Tegnap 99 éves korában elhunyt Charlie Munger, aki Warren Buffettel közösen naggyá tette és irányította a világ leghíresebb befektetőcégét, a Berkshire Hathawayt. A vég közlése szerint Munger békésen távozott el egy kaliforniai kórházban, január 1-jén lett volna 100 éves.
-A Berkshire Hathaway nem tudta volna elérni jelenlegi státuszát Charlie inspirációja, bölcsessége és részvétele nélkül
– írta Buffett, a Berkshire 93 éves elnöke és vezérigazgatója nyilatkozatban.
A Berkshire alelnöki tisztségét 1978 óta betöltő Munger halálával egy korszak ér véget Amerikában és a befektetésekben – írja a Reuters. Buffett mellett Mungert világszerte tisztelték és imádták a befektetők. Számukra minden évben hatalmas jelentőséggel bírt a Berkshire éves részvényesi hétvégéje és közgyűlése a nebraskai Omahába, ahol meghallgatták a duó népies bölcsességét a befektetésekről és az életről.
Bár Munger nem vett részt a Berkshire napi működésében, halálával Buffett régi támaszát veszítette el. A megkérdezett befektetők szerint a Berkshire ugyan olyan menedzsereket alkalmaz, akikben megbízhat vállalatirányítási szempontból, azonban Munger elvesztése érezhető lesz.
Amióta a Berkshire alelnöke lett, Munger szorosan együttműködött Buffett-tel a Berkshire tőkeallkocáijóának alakításában, s nem köntörfalazott, amikor úgy gondolta, hogy üzleti partnere hibát követ el.
Munger arról volt ismert, hogy Buffettet távol tartotta a Buffett által „szivarcsikknek” nevezett vásárlásoktól – olyan középszerű vállalatoktól, amelyeknek már csak egy szivásra elegendő füstjük maradt, és amelyeket nagyon olcsó áron lehetett megvásárolni -, és ehelyett a minőséget részesítette előnyben.
Sokak szerint befektetési szakértők egy egész generációja tanulta a mesterség egy részét Mungertől és Buffettől.
A Berkshire valószínűleg nem fog senkit kinevezni Munger helyére. Két másik alelnök, Greg Abel és Ajit Jain látja el a Berkshire nem biztosítási, illetve biztosítási üzletágának napi felügyeletét.
Munger halála egy héttel azután következett be, hogy Buffett mintegy 866 millió dollárnyi Berkshire-részvényt adományozott négy családi jótékonysági szervezetnek, és egy ritka részvényesi levelet tett közzé, amelyben elismerte, hogy a saját ideje véges, és hogy saját, hosszú befektetői karrierjének vége felé jár. Azt írta, hogy a Berkshire-t tartósnak építették és nélküle is jó kezekben marad.
A Berkshire utódlási terve szerint, amelyet Munger véletlenül említett a Berkshire 2021-es éves közgyűlésén, Abel lenne a vezérigazgató, amint Buffett nem lesz többé a cég élén. Buffett fia, Howard lenne a nem ügyvezető elnök, és egy vagy két portfóliómenedzser venné át a befektetéseket.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!