Nagy változást hozhat a hétfő a kínai részvénypiac életében, ekkor indul ugyanis az úgynevezett "Hong Kong Sanghaj részvénykapcsolat program", amelynek keretében összekötik a hongkongi és a sanghaji tőzsde rendszereit és a két piac befektetői hozzáférhetnek a másik tőzsdén jegyzett termékekhez is.

A lépés döntő fontosságú a kínai tőkepiac liberalizációja szempontjából - mutatnak rá a szakértők. A kínai "szárazföld" értékpapír piacai eddig ugyanis korlátozottan voltak hozzáférhetőek a külföldi befektetők számára. A sanghaji, vagy a shenzheni tőzsdén jüanban jegyzett úgynevezett "A" részvényeket eddig ugyanis csak a külföldi befektetők egy kisebb köre, a 2003-ban indított minősített külföldi befektetői programban résztvevő cégek vásárolhattak. Eközben a hongkongi tőzsde, dollárban jegyzett "H" részvényei korlátozottan voltak hozzáférhetőek a kínai befektetők számára.

A mostani nyitással a korlátozások gyakorlatilag megszűnnek, s ezzel kapitalizáció alapján a világ második legnagyobb részvénypiaca jön létre a New Yorki Értéktőzsde után, forgalom alapján - tekintve a Nasdaq számait - a harmadik leglikvidebb - emelték ki a Goldman Sachs elemzői az intézkedéssel kapcsolatban.

A kínai szabályozó hatóságok ugyanakkor meg szeretnék védeni a szofisztikált eszközökkel rendelkező spekulánsoktól a főleg kisbefektetők által dominált belföldi piacukat. Így egyelőre 13 milliárd jüanban, azaz 2,2 milliárd dollárban korlátozzák a külföldi befektetők által a kínai piacon naponta végrehajtható tranzakciók értékét és sorteladási, azaz fedezetlen részvényeladásokat is korlátozzák - írja a Reuters.

A hírügynökség által megkérdezett szakértők óriási lépésnek tartják a piacok összekapcsolását, ugyanakkor felhívják a figyelmet az "A" részvényekben rejlő extra kockázatokra. Mivel ezek zöme csak jüanban jegyzett, ezért a befektetőknek nagyobb árfolyamkockázatot kell futniuk, ha ilyen részvényeket szeretnének tartani. Ez azonban csak a kisebbik gond. A nagyobb az, hogy az "A" részvények kibocsátóinak nem kell megfelelniük az Európában vagy Amerikában szokásos pénzügyi beszámolási kötelezettségeknek, így a transzparenciájuk néha erősen megkérdőjelezhető. Egyébként a Hong Kongban jegyzett cégek esetében is volt ebből adódó probléma az elmúlt évek során.

A korábban minősített külföldi befektetőnek besorolt intézmények a nyitás után is megtarthatnak egy kicsit korábbi privilégiumaikból. 

A külföldiek közül példáiul ők lesznek csak jogosultak vásárolni a kínai "A" piacra kerülő részvények első nyilvános részvénykibocsátásain.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!