Biztatóan kezd alakulni az euró-forint árfolyam hétfő délután. Pedig reggel még más volt a helyzet, elég gyorsan emelkedett az árfolyam 402,7-ről 403,7-re, ahol viszont megjöttek a vevők és ennek eredményeként lefele fordult a kurzus, s 401,5-ön is kötöttek üzletet az euró-forintra. A magyar devizát láthatóan segítette, hogy várhatóan kétpárti (CDU-SPD) lesz az új német kormánykoalíció, ami lendületbe hozta az eurót, amelynek árfolyama 1,05 dollár felett is járt hétfőn. 

Ezek az események mozgathatják a forintot:

Nemrég ért vége Orbán Viktor napirend előtti felszólalása a parlamentben. Az évértékelőn elhangzó intézkedések elég jelentős költségvetési lazításként értelmezhetők. A több lépcsőben érkező adókedvezmények értéke évente 900-1000 milliárd forint lehet. Most azonban úgy áll a helyzet, hogy ezeknek hatása a költségvetésre (és annak hiányára) nagyrészt 2026-ban jelentkezik. 

Biztosra vehető, hogy a Monetáris Tanács kedden nem változtat a 6,5 százalékos alapkamaton, így február 25-én nem várható különösebb izgalom, főleg ha a kommunikáció szigorú marad. Az MNB-nél régóta az alelnök tartja a sajtótájékoztatót, de nem lenne meglepetés, ha ezúttal Matolcsy György elnök is részt venne az eseményen, akinek március harmadikán jár le a mandátuma. Fontos lesz, hogy a jegybank hogyan kommentálja a váratlanul magas januári inflációs adatot (5,5 százalék) és reagálnak-e a hétvégi bejelentésekre.  

Az euró-forint mozgása február 24-én.

A forint hat egymást követő héten erősödött, ezt az etapot zárta le a múlt hét minimális gyengülése. Mivel a 400-as szint sok technikai charton akadályként szerepelt, sok pozíciózárás történhetett.

Persze minden borulhat, ha az ukrán frontról jelentős horderejű bejelentés érkezik. A rendezéssel kapcsolatos lépésekre pozitív reakciókat láthattunk a múlt héten a közép-európai devizák piacán, de ezek mintha kezdenének elhalványulni. 
 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!