A világ származtatott alapjai, vagy általánosan elterjedt nevükön a hedge fundok átlagosan 5,02 százalékos veszteséget szenvedtek el a harmadik negyedévben - derül ki a Bank of America elemzői által készített Hedge Fund Monitor összesítéséből. A 2000 milliárd dollárt kezelő iparág nem teljesített ilyen siralmasan 2008 harmadik negyedéve óta, amikor a világ pénzügyi rendszere csaknem összeomlott és a hedge fundok is hatalmas, 9,48 százalékos veszteséget szenvedtek el.

Mély nyomokat hagyott az augusztus

Számos tanult alapkezelő élte meg mély ütésként az augusztusi heves eladási hullámot, s a sérüléseket szeptemberben sem sikerült kiheverniük, mivel a piac nem adott rá lehetőséget. A jelentés szerint szeptemberben az átlagos veszteségük 2,31 százalék volt, miután az európai adósságválsággal kapcsolatos félelmek tovább erősödtek, az árupiaci termékek többsége pedig - az aranytól a kukoricáig - hatalmasat zuhant.

A veszteségek ellenére a hedge fundok kezelői jobban teljesítettek, mint az S&P 500 index, amely 5,56 százalékot esett szeptemberben, az év eddig eltelt részében pedig 12,6 százalékkal gyengült.

A jövő is borús

A részvénypiaci eladási hullám októberben tovább folytatódott, ami nem sok jót vetít előre az alapkezelők számára az év vége közeledtével - jegyzi meg a jelentésről beszámoló Reuters hírügynökség.

Az egyes altípusok közül az úgynevezett long/short alapok teljesítménye volt a leggyengébb, mínusz 4,76 százalék szeptemberben. A hagyományos long/short alapok arra tesznek, hogy bizonyos részvények vagy szektorok emelkedni, míg mások esni fognak, így a teljes piac elmozdulásával szemben elvileg fedezve vannak - már ha jól választják meg a vételre és eladásra kijelölt részvényeket.

A legjobban a CTA-k (Commodity Trading Advisor) szerepeltek, amelyek a határidős- és a nyersanyagpiacon aktívak, a fémektől az energiahordozókig számos termékben. A legjobb teljesítmény azonban csak azt jelentette, hogy ezek az alapok nem buktak - igaz nem is nyertek.

A nagyágyúk sem maradtak érintetlenek

A 2011-re olyannyira jellemző könyörtelen volatilitás az iparág néhány nagyágyúját is alaposan megtépázta. John Paulson, a 32,8 milliárd dolláros Paulson & Co névadója és kezelője, aki korábban a jelzáloghitel-válságon és az arany vételi pozícióin milliárdokat keresett, elszámolta magát az amerikai gazdasági fellendülés tekintetében és ezért súlyosan megfizetett. Az alapkezelő zászlóshajója, az Advantage alap csaknem 35 százalékos veszteséget csinált idén - árulták el az alap befektetői.
Más prominens alapkezelők is mínuszos eremdényt értek el idén, így Lee Ainslie Maverick Capital-ja és a világ legnagyobb nyilvánosan kereskedett hedge fundja, a Man Group, amely a múlt hérten arról tájékoztatta befektetőit, hogy a harmadik negyedévben 2,6 milliárd dollárt veszített.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!