Azonnali hitelválság veszélye fenyeget a feltörekvő piacokon - derül ki a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) friss jelentéséből -, s ez tovább fokozhatja a feltörekvő országok gazdaságaira nehezedő nyomást. A probléma forrását alapvetően az jelenti, hogy az elmúlt években a feltörekvő országok cégei gyorsuló ütemben halmozták fel adósságaikat, azonban az elmúlt időszakban a bankok hitelezési feltételei példátlan mértékben megszigorodtak. A két egymással ellentétes trend hatásaként ezekben az országokban a cégek egyre nehezebben találnak majd megfelelő forrást beruházásaik finanszírozásához.

Világos, hogy a nem pénzügyi vállalatok sok feltörekvő országban egyre nehezebben tudják majd teljesíteni kötelezettségeiket, vagy növelni hitelállományukat, s így nem tudják támogatni a gazdaságok növekedését - mondta a Financial Times-nak Hung Tran, az IIF igazgatója. Ez újabb nehézséget jelent a gazdasági lassulás miatt amúgy is problémával küszködő gazdaságoknak.

Masszív eladósodás

A Nemzetközi Elszámolások Bankjának (BIS) adatai szerint a 18 legnagyobb feltörekvő gazdaságban a bruttó adósság állomány a válság óta meredeken emelkedett. Míg 2009-ben átlagosan az éves GDP 150 százalékára rúgott, ez a szint mostanra 195 százalékra emelkedett.

A gazdaságok minden szektorát érintette az adósságállomány növekedése, a háztartásokat, a kormányzati szektor és a pénzügyi cégeket egyaránt, azonban a legnagyobb bővülést a nem pénzügyi cégek körében lehetett tapasztalni.

Elsősorban a bányászati és az ipari termeléssel foglalkozó cégek körében volt jellemző a masszív eladósodás. E szektor összesített adósságállomány mára átlagosan a GDP 89 százalékára emelkedett, ez magasabb szint, mint ami a fejlett országokban jellemző volt a Lehman Brothers összeomlását megelőzően.

A fejlett gazdaságokban a trend ettől eltérő képet mutat, az összes adósságállomány az öt évvel ezelőtti szinten stagnál, a GDP 396 százalékán. Itt messze a pénzügyi szektor a legnagyobb hitelfelvevő, a GDP 130 százalékát teszi ki adósságállománya. Eközben a nem pénzügyi cégek és a háztartások adósságállománya stagnált, a növekedést elsősorban az államadósság terén lehet megfigyelni. Ennek oka, a hatalmas gazdasági ösztönzőcsomagok voltak, az államadósság átlagos mértéke a GDP 66 százalékáról 100 százalék körüli szintre ugrott.

Hová ment a Fed pénze?

Tran szerint a számok arra utalnak, hogy a Fed kvantitatív lazításai nyomán a globális pénzügyi rendszerbe került plusz likviditás végül a feltörekvő országok cégeinek hiteleibe áramlott. Azonban most, hogy a Fed szigorítani készül (igaz eközben az ECB és a Bank of Japan lazít), a körülmények jelentősen megváltoznak. Az amerikai kamatok normalizálódásával párhuzamosan sok feltörekvő piacon aktív bank szintén a monetáris kondíciók szigorítására készül - tette hozzá. Az IIF által 120 bank megkérdezésével készített felmérés azt mutatja, hogy a hitelezési feltételek olyan szigorúvá válnak, amire legutóbb 2011-ben volt példa.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!