Tavaly immár zsinórban negyedik éve esett a globális aranykereslet az Arany Világtanács (WGC) jelentése szerint. A nemesfém iránti keresletre leginkább a globális gazdaság lassú növekedése nyomta rá a bélyegét, s ezt nem tudta ellensúlyozni a kínai tőzsdei összeomlás nyomán megnövekedett kereslet sem.

A globális aranykereslet tavaly 4212 tonna volt, ez enyhe, 0,3 százalékos visszaesést jelent az előző évhez képest - írja a Financial Times. Az arany iránti globális kereslet utoljára 2011-ben tudott emelkedni, az európai adósságválság, illetve az amerikai államadósság S&P általi leminősítésének évében. Kínában, a világ legnagyobb aranykeresletét generáló országában az ékszeripari kereslet 3 százalékkal esett vissza. A fizikai arany iránti kereslet azonban ennek ellenére, 2 százalékkal tudott itt nőni tavaly, Indiában pedig egy százalékkal, 849 tonnára.

Az arany árfolyama 2011 óta dollárban számolva 37 százalékkal esett. A folyamatos árfolyam lemorzsolódás nyomán a befektetők trendszerűen vonták ki pénzüket tavaly is az aranyba fektető tőzsdén jegyzett befektetési alapokból (ETF). Az ETF-ek tavaly összesen 133,4 tonna aranyat értékesítettek, mintegy 5 milliárd dollár értékben.

A keresletnövekedés elérte a 15 százalékot

Ugyanakkor az aranytól való elfordulás négyéves trendje a tavalyi negyedik negyedévben már fordulni látszott - írja a jelentés. A negyedik negyedévben az arany iránti globális kereslet már 15 százalékos növekedést mutatott 2013 azonos időszakához képest.

A kereslet stabilizálódásának segítséget adott a jegybankok részéről élénkülő kereslet. A tartalékaik diverzifikációját kereső központi bankok tavaly összesen 588 tonna aranyat vásároltak, ez enyhe emelkedés a 2014-es 584 tonnához képest. A legnagyobb vásárló az orosz jegybank volt, összesen 200 tonnával növelte tartalékait, ebből 141 tonna beszerzése a második félévre jutott. Az orosz jegybank volt egy évvel korábban is a piacon a legnagyobb ilyen típusú vásárló.

A jegybankok aranyvásárlásainak mennyisége egyébként a WGC szakértőit is meglepte, ők a CNBC tudósítása szerint inkább 400-500 tonnával számoltak tavalyi előrejelzésük készítésekor. A tavalyi adat azt mutatja, hogy a jegybankok részéről 2010 óta tapasztalt trend, amely szerint egyre több aranyat vásárolnak, változatlanul érvényben van.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!