Régóta várt korrekció érkezett a december 13-án zárult héten a deviza-, azon belül is a forintpiacra. A jó teljesítmény olyan szempontból nem meglepő, hogy megadta az alaphangot egy héttel ezelőtt a Fitch, amely a magyar adósbesoroláson nem változtatott ugyan, de a kilátásokon javított. Ez már hétfőn meglátszott a forint árfolyamán, bár az euróval szemben a 414-es szinten kezdett, péntek délután pedig 409 alatt stabilizálódott a jegyzés, vagyis végre több hét szenvedés után erősödéssel zárt a magyar fizetőeszköz, összesen 1,2 százalékkal sikerült javítani.
A magyar infláció (november, év/év) a vártnak megfelelően 3,7 százalékra emelkedett, így nem volt különösebb hatása a forint árfolyamára. A várakozások szerint ugyanennyi lehet az idei éves átlagos infláció is, ami egyebek mellett a Prémium Magyar Állampapír befektetőknek fontos információ, hiszen az inflációkövető kötvény kamata jövőre ennek alapján változik, a kamatprémiumot is figyelembe véve 4,2-5,2 százalékra.
Kapcsolódó
Mint ahogy a CIB Bank heti összefoglalója rámutatott, három hete nem volt rá példa, hogy az euróval szembeni forintkurzus 410 alá kerüljön, a dollár pedig 390 környékére tért vissza. Sőt, sikerült erősödni a cseh koronához képest 0,8 százalékot, a román lejhez és a lengyel złotyihoz képest pedig több mint 1 százalékot. A vártnak megfelelő infláció mellett az is segített, hogy a költségvetési hiány a vártnál jobban alakult novemberben.
Elmaradt a meglepetés és „csak” 25 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre az Európai Központi Bank, a svájci jegybank viszont merészet lépett és 50 bázisponttal 0,5 százalékra mérsékelte az alapkamatot. Aznap, csütörtökön az amerikai inflációs adat sem kavarta fel az állóvizet, a fogyasztói árindex 2,6-ról 2,7 százalékra emelkedett.
A hazai tőzsdén a Gránit Bank részvényjegyzése a hét legfontosabb sztorija. A pénzintézet 17,7 milliárd forint tőkét vont be kétharmad részt lakossági, egyharmadrészt intézményi befektetőktől. Az előzetes ársáv (13172-15054 forint) felső részén, 14500 forinton állapították meg a részvények értékesítési árát. Ha minden a terv szerint alakul, december 23-án elindul a kereskedés a Gránit papírokkal.
A magyar tőzsdén sok a jól teljesítő részvény, de a befektetők fókusza elsősorban az OTP-re és a Magyar Telekomra összpontosul. Így az Opus Global kissé hátrébb szorul, pedig a holding részvényei 34 százalékkal állnak magasabban, mint egy éve, szóval felülteljesítők a BUX-hoz képest. Pénteken tették közzé a harmadik negyedéves beszámolójukat, ebből kiderült, hogy ahogy a magyar gazdaságnak, úgy nekik sincs túl jó évük: az első 9 hónap bevétele 12 százalékkal elmaradt a tavalyitól, így 449 milliárd forintnál tartanak. Fontosabb azonban, hogy az EBITDA 4 százalékkal 68 milliárd forintra nőtt.
A BUX a hét elején volt a legjobb formában, megdőlt a történelmi rekord 80 960 ponton, azóta kissé alábbhagyott a lendület. Az OTP árfolyama a héten megközelítette a 22 200 forintos szintet, innen kicsi korrekcióval visszazárkózott 22 ezer forint környékére.
A Richter vezérigazgatója szerint nem lesz könnyű éve jövőre a gyógyszergyártónak. A Reutersnek nyilatkozva Orbán Gábor jelezte, a kulcskészítmény Vraylar eladások növekedési üteme lassulhat jövőre. Bár ez kevésbé meglepő egy már 8 éve az amerikai piacon lévő antipszichotikum esetén, ebben a szakaszban általában jellemző, hogy a növekedési ütem lassul. Ellátási gondokat is azonosíthat a gyógyszergyártó, de ezek a problémák már a koronavírus-járvánnyal jelentek meg, amit az orosz-ukrán háború csak súlyosbított. Szintén a héten jött hír a Richter háza tájáról, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) befogadta a magyar gyártó és a Hikma Pharma kérelmét egy csontritkulás kezelésére alkalmas készítmény engedélyezéséről.
Újabb peren kívüli egyezséget kötött a Waberer’s az egyik teherautó-gépgyártóval. Így a logisztikai-szállítmányozási társaság követelései a korábbi kamionkartell érintettjeivel szemben 6,9 millió euróra csökkent.
A Reuters értesülése szerint a Boeing a múlt héten újraindította a legkelendőbb 737 MAX utasszállító repülőgép gyártását, mintegy egy hónappal a 33 000 gyári munkás hét hetes sztrájkjának befejezése után.
A hét második felére kifulladt az arany árfolyamemelkedése, annak ellenére, hogy a jegybanki kamatcsökkentések elvileg kedveznek a nem-kamatozó nemesfémeknek. Úgy tűnik, a 2700 dollár/uncia árfolyam felett vélhetően az erősödő dollár miatt torpant meg a jegyzés.
A Google anyavállalata (Alphabet) hétfőn mutatta be az áttörésnek tartott, Willow nevű kvantumchipjét. A Willow fontos lépés lehet a hasznos alkalmazásokra képes kvantumszámítógépek kifejlesztésében, a főbb gyakorlati alkalmazások a gyógyszerkutatás, a fúziós energia, vlamint az akkumulátortervezés. A hír hatott a részvényekre is, amelyek árfolyama ezen a héten 10 százalékkal emelkedett.
Hétfőn céláremelés érkezett az OTP részvényekre. A JP Morgan a korábbi 21 ezerről 25 ezer forintra módosította a 12 havi célárat, az ajánlás maradt felülsúlyozás.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!