Szemet gyönyörködtető emelkedést produkáltak a vezető amerikai részvényindexek az első félévben, elsősorban a legnagyobb technológiai részvények árfolyam-emelkedésének köszönhetően, amit a mesterséges intelligenciával kapcsolatos befektetői lelkesedés hajtott. A nagy emelkedéssel nem csak a technológiai cégek, hanem az azok részvényeit tartó befektetők is gazdagabbak lettek, így a világ legnagyobb részvényeseként számon tartott Norges Bank Investment Management nevű norvég állami vagyonalap is.
Az alapot az 1990-es években hozták létre a norvég olaj- és gázbevételek külföldi befektetésére, amikor a skandináv ország felismerte, hogy a fosszilis energiahordozók egyeduralma nem tart örökké és az ország rendelkezésére álló készletek is egyszer majd kimerülhetnek. Erre a korszakra szerették volna tartalékolni az ország vagyonát. Az alap a pénzügyminisztériumtól kapott megbízás alapján fektet be, és a részvények esetében az FTSE Global All Cap Indexen, a kötvények esetében pedig a Bloomberg Barclays indexén alapuló referenciaindexhez mérik teljesítményét – emlékeztet a Bloomberg.
Az alap vagyona mostanra 1,7 billió (ezermilliárd) dollárra nőtt az első félévben elért 8,6 százalékos, azaz 138 milliárd dolláros hozamnak is köszönhetően. A nyereség nagy része a részvényportfóliónak volt köszönhető, amely 12 százalékkal értékelődött fel.
Ugyanakkor az alap alulteljesítette saját benchmarkját 0,4 százalékponttal. A hozamot az alap ingatlanbefektetéseinek gyengébb szereplése húzta lefelé. A fix kamatozású befektetések, ezek elsősorban kötvények is gyengén szerepeltek, elsősorban a hosszabb lejáratú államkötvények miatt. Ezek árfolyama valamelyest csökkent, mivel az év elejéhez képest a befektetők későbbre tették a nagy jegybankok kamatcsökkentési ciklusának megindítását. Jelentősen le kellett értékelni azokat a tőzsdén kívüli befektetéseket is, amelyek a megújuló energetikához köthetők.
Az alap világszerte összesen 8800 cégben rendelkezik részesedéssel. Június végén a legnagyobb értékű részvénybefektetései az Apple, a Microsoft és az Nvidia részvénycsomagok voltak. A félév folyamán nagyobb mennyiségben adtak el Meta Paltforms, Novo Nordisk és ASML részvényeket.
A világszerte több mint 8800 vállalatban lévő részesedésekkel az NBIM fokozta erőfeszítéseit, hogy befolyását felhasználva befolyásolja ezeket a vállalatokat, különösen az éghajlatváltozással, a nemek sokszínűségével az igazgatótanácsokban és a vezetői fizetésekkel kapcsolatos kérdésekben.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Az AI SUMMIT két napra campusszá alakítja a Városligetet
Az AI Summit BUDAPEST rendezvénysorozat egyedülálló lehetőséget nyújt a hazai és a nemzetközi szakértők és érdeklődők számára, hogy valós betekintést nyerjenek a mesterséges intelligencia világába, hogy felfedezzék az üzleti életre, a társadalmi viszonyokra és az ipar világára gyakorolt jelenlegi és jövőbeli hatásait. Magyarország vezető digitális média cége, az Indamedia, 2023-ban rendezte meg, elsőként hazánkban, az AI Summit-ot, a konferenciát, amely csak és kizárólag a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kérdésekre fókuszált. A tavalyi rendezvény kimagasló sikere alapján biztosak vagyunk abban, hogy az AI Summit a kelet-közép-európai régió legfontosabb és legmeghatározóbb AI és innovációs eseménye lesz 2024-ben is.
Találkozunk 2024. szeptember 9-én és 10-én a Magyar Zene Házában és a Néprajzi Múzeumban. Részletek és jegyvásárlás az alábbi linken.