Megtáltosodott a magyar deviza, azok után, hogy szerdán közel 412,5 forint volt egy euró a bankközi devizapiacon, csütörtök délelőtt 406-407 közé korrigált vissza az árfolyam.
A dollárral szemben is sokat javult a helyzet, 379 forint alatt kereskednek a dollárral. A fordulathoz egyrészt kellett az, hogy a Donald Trump győzelmére szinte felrobbanó dollárárfolyam valamennyit visszakorrigáljon, ennek csütörtökön egyértelmű jelei vannak, az euró stabilan erősödik vissza a dollárral szemben.
Kapcsolódó
A technikai kép is biztató a forint szempontjából, a 408,5-ös szinten volt egy támasz, amit elég látványosan sikerült letörni az árfolyamnak. Elemzők szerint a következő napokon lényegében azon múlik a forint árfolyam alakulása, hogy merre mozog a dollár a vezető devizákkal szemben.
A Magyar Nemzeti Bank azonban továbbra sincs könnyű helyzetben, hiszen Trump győzelme jelentős hozamemelkedést váltott ki az amerikai kötvénypiacon, így az egyéves kincstárjegyük már 4,3 százalékos hozamot kínál dollárban, amihez képest egy 5,5 százalékos 12-hónapos forint diszkontkincstárjegy hozam aligha lehet vonzó, ismerve a forinthoz kapcsolódó devizaárfolyam-kockázatokat.
A Raiffeisen elemzői szerint a forint gyengülését (ami szerdával bezárólag elég durva volt, 3 százalék egy hónap alatt) úgy lehet fékezni, ha az MNB olyan üzenetet közvetít, amely alapján a befektetők biztosra vehetik, hogy jelen környezetben továbbra is számíthatnak az elvárt kamatfelárra a forinteszközök tartásával. Lényegében akkor lenne elégedett a piac, ha az MNB nem loholna a Fed és az EKB után a kamatvágásokkal, hanem csak némi késéssel reagálná le a folyamatokat – ma este az amerikai jegybank kamatdöntő ülést tart, a várakozások szerint 25 bázispontos vágás borítékolható.
Könnyen lehet azonban, hogy a forint vesszőfutása nem ért véget. Az ING Bank elemzői például úgy vélik, a közép- és kelet-európai devizák nyomás alatt maradhatnak, a magyarázat ismert: Trump ígérete szerint vámemelésre készül, ami erősebb dollárt eredményez, ami a feltörekvő piaci devizákra nézve semmi jót nem ígér. A régióból a złoty szerepelhet valamivel jobban a (cseh) koronánál és a forintnál, mivel a lengyel gazdaságon belül alacsonyabb az export és az autóipar részesedése, az ottani jegybank pedig kivárásra rendezkedett be a kamatcsökkentések terén.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!