Kína legnagyobb építőipari csoportjának érdekeltsége felfüggesztette a munkát az ország egyik legmagasabbjának szánt felhőkarcolóján, az azt fejlesztő cég ugyanis hasonlóan sok társához, csődöt jelentett. Az újabb csőd jól jelképezi azt a helyzetet, amellyel az ázsiai ország ingatlanszektora szembesül, a szűkülő hitelkínálat mellett lassul a gazdaság, s ez elég nagy nyomás alá helyezi a fejlesztőcégeket - írja a Financial Times összefoglalója.
A lap szerint a China Construcion Third Engineering Bureao Company hagyott fel a közép-kínai Wuhan városában egy 475 méteres felhőkarcoló építésével miután az ország egyik legnagyobbjának számító fejlesztőcég, a Greenland Group nem tett eleget egy komoly fizetési kötelezettségének.
A torzók mutatják a sebeket
A befejezetlen szuper-felhőkarcolók, amelyek felépítéséhez komoly források szükségesek, tipikus jelei egy gazdasági recessziónak. Hitelből vannak finanszírozva, s komoly gondjaik támadnak, ha a hitelkínálat szűkül - mondta a lapnak Yan Yuejin, a sanghaji E-house China Reserach and Developmnet Institution elemzője. A brit lap összeszedett egy csomó olyan kínai felhőkarcoló projektet, amely jelenleg gondban van. Szerintük legalább egy tucat épülő szuper-felhőkarcoló - ebbe a kategóriába a 300 méternél magasabb épületek esnek - építését halasztották el, vagy ha már elkezdődött, akkor a befejezésük komolyan csúszik.
Ilyen például a Suzhouba tervezett Zhonan Center, amelyet 729 méter magasnak szántak, s ezzel a világ második legmagasabb felhőkarcolója lenne. Már ha elkészül, mivel az építési munkálatok azok 2015-ös megindulását követően gyorsan megtorpantak. Az épületért felelős Zhongan Group munkatársa a lapnak azt mondta, észszerűbbnek tűnt a projektet lassítani addig, amíg magához nem tér az ingatlanpiac. A már említett Greenland munkatársai szerint jelenleg dolgoznak egy olyan megoldáson, amely áthidalhatja nehézségeiket és az építkezés folyatódhat.
Nem is az a nagy baj, ha megépül
Ha el is készül azonban a torony, akkor sem túl jók a kilátásai. Az üresedési ráta Wuhan városában jelenleg 36,2 százalékos, ez rekord közeli érték a Jones Lang LaSalle ingatlancég elemzése szerint, s előrejelzésük szerint tovább emelkedik majd, ahogy újabb kínálat jelenlik meg a piacon. A kereslet az irodák iránt jelentősen csökkent a gazdaság lassulásának hatására. A helyzet várhatóan nem is javul egyhamar - mondta a lapnak Cushman & Wakefield egyik szakértője.
A Greenland komoly dilemma előtt áll. Lefújja-e a projektet, amelybe már így is hatalmas összegeket pumpált, vagy folytassa, kockáztatva azt, hogy ha elkészül, nem találnak majd bérlőket, s közben fizetni kell a hatalmas költségszámlákat. A cégeddig sikeres stratégiája az volt, hogy a fejlesztett irodaépületekben eladott luxuslakásokat is nagyon drágán, s ezek ára fedezte az építési költségek nagy részét. Azonban a luxuslakások eladási most már nem pörög olyan jól a gazdaság lassulása miatt, és azért sem, mert elég sok intézkedést hoztak Kínában az ingatlanspekuláció visszaszorítása érdekében. Szakértők szerint a hatalmas projektcég üzleti modelljének komoly problémája, hogy nem számol olyan időszakokkal, mint a mostani, amikor komolyabban lassul a gazdaság növekedése.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nem tudta tovább titkolni a kormány: kiderült volna az igazság Nagy Mártonékról

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-növekedést

Váratlanul távozik pozíciójából Magyar Péter utódja

Ekkora a baj? Őrült mennyiségű embert soroznak be megint az orosz seregbe

Sorra kapnak észbe a légitársaságok, újabb fapados tuningolná a hűségprogramját

Nem áprilisi tréfa, amit holnaptól látni fog a kutaknál

Már a titkosszolgálat is nyomoz a balatonalmádi lehallgatókészülék miatt

Ezt nagyon mellre szívták Putyinék, komoly megtorlással fenyegetnek egy európai országot
Európa felvenné Elon Musk-al a versenyt, az első kísérlet azonban lezuhant
