Nem valószínű, hogy rövidebb távon globális hitelválság alakulna ki. Jóllehet, a globális adósság nagysága a globális GDP 265 százalékára ugrik idén (ez 14 százalékos növekedésnek felel meg), a várható gazdasági fellendülés, a 2021 közepéig elkészülő Covid-19 vakcina, a kedvező finanszírozási körülmények, az állami kiadások, a háztartások és a vállalatok költési hajlandóságának fennmaradása miatt nem fog kialakulni ilyen típusú válság - írták friss elemzésükben az S&P Global Ratings szakértői.
Azonban a korábbinál több csőd és fizetésképtelenség bejelentésre kell felkészülni. A növekvő eladósodottság a fizetésképtelenség növekvő kockázatát is magával hozza, s a csődök száma várhatóan olyan magasra emelkedik majd, amire 2009 óta nem volt példa. A masszív vállalati eladósodottság miatt a legjobban sújtott szektorok (légitársaságok, szabadidő szektor és az olaj- és gázipar) eladósodottsági mutatói várhatóan 2022 után is elég rossz képet mutatnak majd - írja az elemzés.
Sok mindenkit leminősítenek
A lefelé mutató kockázatok ugyanakkor megmaradnak. Ez lehet a gazdasági fellendülés elakadása, a fertőzés folyamatos tovaterjedése, illetve az ha elkészül a vakcina, de annak elosztását nem sikerül megoldani. De a kamatok emelkedése is ilyen lehet, illetve az, ha jövőre nem lassul számottevően az adósságállomány növekedésének üteme. Gátolhatja a javulást az is, ha a fogyasztás nem tér magához a várt ütemben.
A viszonylag optimista jövőkép ellenére azonban drasztikusat lépett a hitelminősítő, s az általuk vizsgált adósok - vállalatiak és kormányzatiak - hitelkockázati besorolását lerontotta egy csapásra. Leginkább azokat az államokat és vállalatokat érintette a lépés, amelyek eddig is a spekulatív kategóriába tartoztak, s amelyek leginkább szenvednek a Covid-19 járvány gazdasági hatásaitól.
A fizetésképtelenség kockázata a vállalatok esetében akkor nőhet jelentősen, ha azok bevételei nem állnak vissza a járványt megelőző szintre addig, amíg az extra kormányzati támogatások kifutnak. A vállalati csődök száma 2021 közepéig megduplázódhat - írják. ugyanakkor az eladósodottság ütemének növekedése várhatóan lassul, mivel a járvány után a cégek várhatóan újragondolják beruházási lehetőségeiket, a kormányok kezelni akarják majd elszaladt államadósságukat s a háztartások is konzervatívabb fogyasztásra állhatnak át.
Ezért maradtak optimisták
A cég azért hisz abban, hogy 2021 közepéig meglesz a széles körben elérhető Covid-19 vakcina, mivel úgy látják, rendkívül elkötelezettek ez irányban világszerte a kormányok és a gyógyszeripari cégek, s hatalmas erőforrásokat mozgósítanak ennek érdekében. Erre alapozzák azt, hogy jövőre folytatódó fellendülésre lehet számítani a globális gazdaságban.
A soha nem látott mértékű állami mentőcsomagok és a masszív jegybanki ösztönzők eddig segítettek abban, hogy megmaradjon a likviditás a kötvénypiacokon és a hitelpiacokon. Ráadásul várhatóan az alacsony kamatkörnyezet legalább 2023-ig fennmaradhat. Erre utal, hogy az amerikai Fed már jelezte, hajlandó szemet hunyni az infláció 2 százalékos szint fölé emelkedése felett is, ha ezzel sikerül a munkaerőpiac erősödését segíteni.
Elég erősek a bankok
A globális adósságállomány nagy része bankok kezében van - jegyzi meg az S&P átfogó elemzése - s a nagy bankok nyereségtermelő képességük és tőkeellátottságuk miatt valószínűleg képesek lesznek megemészteni a hitelveszteségeket. Úgy látják, szabályozói oldalról megfelelő lépesek történtek annak érdekében, hogy a bankok biztosítani tudják és akarják a gazdaság hitellel történő ellátottságát.
Ugyanakkor a kormányzati támogatások kifutásával felszínre kerülhet a gazdaság szereplőinek sebezhetősége. Az S&P úgy becsli, hogy a bankok hitelezési veszteségeinek nagysága 2020-ban és 2021-ben elérheti a 2,1 billió dollárt, idén 1,9 billió dollár lehet, ami duplája a 2019 évinek.
A háztartások adósságállományának aránya a GDP-hez emelkedni fog globálisan. Ez azonban nem a hitelfelvételnek, hanem a GDP csökkenésnek lesz az eredménye. A korábbi visszaesések tapasztalat alapján azt lehet várni, hogy a háztartások hitelfelvételének üteme a jövőben is lassulni fog.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!