nick Johnson szerint az arany árát övező jelenlegi legnagyobb kockázat, hogy a pénzügyi befektetők részéről jelentkező kereslet teljesen eltűnik. Az aranyat követő tőzsdén jegyzett alapok megjelenése korábban nagy változást hozott a piacon, s ehhez az új kereslethez hozzászokott a piac. Azonban az elmúlt három-négy évben az arany szereplése annyira gyenge volt, hogy megvan a kockázata, az eddig azt pénzügyi befektetésként birtokolni kívánó vásárlóknak elegük lesz, s egyszer csak azt mondják, többé nem akarok aranyat.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!