Sok olyan árupiaci folyamat indul el földrajzilag nagyon távoli helyeken, amelyekről nem gondolnánk, hogy hatása van a mindennapi életünkre. Ha Brazíliában fagy, akkor a sarki közértben is drágul a kávé, ha pedig leáll egy rézbánya Ausztráliában, akkor az építkezésektől a konzerv élelmiszerekig mindent elérhet a hatás. Máskor egészen közeli események is közvetlen hatás nélkül maradnak: ha például leáll a világ egyik legnagyobb olajkútja, még kezelhetők a következmények. A Napi.hu Podcastjei között a most induló Globalopoly sorozatban az ilyen globalizációs összefüggéseket vizsgáljuk meg.
Elsőként arra kerestük a választ, hogy milyen hatással lehet a chiphiány, az ESG-láz – az angol Environmental, Social és Governance szavak rövidítése –. vagy éppen a gyorsuló infláció, vagy éppenséggel az arra adott globális jegybanki válaszok a nemesfémek árfolyamára. Mind az arany, de főként az ezüst az iparban is használt fémek.
Kapcsolódó
Az ezüstöt a napelemek, az 5G-s chipek vagy egyszerűbb áramkörök gyártásához is nagy mennyiségben használják. Most viszont a chipgyártás folyamatos bővülésére számítanak a piacokon: a becslések szerint 10-15 százalék közötti lehet a kibocsátás növekedése. Vajon hogyan hat ez az ezüst árfolyamára? Érdemes most eladni a családi étkészletet?
A The Silver Institute jelentése szerint az ezüst iránti kereslet kilátásai 2022-re rendkívül ígéretesek, mivel az előrejelzések szerint a globális ezüstkereslet 2022-ben rekordmagasra, 1,112 milliárd unciára emelkedik majd. A növekedést pont az ipar rekordszintű kereslete hajthatja majd, amely az előrejelzések szerint 5 százalékkal javul, mivel az ezüst felhasználása mind a hagyományos, mind a kritikus zöld technológiákban bővül.
A fizikai ezüstbefektetési kereslet (amely ezüstrúd- és rúdérme-vásárlásokból áll) az előrejelzések szerint 13 százalékkal ugrik meg 2022-ben, 7 éves csúcsot elérve. Az ezüst ékszerekben és ezüsttárgyakban való felhasználása 2022-ben várhatóan szintén erősödik, 11 százalékkal, illetve 21 százalékkal.
Juhász Kristóf, a Conclude Befektetési Zrt. értékesítési vezetője volt a témában most a partnerünk, aki bemutatta: mi is az a környezetbarát aranybányászás, és hogy miért valószínű, hogy az arany ára akkor sem csökken majd, ha az amerikai kvázi jegybank (Fed) kamatemelésbe kezd az infláció miatt.
De szóba került, hogy a bányászat mesterséges visszafogása lehetséges-e az aranypiacon, valamint hogy mi is hajtja most a befektetői keresletet.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!