Idei legrosszabb napját zárta pénteken az amerikai tőzsde: az S&P 500 index 1,7 százalékkal, míg a Nasdaq Composite 2,2 százalékkal esett. Elemzők szerint felerősödtek a gazdasági növekedéssel kapcsolatos félelmek, ez generált nagyobb eladói hullámot a részvénypiacon. Négy százalékkal csökkent az Nvidia papírok árfolyama, míg a Teslát ennél jobban megütötték, amely végül 4,7 százalékos mínuszban állapodott meg.
Megint a gazdaság és az infláció miatt aggódnak
De nem csak a tech papírok szenvedtek, lejtőre kerültek a bankpapírok, az iparvállalatok és az olajrészvények is. Ahol menedéket lehetett találni az a közműszektor, a gyógyszeripar és az élelmiszeripari gyártók részvényei voltak. Érkezett pár aggasztó adat, például a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe 10 százalékkal 64,7 pontra esett, a vártnál sokkal nagyobb mértékben. A válaszadók a vámháború miatt feléledő inflációtól tartanak leginkább, az 5 évre előretekintő várakozás most évi 3,5 százalék, 30 éve a legmagasabb. A gyenge fogyasztói bizalmi adat egybecseng a Walmart kiskereskedelmi hálózat vezetőségének igen pesszimista 2025-ös várakozásaival, szerintük a tavalyi 5 százalék bevételnövekedést idén jó ha 3-4 százalék követ.
Sokan távoztak a részvénypiacról, jelentős tőkét allokálva az állampapírpiacra, ahol így az árfolyamok emelkedtek, a hozamok pedig süllyedtek. A teljes hetet tekintve az S&P 500-as index 1,6 százalékkal merült alá, a nagy vesztes a Nasdaq, amely viszont 2,5 százalékkal.
Az irányadó kőolaj jegyzésárak is szinte zuhantak pénteken, a Brent és a WTI is 2,2 százalékkal tartott lefelé. Ezzel oda tértek vissza a jegyzések, ahonnan hétfőn elindultak. Pénteken az kanyarította le az árfolyamokat, hogy Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter jelezte, az ukrán-orosz konfliktusban a béke elérésére irányuló erőfeszítések részeként megfontolandó az Oroszország elleni szankciók enyhítése. Persze ez nem váltaná ki azonnal az orosz olaj legális visszatérését a piacokra, de a hír elég volt egy hónapok óta nem látott napon belüli áresés kiváltásához.
Itthon a BUX 88 019 ponton zárt, felpörög a gyorsjelentési szezon, a pénteken jelentő Mol részvényei eséssel indították a kereskedést, majd ahogy világossá vált, hogy nem az alaptevékenység, hanem egyszeri tételek és devizahatások rontották a magyar olajvállalat eredményeit a 4. negyedévben, végül szépen megvették a Mol-papírokat. A jövő héten a Telekom és a Richter jelent a nagyok közül.
Az űrben a 4iG és a részvényeik is
A showt azonban nem ők, hanem egy közepes kapitalizációjú cég – 4iG – vitte el, a részvényeik a héten 19 százalékkal ugrottak a hírre, hogy a holding folytatja tárgyalásait egy lehetséges partnerségről az Elon Musk alapította SpaceX-szel.
Ha a többi 3 blue chip részvény kibocsátója is erős jelentéssel rukkol elő, folytatódhat a magyar tőzsde remeklése (a hihetetlen január után), a hangulatot egy esetleges ukrajnai tűzszünet híre is nagyban javítaná.
A kormányfő is spekulált egyet
A forint az euróval szemben a 400-405 közti sávban oldalazott, nem sikerült áttörnie a lélektani határon. Pedig hétfőn még a kormányfő is úgy vélte, csak idő kérdése, hogy az euró árfolyama benézzen 400 forint alá. A szombati évértékelőn elhangzó adócsökkentési intézkedéseket azonban valószínűleg a költségvetési fegyelem lazításaként értelmezi majd hétfőn a piac,
így a pénteki 402,5-ös árfolyamról esélyesebb a további gyengülés.
Biztosra vehető, hogy a Monetáris Tanács a jövő héten nem változtat a 6,5 százalékos alapkamaton, így február 25-én nem várható különösebb izgalom, főleg ha a kommunikáció szigorú marad. Az MNB-nél régóta az alelnök tartja a sajtótájékoztatót, de nem lenne meglepetés, ha ezúttal Matolcsy György elnök is részt venne az eseményen, akinek március harmadikán jár le a mandátuma.
Ezért erősödött eddig a forint
"A piaci hangulat szempontjából az orosz-ukrán háború lezárásának növekvő esélye pozitív fejlemény, a várható amerikai kereskedelempolitikai lépések viszont a negatív kockázatok
körébe sorolhatóak. A hazai tényezők közül a januári infláció nagyon kellemetlen meglepetést okozott, a forint árfolyama viszont érdemben erősödött" – írta pénteken Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője. A 415-ről a 400-as szintre való erősödésben a feltörekvő piacokra
nehezedő nyomás enyhülése mellett a kamatcsökkentések kiárazódása, az MNB szigorú
kommunikációja és az ukrán béke növekvő esélye is szerepet játszott, ami a régió megítélését javította.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nem tudta tovább titkolni a kormány: kiderült volna az igazság Nagy Mártonékról

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-növekedést

Jogi szempontból vállalhatatlannak tartja Netanjahu meghívását a büntetőjogász

Máris hatnak Trump vámjai: megvan az első autógyár, amelyik árat emel

Borászatok futhattak a pénzük után, jöhet a vádemelés

Ezt nagyon mellre szívták Putyinék, komoly megtorlással fenyegetnek egy európai országot

Hatalmas gáz- és olajmezőre bukkantak a tengeren

Már a titkosszolgálat is nyomoz a balatonalmádi lehallgatókészülék miatt

Borzasztóan megizzasztották az európai befektetőket Trump vámjai
