Kamatdöntő ülést tartott a héten a Magyar Nemzeti Bank, a lényeg azonban nem is a 6,5 százalékon tartott alapkamat, hanem a kommunikáció, illetve a módosított makrogazdasági prognózis volt. Az új 2025-ös inflációs várakozás az MNB részéről 4,5-5,1 százalék, amelyhez 1,9-2,9 százalékos gazdasági növekedés párosulhat. A monetáris politika óvatos lesz, a reálkamat fenntartása pedig belátható ideig indokolt. Ez így önmagában forinterősítő hatású üzenet (lehetett volna), mégis gyenge hetet zárt a magyar deviza, s rosszabb hír, hogy a jegyzés kilépett a januárban elindult erősödő trendből.
Az euró-forint 402,5-ön zárta a hetet, 1,1 százalékos ötnapi gyengüléssel. A dollárért péntek este 371,3 forintot kértek, 0,9 százalékkal többet, mint egy héttel azelőtt.

A forint azonban nem csak a vezető, hanem a régiós devizákkal szemben is gyengült, a zlotyval és a cseh koronával szemben több mint 1 százalékkal. Szóval ezúttal hazai tényezők mozgatták inkább a forintot:
-
csökkentek a határidős kamatok, ami önmagában elég volt a forint gyengüléshez
-
a befektetési alapoknak több állampapírt kell tartaniuk az NGM rendelete szerint, a növekvő kereslet lejjebb viszi a hozamokat, ami egyrészt jó a költségvetésnek, hiszen olcsóbb lehet az adósság finanszírozása, de rossz hír a forintnak, mert a magyar eszközök vonzereje csökken
-
az autóiparra kivetett 25 százalékos amerikai vám is kedvezőtlen a magyar gazdaság szempontjából - olvasható a CIB Bank pénteki összefoglalójában.
A tőzsdéken péntekre nagyon elromlott a hangulat, elsősorban Putyin új feltételei miatt, az orosz elnök azt javasolta, hogy Ukrajnát ideiglenesen helyezzék nemzetközi felügyelet alá új választások megtartása és a háború rendezéséhez szükséges megállapodások aláírása érdekében.
Az akvizíciós találgatások miatt az OTP-papírok történelmi maximumon, 27 ezer forinton is jártak, végül "csak" közel 3 százalékos emelkedéssel zárták a hetet. A Mol-részvények 2 és fél százalékkal erősödtek, a Richter-papírok viszont ugyanennyivel estek. A Telekomnak 1,4 százalékos felértékelődés jutott.
Nagyot estek az amerikai tőzsdék
Az amerikai S&P 500 index 2,4 százalékos mínuszban zárta a hetet, amellyel idén már közel 5 százalékos esést jelez a mutató. A tengerentúli tőzsdék főleg pénteken zakóztak látványosan, ennek egyik oka, hogy a Michigani Egyetem fogyasztói hangulatról szóló végleges márciusi adatai 1993 óta a legmagasabb hosszú távú inflációs várakozásokat jelezték.
Venni kell a Molt, új gyógyszer a Richtertől, Máltán nézelődhet az OTP
Elkezdte a Mol-részvények elemzését az MBH Befektetési Bank, ajánlásuk vétel, a célárfolyam pedig 3261 forint, amely a jelenlegi árfolyamhoz képest 10 százalékos plusszal kecsegtet. A célár osztalék nélkül értendő, amely egyébként részvényenként 230 forint lehet a Mol tavalyi profitja után. A Mol-részvények piacára friss pezsgést hozhat a pénteken bejelentett beruházás.
Bejelentette csütörtökön a Richter, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) befogadta a törzskönyvi kérelmét a RoActemra nevű készítményre. Ez az új bioszimiláris gyógyszer várhatóan jövőre kerülhet a piacra. A készítmény a Richter és a japán Mochida közös fejlesztése, a klinikai tesztek során annak hatásosságát többek közt rheumatoid arthritisre vizsgálták, de emellett a koronavírus kezelésére is alkalmazható.
Hatszáz millió eurós tőkéjű máltai bank került állítólag az OTP Bank célkeresztjébe. Az értékesítési folyamat még nagyon az elején tart, az viszont biztos, az HSBC Malta megvétele illeszkedne az OTP terjeszkedési stratégiájába.
Még több állampapír kerülhet a befektetési alapokhoz
Megemelte a befektetési alapok számára kötelező állampapírtartási szinteket a kormány. A portfólió 5 százalékát elérő 1 évnél hosszabb lejáratú állampapírtartáson túl idén októbertől az eszközök 3 százalékát rövid lejáratú magyar állampapírban kell tartaniuk a befektetési alapoknak. Jövő júliustól 6 és 4 százalékra emelkednek a minimális limitek, a kötvényalapok esetében pedig 10 és 5 százalékra. Az ügy hátteréről itt írtunk.
Az L3Harris Technologies hadiipari beszállítóval folytatott megbeszéléseket Jászai Gellért, a 4iG többségi tulajdonosa és elnöke. A cég az USA hatodik legnagyobb védelmiipari cége.
Menetel az arany árfolyama, amely péntek délután 3 070 dollár/uncia szinteken járt. A piaci környezet bizonytalanná válása miatt kerültek ismét előtérbe a nemesfémek, az árfolyamot az a jegybanki vásárlások is tovább hajtják. Akkor folytatódhat a jó teljesítmény, ha a dollár nem kezd váratlan erősödésbe, a piaci hozamok pedig lejjebb ereszkednek. A Goldman Sachs a korábbi 3 100 dollárról 3 300 dollárra emelte év végi célárát.
Piaci kapitalizáció alapján az SAP lett a legértékesebb európai cég, letaszítva a trónról a dán Novo Nordisk gyógyszergyártót. Pénteken az SAP piaci értéke 303 milliárd euró volt, míg a dán gyógyszergyártóé 261 milliárd euró.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb
Jöhet az utolsó kenet? – Trump vámjai dönthetik romba a patinás európai gyártót

Mindenki megőrül a ChatGPT új funkciójáért, ami mostantól ingyenes

Nem áprilisi tréfa, amit holnaptól látni fog a kutaknál

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-prognózist

Megjelent egy új várólista-protokoll: betegek tízezreinek változhat meg az élete

Búcsút inthetünk a papírnyugtáknak, bekopogtatnak az e-pénztárgépek

A magyar vizsla jövője a tét

Ezért érdemes átugrani az osztrákokhoz egy hosszú hétvégére

Új Bónusz Állampapírok érkeznek, sokan nem fognak örülni
