A Glencore bejelentése szerint nem kívánja végrehajtani azt a részvénycserés megoldást, amelyben a Rusalban meglévő részesedését Gyeripaszka Londonban bevezetett En+ részvényekre váltotta volna. Eközben Ivan Glasenberg, a Rusal igazgatóságába a Glencore által delegált tag bejelentette lemondását.
Annak jeleként, hogy a szankciók hatásai még komolyabb hatással lehetnek a globális nyersanyagpiacokra, a svájci székhelyű Glencore közölte azt is, hogy a Rusallal meglévő többi szerződését is felülvizsgálta. A cégnek jelenleg egy több évre szóló keretmegállapodása van a Rusaltól származó fémalapanyagok megvásárlására, ez a megállapodás tavaly 2,4 milliárd ért - írja a Bloomberg.
Kapcsolódó
Túlreagálták?
A Glenocre részvényei hétfőn estek a hírre, azonban a piac később újragondolta a dolgot, s kedden már ismét emelkedésnek indultak. A hírügynökség által megkérdezett elemzők szerint elsőre túlreagálták a befektetők a hírt, hiszen a Rusal megállapodás értéke a Glencore éves nyereségének alig 1 százalékára rúg, s ha az összes Rusallal kötött üzlet értékét nullára kéne leírni, az is kevesebb lenne, mint a nyersanyagóriás piaci értékének 1 százaléka.
A pénteken bejelentett amerikai szankciók értelmében tilos amerikai állampolgároknak és cégeknek bármilyen fajta üzletet kötniük Oleg Gyeripaszkával és cégeivel. Bár a Glencore nem számít amerikai cégnek, azonban a szankciók és annak kapcsolódó hatásai jelentősen megnehezítik bármelyik nemzetközi cég dolgát, aki az orosz oligarchával szeretne együttműködni. Gyeripaszka a szankciókat alaptalannak, nevetségesnek és abszurdnak nevezte.
Hétfőn a szankciók hatására a Gyeripaszka birodalom érdekeltségei hatalmasat estek a nemzetközi tőzsdéken. Az En+ árfolyam például 30 százalékkal zuhant a londoni tőzsdén, s ma sem tért magához.
Megijedtek a befektetők
Az új amerikai szankciók hatásai tegnap végigsöpörtek az orosz tőkepiacon, a befektetők ugyanis attól tartottak, hogy más oligarchák érdekeltségébe tartozó cégek is célkeresztbe kerülhetnek. Az orosz tőzsde irányadó index, az RTS egy nap alatt 12 százalékkal esett, s a ma délelőtti kereskedésben további, közel 3 százalékot veszített értékéből.
A Rusalnak nem csak az új üzletei kerültek veszélybe a szankciók miatt, de a már meglévő megállapodásai is. Így például a Toyota Motor Corporationnal meglévő hosszútávú szerződése is. Az orosz kormány támogatásáról biztosította a cégcsoportot, azonban azt egyelőre nem jelentették be, hogy milyen formában.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!