Hétfőtől egy hónapon át bárki vételre kínálhatja fel részvényét Schmidt Mária és családja cégének, a PIÓ-21 Kft.-nek, mely nyilvános vételi ajánlatot jelentett be még május elején a BÉT-en jegyzet BIF részvényekre. A vállalkozás jelenleg nagyjából 29,8 százaléknyi részvénycsomaggal (mintegy 7,7 millió részvénnyel) rendelkezik. Ezen kívül Schmidt Mária fia, Ungár Péter rendelkezik egy 3,07 százalékos pakettel (mintegy 790 ezer részvénnyel) - a kettő összesen pedig majdnem eléri a tőkepiaci törvény szerint csak nyilvános ajánlattal átléphető 33 százalékos értéket - derül ki a tőzsde honlapjára feltöltött bejelentésből.
Jelenleg viszont a cégben nem a PIÓ-21 Kft. a legnagyobb önálló részvényes, hanem a BFIN Asset Management AG nevű svájci, Zürichben bejegyzett vállalkozás. Az MNB által jóváhagyott vételi ajánlat szerint a részesedésük 32,88 százalékot tesz ki. A cég tulajdonosai nem ismertek, csak a vagyonkezelő két igazgatósági tagja ismert. A Napi.hu értesülései szerint több piaci szereplő is Mészáros Lőrincet és érdekeltségeit sejti a háttérben.
Kapcsolódó
A BFIN-nek 8,49 millió darabos pakettje van, amelyet 3,969 milliárd forintért (darabonként mintegy 468 forintos áron) vásároltak még. Schmidt Mária érdekeltsége egy nappal a részesedésszerzésük után jelentette be, hogy 548 forintos árfolyamon számított vételi ajánlatát részvényekre. Azonban a törvényi előírások szerint az ajánlott vételár nem lehet alacsonyabb az egy részvényre eső saját tőke összegénél. Amely a nehezen elfogadott, egyszer elszabotált közgyűlés után elfogadott beszámoló alapján már meghaladja a 15,5 milliárd forintot a 2015 év végi 14,143 milliárd forint után. Ezzel az egy részvényre jutó saját tőke érték 600 forint fölé emelkedik.
Tehát a svájciak az eredeti ajánlatnak megfelelő 688 millió forint helyett 1,125 milliárd forintot kereshetnek az üzleten, ha eladja a részvényeit. Ami szép eredmény lenne az április elején 100 000 euró törzstőkével bejegyzett svájci cégtől.
A BFIN és PIÓ mellett az FHB Bank 10 százalék, Horváth László asztanai tiszteletbeli konzul 16,94 százalékkal rendelkezik a tőzsdei cégben, a közkézhányad aránya 19,07 százalék.
A PIÓ-21 Kft. a BIF múlt heti közgyűlésen a vételi ajánlat mellett arra biztatta a kisrészvényeseket, ne szálljanak ki a cégből. A cég jelezte, vélhetően nem fognak élni egy sikeres ajánlat esetén a kiszorítás jogával. Tehát az a részvényes, aki nem fogadja el az ajánlatot továbbra is a társaság tulajdonosa maradhat.
(A Napi.hu főszerkesztője, Korányi G.Tamás és a Napi.hu-t kiadó CEMP-csoport elnöke, Spéder Zoltán egyaránt rendelkeznek BIF-részvényekkel.)
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!