Nemrég kiadtunk egy összefoglalót arról, hogy az elemzők mit vártak a hazai fizetőeszköz árfolyammozgásával kapcsolatban idén. Akasztottuk tehát a hóhért és láttuk, hogy elég optimista prognózisokat fogalmaztak meg.
Az év utolsó napján 411 forintot kell fizetni egy euróért és ez ha nem történik valami óriási dolog, nem is fog változni.
Boldogok nem lehetünk, hiszen 2024 380-as árfolyammal kezdődött, azóta közel 10 százalékkal értékelődött le a magyar fizetőeszköz. Elég nagy szórást mutat, ha visszatekintünk, hova várták az elemzők a forint árfolyamát egy évvel ezelőtt, többségük jóval optimistább volt annál, ahogy a fejlemények végül mozgatták a forint kurzusát, de szeptemberig azért reálisak voltak a prognózisok.
- Januári stratégiai kitekintőjében 380-as év végi árfolyammal kalkulált a Raiffeisen Bank. Akkor arra számítottak, hogy a javuló makrogazdasági kép és a tovább mérséklődő infláció lehetőséget ad a kamatcsökkentés folytatására anélkül, hogy a forint árfolyama meggyengülne.
- Pesszimistább prognózist közölt az év végén az Equilor, a 2023-asnál gyengébb forintárfolyamra számítottak 2024 végére, persze nem annyival, mint ahogy a jelenlegi kép mutatja. A 395-ös euró-forint árfolyam-várakozásukat arra alapozták, hogy az MNB folytatódó kamatvágásai miatt tovább csökkenhet a forint kamatelőnye, mivel az Európai Központi Bank és a Federal Reserve várhatóan csak az év második felében indítja meg a kamatvágási ciklust.
- A K&H Bank vezető elemzője az euró árfolyamát a 375 és 393 forint közötti sávban várta. Az év első felére vártak jobb teljesítményt, részben a kamatelőny, valamint az infláció lassulása miatt. Ez nem is volt túlzó elképzelés, hiszen májusban még lehetett venni 383 forintért eurót. Egyébként az is teljesült, hogy az év közepétől a kereskedés eltolódik a sáv gyenge oldalára. De mint jelezték, bármilyen sokkhatás, nemzetközi turbulencia könnyen átírhatta a forgatókönyvet, a magyar deviza elég érzékenynek számít a külső környezeti hatásokra.
- Az OTP Bank elemzői is alapvetően stabil forintárfolyamra számítottak az év első felére, ugyanakkor azonosítottak olyan tényezőket, amelyek a második felében a gyengülés veszélyét hordozták magukban, mint írták: a külső kockázatok esetleges megvalósulása mellett a csökkenő kamatkülönbözet, a gazdasági növekedés élénkítését célzó kormányzati programok vagy az EU-val szembeni feszültségek erősödése is gyengítheti a forintot. A bank elemzői idén januárban azt írták, 360-370-nél lenne a fair euró-forint árfolyam, de az év végére 390-es keresztárfolyamot vártak.
- Akár a 365-ös jegyzésig erősödhet a forint, ha megjönnek az uniós források - mondta a VG-nek egy évvel ezelőtt az ING Bank vezető elemzője, aki ezt a ma már valószínűtlennek tűnő árfolyamot 2024 közepére prognosztizálta. Az év második felére az ING is gyengébb forintra számított, de a 2023-asnál azért erősebb forintra számítottak, 375-ös év végi árfolyammal. Az ING Bank szerint végül mégis a forint lehet a növekedési fordulat áldozata, amelynek árfolyama 2024 év végére 395 forintra, majd 2025-ben 400 forint fölé gyengülhet az euróval szemben.
- A kamatcsökkentések és a továbbra is vonzó kamatfelár mérséklődésének hatását ellensúlyozhatja a külső egyensúly és a folyó fizetési mérleg markáns javulása, továbbá az EU-s források érkezésével kapcsolatos hírek (azóta tudjuk a kiemenetelét)- a szerk.) is kedvező impulzusokat biztosíthatnak a forint számára - derült ki az MBH Bank januári elemzéséből. A várakozásuk 2024 végére a 372,50-es árfolyamszint volt, mivel a pozitív és a negatív irányú kockázatok megközelítőleg kiegyensúlyozottaknak, kismértékben pozitív többletűeknek tűntek.
Surányi György: De miért?
A volt jegybankelnök az Economx Exclusive-ban arról beszélt, ma nem nagyon érthető, hogy miért kell a forintnak leértékelődnie. Felsorolta, hogy pozitív a külső finanszírozási mérleg, pozitív a reálkamat, 6,5 százalék az MNB irányadó kamata és jelentős a kockázati prémium, ami amagyar állampapír és például a német állampapaír között van tíz éves lejáraton. „Egy ilyen helyzetben a forintnak egyáltalán nem kellett volna nagyjából 10 százalékot esnie" – mutatott rá.
Surányi úgy látja, a magyar gazdaságpolitika iránti megingása nem csoda, mert megromlott Magyarország kapcsolata az unióval, a környező országokkal, miközben virágzik Törökországgal, Oroszországgal meg Kínával. Ez nem nyugtatja meg a piacokat, ez vezet oda, hogy a forint, amikor inkább erősödnie kellene, mint gyengülnie, mégis gyengül, és tudják, hogy az uniós pénzek nem úgy jönnek, ahogy kellene. „Magyarország egészen mostanáig évente a GDP 3,5 százalékának megfelelő egyoldalú transzfert kapott, egyoldalú vissza nem térítendő pénzt kapott, ami mögött költségvetési adóbevétel vagy Magyarországon megtermelt jövedelem nincs" – emlékeztetett.
Az elemzők már tudják, mikor lesz 420 forint egy euró
Ma már járt 416 forint felett is az euró-forint árfolyam, azonban az elemzők szerint jövőre átlépjük a 420 forintos lélektani határt is. Az ING Bank pesszimistább még a Matolcsy György-féle jegybanknál is és 4,2 százalékos inflációval számol. Bővebben>>>Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!