Egész hétfőn lassan, de biztosan folyamatosan gyengülő pályán mozgott a forint árfolyama, a reggeli 407 forintos euróárfolyam kora estére 411-ig menetelt, innen jött némi korrekció.
A magyar deviza árfolyammozgása lekövette az euró-dollár alakulását, ahogy erősödött az amerikai fizetőeszköz, úgy gyengült a forint: már több alkalommal bebizonyosodott, amikor a dollár erősödik a vezető devizákhoz képest, a feltörekvő piaci devizák ilyenkor gyengülnek.
Ennek megfelelően a dollár-forint is nagyobb mértékben kilengett, a napon belüli rekord 386,3 felett volt. A dollárt egyebek mellett az erősítette, hogy Neel Kashkari, a minneapolisi Fed elnöke kijelentette, Donald Trump vámemelési javaslatai hosszú távon nehezíthetik az inflációs helyzetet.
A forinttal együtt a régiós devizák is szenvedtek ma. A forint az euróhoz képest 0,8 százalékkal értékelődött le, a zlotyi 0,7 százalékkal, a korona pedig 0,3 százalékkal.
A magyar deviza kilengését az is fokozta a negatív irányba, hogy napközben megérkezett az adat a Pénzügyminisztériumból: a központi költségvetés 407 milliárd forintos deficittel zárt az október hónapot.
Valószínűleg nem lesz egyszerű menet a kedd sem, a forint árfolyama akár nagyobb mértékben kilenghet, ha az októberi inflációs folyamatokról a várttól érdemben eltérő számokat közöl a KSH (a várakozás 3,7 százalék). Az inflációs adatra jövő kedden reagálhat a Magyar Nemzeti Bank, november 19. a következő kamatdöntő ülés, a piaci konszenzus szerint ezúttal sem változtat a kamatokon a jegybank.
A mai árfolyammozgások láttán erősen optimista sarokszámokkal nyújtotta be a költségvetési törvény tervezetét Varga Mihály miniszter, amelyben 397,5 forintos euróárfolyammal kalkuláltak. Az ezzel kapcsolatos felvetésekre reagálva a szaktárca vezetője ugyanakkor hangsúlyozta, szükség esetén év közben tudnak reagálni a költségvetési folyamatokra, ahogy az idén is történt.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!