A vállalati nyereségek, nem pedig a jegybankok laza monetáris politikája okozza a hatalmas áremelkedést a világ részvénypiacain. Ezért nem indokolt a befektetőknek a Fed szerda estére várt bejelentése miatt aggódniuk - véli Jeffrey Kleintop, a Charles Schwab globális befektetési stratégája a Marketwatch tudósítása szerint.
A figyelmeztetést nem sokkal azelőtt érkezett, hogy szerda este véget ér a Fed Nyíltpiaci Bizottságának kétnapos ülése. A várakozások szerint az amerikai jegybank szerepét betöltő szervezet legfontosabb testülete bejelentheti, hogy megkezdi példátlanul nagy, 4500 milliárd dollárt elérő mérlegének leépítését.
Kapcsolódó
Emlékezetes, hogy a hatalmas mérlegfőösszeg kialakulása annak volt köszönhető, hogy a pénzügyi válság hatásainak mérséklésére a Fed hatalmas mennyiségű kötvényt és egyéb eszközt vásárolt kvantitatív lazítási programja keretében. Ennek célja az volt, hogy élénkítse az amerikai gazdaságot, lejjebb nyomja a kötvényárfolyamokat, ösztönözze a beruházásokat és növelje a befektetők kockázatosabb eszközök vásárlása iránti hajlandóságát.
Aggódnak a piaci reakciók miatt
A Fed az eszközvásárlási programját már 2014-ben leállította (az ECB esetében például még idén decemberig biztosan fut egy hasonló program), azonban azóta is újra befekteti a portfóliójában lévő és lejáró kötvényekből befolyó összeget, s emiatt nem csökken mérlegfőösszege. Most, hogy a Fed már négy kamatemelésen túl van, a befektetők attól tartanak, a mérleg leépítése nyomás alá helyezheti a részvényárfolyamokat.
Az előzetes becslések szerint a Fed havi 10 milliárd dollárral kezdi, s minden negyedévben 10 milliárd dollárral növeli az ütemet, egészen az 50 milliárd dolláros szintig. Néhány elemző attól tart, hogy még egy kisebb összegű csökkentést is nehezen lesz képes megemészteni a piac. A Fed 2008 novemberében kezdte meg az első vásárlásokat, azóta az S&P 500-as részvényindex 240 százalékkal emelkedett.
Nincs kapcsolat?
Kleintop elismeri, hogy a Fed kvantitatív lazítási programja hozzájárult a részvényárak emelkedéséhez, azonban szerinte a Fed lépései és a részvénypiac teljesítménye közötti kapcsolat már évekkel ezelőtt megszakadt. A vásárlások 2014-ben véget értek, a részvényárak ennek ellenére azóta is emelkednek - mutatott rá a szakértő. Ez szerinte arra utal, hogy inkább a vállalati nyereségek növekedése, s nem pedig a kvantitatív lazítás eredményezte a tőzsde emelkedést.
Sőt, véleménye szerint nem csak az amerikai, de az európai és a japán tőzsdéket is a vállalati nyereségek emelkedése hajtotta felfelé. Mióta a válság véget ért, a vállalati nyereségek növekedése függetlenné vált a jegybaki akcióktól, ezért nem kell tartania a mérlegleépítés negatív hatásaitól. Az elmúlt évek mozgásai felhívták a figyelmet az igazságra, nincs közvetlen kapcsolat a részvényárfolyamok és a jegybanki lépések között - állítja az elemző.
Az ECB-t se hagyjuk figyelmen kívül
Ugyanakkor érdemes számításba venni azt az elemzést is, amelyet az Oxford Economics közgazdásza tett közzé a napokban az ECB várható lépéseire reagálva. Ebből az derült ki, hogy a jegybanki vásárlásoknak két, jól elkülöníthető hatása van. Egyrészt egy közvetlen piaci, ami a jegybank piacon való megjelenéséből fakad, a másik állományi.
Ez utóbbi azt jelenti, hogy az újra befektetett összegeknek is van kompressziós hatása a hozamokra és a devizaárfolyamra. Míg az előbbi esetben ha csökken a vásárlások üteme, akkor annak piaci hatásai néhány hónap alatt elenyésznek, addig a mérlegfőösszeg leépítésének hatásai kumulálódnak. Még akkor is, ha ez nem jelentős. Ebből pedig az következhet, hogy a mostani Fed döntés hatásai tartósabbak lehetnek, mint a vásárlások leállításának 2004-ben.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!