A sorozatos gyengülés és az újabb euró/forint mélypont alapvető oka, hogy az amerikai kötvényhozamok emelkedésével a feltörekvő országok kamatelőnye eltűnt és a befektetők inkább a dollárt vásárolják szívesen - ahogy azt korábban is megírtuk. Mindezt megfejelte a török krízis, majd kedden az,hogy a piac hirtelen ráfókuszált az olasz kormányválságra és némileg a spanyolországi politikai problémákra is, ahol a miniszterelnök ellen bizalmatlansági indítványt kezdeményeztek. Emiatt az euró is elkezdett gyengülni.
Úgy tűnik tehát, hogy a piaci hangulat érzékeny és egy-egy elhúzódó politikai perpatvar is árfolyamkilengéseket okozhat. De miként hat mindez a forintra, s meddig nézheti tétlenül a gyengülést az MNB?
Kapcsolódó
Nem azt teszik a Szabadság téren, amit eddig megszoktunk
Nem valószínű, hogy az MNB nagyon akar, s hogy egyáltalán muszáj lenne neki reagálni erre a helyzetre - értékelt lapunknak Zsiday Viktor befektetési szakember.
Szerinte ennek oka, hogy egy új monetáris keretrendszer épült ki Magyarországon. Miközben a kétezres évektől a devizaadósság-robbanást követően - amelyben az állam, a vállalatok és a lakosság is erősen érintett volt - az volt a vezérelv, hogy a devizát stabilan tartsuk, a kamat meg oda megy, "ahová a világ viszi" - ha jó a hangulat a piacokon, akkor le lehet vinni, ha rossz, akkor meg fölfelé - a helyzet mára az ellenkezőjére fordult.
A mostani új rendszer már arra alapoz, hogy az államadósság jelentős része "átalakult" - a lakossági állampapírok expanziója az, MNB-swap-programok, a növekedési hitelprogramok (nhp) és egyebek révén. Ezeket az eszközöket a rövid kamathoz kötötték, illetve a lakosság és a vállalatok is egyre inkább a magyar forintkamatoktól függő hiteleket vettek föl, ezért mostanra már nem a devizát akarja stabilizálni a jegybank, hanem a kamatszintet akarja hosszú ideig, a lehető legalacsonyabban tartani - amennyire azt a piac megengedi. "Cserébe" nem a kamat mozog összevissza, mint korábban, hanem a forint mozgását alakítja az aktuális piaci hangulat. Utóbbi most éppen rossz és a forint begyengül - magyarázza a befektetési szakember.
Nem érdekli őket. Sőt!
A magyar kormányzat gazdaságpolitikája lényegében egy ázsiai típusú, "kistigrises" modellre épül: vagyis legyen alacsony a kamatszint és legyen olcsó a devizánk, hogy bivalyerős lehessen az export. Ebbe a struktúrába pedig szintén jól beleillik, hogy hagyják gyengülni a forintot - világított rá Zsiday.
Az, hogy az importált termékek ára följebb megy, vagy hogy a magyaroknak drágább lesz külföldön turistáskodni, a gazdaságpolitika szempontjából lényegtelen. Ráadásul évi 10-12 százalékkal nőnek Magyarországon a bérek, így a lakossági fogyasztás az importált infláció ellenére is masszív marad. (Harapófogóba kerülhetnek viszont a nyugdíjasok, esetükben csak inflációval megegyező mértékű az emelés évek óta - a szerk.)
Ha az euró/forint elmenne a 330-as, de inkább 340-as szintig, esetleg nagyon rövid idő alatt nagyon nagy gyengülés mutatna, az már kiválthatná a jegybanki beavatkozást, de olyan nagyon agresszívan akkor sem lépnének Zsiday szerint, hiszen az összes hitelfelvevőnek az alacsony rövid kamat az érdeke.
Márpedig a feltörekvő piaci eszközök, devizák számára nincs túl sok jó kilátás a következőkben: a tőkepiacokon egyre érik a korrekció, s ha lesznek olyan sokkhatások, mint a mostani olasz, akkor nagyon rosszak a kilátások. Törökországban például nagy az esély rá, hogy mély recesszió érkezzen a következő 1-2 évben.
Az EU egy lassú állat, ami egyszer csak lecsaphat?
A magyar kormány konfliktusa az EU-val (amely most a Stop Soros-törvény benyújtásánál, illetve a CDU állítólagos ultimátumánál tart) nagy kockázat a forint szempontjából. Bármikor bekövetkezhet egy olyan geopolitikai-gazdasági helyzet, hogy az unió megelégeli Magyarország különutasságát - figyelmeztet Zsiday Viktor. Senki nem tudja, hogy ez mikor materializálódna, de ha adott esetben például megindítanák a hetedik cikkely szerinti eljárást, az esetben egy nagyon gyors egyszeri forintgyengülés üthet be. Ennek az esélye a következő két-három évben elég magas.
Egy hasonlattal: az EU olyan, mint egy dinoszaurusz, amelynek a farkát lassanként leeszegeti egy kisegér. Mire a dinó agyáig elér az ingerület, az sok idő - senki nem tudja mennyi -, de ha egyszer emiatt fölemeli a farkát, akkor a kisegér elpusztul - fogalmazott a szakember.
Mi várható rövid távon?
Jelenleg a magyar eszközök nincsenek fókuszban a devizapiacokon, Magyarország nem jelent "eseményt". Ráadásul a forint a régiónkon belül az elmúlt három hónapban az egyik legjobban teljesítő deviza volt. A populista jellegű intézkedések nem ütik meg a piaci ingerküszöböt - magyarázta Csajbók Róbert, az ING Bank devizakereskedője.
Az EU-ból való kilépés beárazása ugyanakkor még nem történt meg, ehhez valami sokkal erősebb jelzésnek kellene érkeznie az unióból. Jelenleg ugyanakkor az USA és az ECB politikája - például Olaszország kapcsán - erősebb drivere a forint mozgásának, mint bármilyen politikai történés.
A szakember szerint tehát jelenleg a piac nem "ránk lő", ezért "nem csoda, hogy az MNB nem akar olyan szélbe beleállni, ami nem felőlünk fúj". Ezért inkább kivárnak, ami okos ötletnek is nevezhető. Egy 327-330 euró/forintos szint viszont már kritikus lehet. Ezt tompítanák elsőként verbális üzenetekkel, de Csajbók sem gondolja úgy, hogy a jegybank elkezdene harcolni bármilyen eszközökkel.
Most már annyira elromlott a hangulat (a kétéves olasz kötvények hozama kedden 1 százalék alatt volt, kedden pedig már majdnem 2,5 százalékon van), olyan szinten "szétcsúszott" a piac, hogy hiába jönnek ki rossz hírek, arra már nem tud "erőset" reagálni. Ezeken a magasabb szinteken beállhat egy sávos kereskedésre a kurzus: körülbelül 318-321-es szinten stabilizálódhat az euró/forint. De az ING szakembere egyelőre nem számít arra, hogy 320-tól elrugaszkodva erősen robogjon a forint. A június 24-i török választás kritikus pont lehet, egyelőre úgy tűnik, hogy Erdogan elfogadta a nemzetközi piaci trendeket, továbbá azt is, hogy monetáris ügyekben nem érdemes nyilatkoznia.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!