Az Evergrande, amely a "kölcsönből építkezni" üzleti modell megtestesítője és egykor Kína legkelendőbb ingatlanfejlesztője volt, az elmúlt hónapokban bajba került, mivel Peking szigorította az ingatlanszektorra vonatkozó szabályokat, hogy visszaszorítsa a túl sok adósságot és a spekulációkat. A befektetők attól tartanak, hogy egy ez a tőzsdei fertőzés átterjedhet a hitelezőkre, köztük a kínai és külföldi bankokra is, bár az elemzők lebecsülik annak kockázatát, hogy az összeomlás "Lehman-pillanatot", azaz rendszerszintű likviditási válságot eredményezne. Csütörtökön viszont megjelent egy reménysugár.
"A China Evergrande Group kiemelt prioritásként kezeli, hogy segítse a lakossági befektetőket az eladósodott ingatlanóriás által értékesített befektetési termékeik visszaváltásában" - mondta a vállalat elnöke, Hui Ka Yan. Ez, valamint az, hogy egy belföldi kötvény kamatfizetését tartani tudta a cég, egy ideig óráig megnyugtatta a piacokat: a vállalat részvényeinek árfolyama a 2009-es tőzsdei bevezetés óta a legnagyobb napon belüli százalékos emelkedést hozta, de végül visszaesve, alig zárt pluszban.
A globális befektetők az elmúlt hetekben feszült figyelemmel kísérték, hogy a 305 milliárd dolláros adóssághegy alatt vergődő Evergrande helyzete hogyan változik. A társaság jelentős adósságfizetési kötelezettségei miatt félő volt, hogy a vállalat rossz állapota rendszerszintű kockázatot jelenthet a kínai pénzügyi rendszerre nézve. De még a veszély nem hárult el: a cégnek csütörtökön 83,5 millió dollár kamatfizetést kellen teljesítenie egy 2 milliárd dolláros Kínán kívüli kötvénycsomag esetében. Jövő héten pedig további kifizetések esedékesek, lejár egy 47,5 millió dolláros dollárkötvénycsomag is.
Anélkül, hogy az offshore - jelen esetben a nem kínai - adósságokról beszélt volna, Hui szerdán késő este felszólította vezetőit, hogy biztosítsák az ingatlanok minőségi átadását és a több millió, főként lakossági befektető birtokában lévő vagyonkezelési termékek visszaváltását. A vállalatra egyre nagyobb politikai nyomás nehezedik, hogy cselekedjen, mivel a lakásvásárlók és a lakossági befektetők egyre dühösebbek, amiért megtakarításaikat a vállalat ingatlanjaiba és átláthatatlan vagyonkezelési termékeibe fektették.
"Feltételezve, hogy ez a helyzet az adósságátütemezés útjára lép... úgy gondoljuk, hogy a vagyonkezelési termékek lakossági befektetői jellege prioritást élvezne a társadalmi stabilitás érdekében" - mondta Ezien Hoo, az OCBC Bank hitelelemzője a helyzetről a Reutersnek. Szerinte a külföldi befektetők nehezebben juthatnak a pénzükhöz, mivel "rosszabb az alkupozíciójuk az eszközökhöz földrajzilag is közelebb lévő kínai befektetők miatt.
Az Evergrande részvényei csütörtökön 32 százalékkal emelkedtek, amikor a kereskedés egy munkaszüneti nap után újraindult, bár a nyereség hamarosan visszaesett, és a hónapok óta tartó súlyos veszteségek miatt a részvények még mindig több mint 80 százalékkal mélyebben vannak az év elejéhez képest. Az Evergrande ingatlanszolgáltatási egysége is emelkedett a csütörtöki kereskedésben: a megkönnyebbülés érzése átterjedt a Hongkongban jegyzett Kínán belüli ingatlanrészvényekre is, a Country Garden, Kína legnagyobb ingatlanfejlesztője 14 százalékos plusszal zárt. A Sunac China 16%-kal, a Guangzhou R&F Properties pedig 26%-kal ugrott meg.
Viszont az látszik, hogy Kína gazdaságának egészét így is megviseli a botrány: a Fitch Ratings szeptember 16-án közölte, hogy 8,4 százalékról 8,1 százalékra csökkentette a Kínára vonatkozó 2021-es gazdasági növekedési előrejelzését, hivatkozva az ország ingatlanszektorának lassulására, valamint az ebből következő belföldi keresletvisszaesésre.
A fertőzésveszély elkerülésére irányuló erőfeszítést alátámasztja, hogy a Chinese Estates Holdings, az Evergrande második számú részvényese csütörtökön közölte, hogy 32 millió dollár értékben eladta részesedését a vállalatban, és azt tervezi, hogy teljesen kiszáll a holdingból. Egyes elemzők szerint hetekbe telhet, mire a befektetők tisztán látják, hogyan oldódik meg az Evergrande helyzete.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Eljött a leszámolás? Megrendítő ütést vinne be Trump

Kivégezhetik az elnököt, jön az előrehozott választás

Botrány a gimnáziumi felvételik körül: több ezer diák eshetett ki a rendszerből

Megvan az igazi indoka, miért fosztották meg Rogán Antalt kulcsfontosságú feladataitól?

Befagyasztja a Posta az árakat, miután három év alatt szemrebbenés nélkül 83 százalékot emelt

Új foglalkozás hódít, egyre több a részmunkaidős bűnöző

Zuhanás a tőzsdéken, pánikban a befektetők

Levelet küldött Szijjártónak a Nemzetközi Büntetőbíróság, hogy le kellett volna tartóztatni Netanjahut

Karácsony Gergely szerint egyszerűen lefagyott a kormány Rákosrendezővel kapcsolatban
