Komoly kihívással és lassulással szembesülhet jövőre az amerikai gazdaság, amikor kifutnak a Trump-kormányzat ösztönző intézkedéseinek hatásai - véli a Fed korábbi elnöke, Ben Bernanke a Bloomberg tudósítása szerint.
Bernanke szerint az 1500 milliárd dollár értékű személyi jövedelemadó és társasági nyereségadó csökkentés, valamint a szövetségi költségvetés kiadási oldalának 300 milliárd dollárral való megemelése nagyon nehéz helyzetbe hozta a Fedet, ugyanis olyan időszakban élénkíti Washington a gazdaságot, amikor az már amúgy is a teljes foglalkoztatottság közeli állapotban van.
Az élénkítés ezért idén év végén és jövőre hatalmas lökést adhat a gazdaságnak, olyan nagyot, hogy 2020-ra prérifarkas üzemmódban találhatja majd magát, amikor ezek a hatások kifutnak - utalt a volt Fed-elnök a Gyalogkakukk rajzfilmek figurájának legendás mozdulatsorára, amikor a Prérifarkas kiszalad a szakadék fölé, lábai még járnak és csak lassan veszi észre, hogy most bizony zuhanás következik.
Ráadásul ha ez bejön, az Trumpnak is komoly fejtörést okozhatna, hiszen egy esetlegesen recesszióba szaladó amerikai gazdaság igencsak megnehezítené újraválasztását. A gazdaság rossz teljesítménye a múltbéli példák alapján jelentősen csökkenteni szokta a regnáló elnök újraválasztási esélyeit.
Az amerikai Kongresszus Költségvetési bizottságának április előrejelzése szerint az élénkítő csomagnak köszönhetően a gazdaság növekedése 3,3 százalékosra gyorsulhat idén a tavalyi 2,7 százalékot követően, 2020-ra viszont 1,8 százalékosra lassulna. A Fed saját előrejelzésében 2020-ra 2 százalékos növekedés szerepel.
Az, hogy mekkora lassulást okoz majd az élénkítő intézkedések kifutása jelenleg heves vita tárgya közgazdászok körében. Néhányuk szerint tovább is kitarthatnak a kedvező hatások, ha sikerül elérni, hogy ebben az időszakban emelkedjen a működőtőke-beruházás. Bernanke azt is elismerte, hogy a Kongresszus eközben hozhat olyan intézkedéseket, amelyek kisimíthatják a csomag hatásait.
Mivel az élénkítő csomag hatásai egy olyan időszakban érkeznek, amikor a munkanélküliség 50 éve nem tapasztalt mélyponton jár (májusban 3,8 százalékos volt a munkanélküliségi ráta), ezért ez akár komoly inflációs hatásokat is eredményezhet. Ami viszont oda vezethet, hogy a Fed a jelenleg vártnál szigorúbb monetáris politikára kényszerül a jövőben.
A kép forrása: Pixabay.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
DeGiro
A hihetetlenül alacsony tarifák és az elégedett ügyfelek véleményei révén a DEGIRO a leggyorsabban növekvő bróker Európában. Regisztráljon, és fektessen be a DEGIRO biztonsági struktúráján keresztül.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!