Hiába hozott szinte minden piacon komoly fellélegzést a tavaly év végi áreséseket követően a január, a profi befektetőket nem sikerült arra csábítani, hogy elköltsék az általuk kezelt portfóliókban felhalmozott készpénzt - derül ki a Bank of America Merrill Lynch friss alapkezelői felméréséből.
A 218, összesen 625 milliárd dollár befektetéséért felelős szakember válaszaiból összeállított elemzés szerint az alapkezelők nettó 44 százaléka súlyozza jelenleg felül a készpénzt a kezelt portfóliókban. Ez nem csak hogy hat százalékpontos növekedést jelent a januárban mért adathoz képest, de olyan magas arány, amelyre 2009, a pénzügyi válság legsötétebb időszaka óta nem volt példa. Az átlagos készpénzarány eközben minimálisan csökkent, 4,9 százalékról 4,8 százalékra, ami még mindig a 10 éves átlagot jelentő 4,6 százalékos szint felett van.
Annak ellenére, hogy globális részvénypiacok árazása januárban 7 százalékkal emelkedett, a profi befektetők nem mernek igazán beszállni a részvénypiaci áremelkedésbe. A részvényeket felülsúlyozók aránya nettó 18 százalékról nettó 6 százalékra csúszott vissza, ez 2016 óta a legalacsonyabb érték a felmérésben.
A globális gazdaság kilátásaival kapcsolatos várakozások továbbra is nagyon borúsak. Bár januárhoz képest kissé csökkent azok aránya, akik a világgazdaság növekedésének lassulását várják, a szakértők kétharmada még mindig arra számít, ahogy az idei növekedési ütem jelentősen elmaradhat az elmúlt évitől.
A részvénypiaccal kapcsolatos óvatosságot más is mutatja. Jelentősen nőtt a felmérésen belül azok aránya az elmúlt hónapokban, akik szerint az S&P 500-as amerikai részvényindex ebben a ciklusban már elérte csúcsát. Míg szeptemberben a megkérdezettek mindössze 11 százaléka volt ezen a véleményen, addig ez az arány februárra már 34 százalékra nőtt.
A piacokat fenyegető legnagyobb kockázatnak változatlanul a kereskedelmi háborút tartják az alapkezelők. A kereskedelmi háború már kilencedik hónapja vezeti a legnagyobb aggodalomra okot adó "tail risk"-ek listáját, a második helyen a kínai gazdaság esetleges lassulása, a harmadikon a vállalati hitelek okozta esetleges válság állnak.
A feltörekvő piacok - amely kategóriába Magyarországot is sorolják - viszont hatalmas népszerűségnek örvendenek. A megkérdezettek szerint ugyanis a feltörekvő piaci eszközök vásárlása tekinthető jelenleg a legzsúfoltabb pozíciónak a piacon, azaz az alapkezelők szerint ez az a stratégia, amit most a legtöbb befektető követ. Ezt egyébként a különböző alapokba történő tőkeáramlásokat mérő kimutatások is utaltak már korábban. Arra, hogy a feltörekvő piacok ilyen népszerűek legyenek a felmérés közel 20 éves történetében nem volt még példa.
A magas készpénzarány a portfóliókban és a befektetők pesszimista hangulata a Bank of America Merrill Lynch szerint megfelelő környezetet teremthetnek arra, hogy a kockázatosabb eszközök, így a részvények is viszonylag jó teljesítményt nyújtsanak az első negyedévben.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!