Az egyik legnagyobb japán és nemzetközi szinten is jelentős sörgyártó konszern, az Asahi vezérigazgatója arra figyelmeztetett, az éghajlatváltozás sörhiányhoz vezethet A melegebb hőmérséklet ugyanis az árpa- és komlókínálatra világszerte negatív hatással lesz a következő három évtizedben a cég által készített elemzés szerint - mondta Atsushi Katsuki a Financial Times-nak.
- Franciaország tavaszi árpatermése 2050-re 18 százalékkal csökkenhet az ENSZ 4 fokos, azaz a legsúlyosabb felmelegedéssel számoló forgatókönyve szerint, míg a lengyelországi termés 15 százalékkal zsugorodna. A világ egyik legnagyobb komlótermelőjének számító Cseh Köztársaságban 25 százalékkal csökkenne a komló minősége, amely a sör tartósításának és ízének egyik legfontosabb összetevője.
- Ha sikerülne 2 fok alatt tartani a felmelegedés mértékét, az Asahi előrejelzése szerint a franciaországi termés akkor is 10 százalékkal, a lengyelországi 9 százalékkal, a csehországi komló minősége pedig 13 százalékkal csökkenne.
Emlékezetes, hogy a felmelegedés korlátozására tett globális erőfeszítések első átfogó ENSZ-értékelése szerint a világ jelenleg 2,6 Celsius-fokos átlaghőmérséklet-emelkedés felé tart.
-Bár a melegebb időjárás miatt a sörfogyasztás növekedhet, ami jót kéne tegyen iparágunknak, azonban fennáll a veszélye annak, hogy nem leszünk képesek elegendő sört előállítani
- mondta a szakember. A változékony időjárás már az elmúlt években is befolyásolta az árpatermést, ami miatt az európai maláta- és sörárpaárak 2022-ben rekordszintre emelkedtek, ami nyomást gyakorolt a sörgyártókra. Bár az árak mérséklődtek, a 2023-as termés ára idén nyáron mintegy 100 euróval volt magasabb a korábbi átlagoknál. Az éghajlatváltozás nagyobb hatással volt az árpa árára, mint Oroszország ukrajnai inváziója - mondta Katsuki.
Az Asahi, amely az Asahi Super Dry, a Peroni Nastro Azzurro és a Pilsner Urquell söröket is gyártja, a Microsofttal és egy agrártechnológiai céggel együttműködve megkezdte a szüret mennyiségének és minőségének nyomon követését a gazdaságokban. Januárban a sörgyár egy új globális beszerzési központot is elindít Szingapúrban, amely központosítja a kulcsfontosságú összetevők beszerzését, hogy jobban kezelhesse az ellátási lánc esetleges megszakadásait.
Más nemzetközi sörfőzdék a regeneratív mezőgazdasági termelésbe fektetnek, hogy az árpakínálatot ellenállóbbá tegyék az éghajlati sokkokkal szemben. Az Anheuser-Busch InBev a szárazságnak ellenálló árpafajtákba fektetett be Afrikában, míg a Carlsberg célja, hogy 2040-re teljesen regeneratív mezőgazdasági gyakorlatokat alkalmazzon.
Az Asahi, amely 20 milliárd dollárt költött arra, hogy prémium sörmárkákat vásároljon az AB InBevtől Európában és Ausztráliában, bízik abban, hogy felveszi a versenyt a nagyobb riválisokkal.
Az Euromonitor adatai szerint az Asahi 2022-ben 3,4 százalékos globális piaci részesedéssel rendelkezett, szemben az AB InBev 27,6 százalékos és a Heineken 13,3 százalékos részesedésével.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!