Zsákszámra adja el a magyar állampapírokat az egyik legnagyobb intézményi befektetői kör, a befektetési alapok. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint az idén nyolc hónap alatt 376 milliárd forinttal csökkent az alapokban lévő magyar állampapír-állomány, augusztus végén már csupán 918 milliárd forint volt a volumen, ami hat és féléves mélypontot jelent.
Kettős kamatszint
A visszaesés egyik oka az lehet, hogy nagyon sok lakossági megtakarítás ment ki az alapokból. A háztartások tavasszal még több mint 4100 milliárd forintnyi befektetési jegyet tartottak az értékpapírszámláikon, augusztusban viszont már alig 3900 milliárdot. A háttérben több tényező állhat, az egyik az új állampapír, a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) megjelenése. A szuperkötvény miatt nagyon sok befektető csoportosította át a megtakarításait.
Az állampapírnak további segítséget nyújtott az MNB azzal, hogy egy ajánlással szigorította az ingatlanalapok visszaváltását. Ennek hatására a gigantikusra hízott ingatlanalapok további növekedése megállt, sőt azóta folyamatosan kifelé áramlik a pénz a konstrukciókból.
Miközben a lakosságnak évente csaknem 5 százalékos átlagkamatú állampapírt kínál az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), addig az alapok augusztusban rekord alacsony állampapírkamatokkal szembesültek. Volt olyan aukció, amelyen az ötéves államkötvény 0,75 százalékos, a tízéves 1,58, a 19 éves pedig 1,89 százalékos átlaghozammal fogyott el.
Profitrealizálás
Minél alacsonyabb az állampapírok hozama, annál magasabb az árfolyamuk, így nem meglepő, ha az alapkezelők a 2 százalék alá süllyedt hosszú hozamokat kihasználva eladták az állampapírjaikat. Az államnak viszont nem biztos, hogy jó, ha a hazai intézmények nem vásárolnak az alacsony kamatozású kötvényekből, ezért ha belföldön keres finanszírozót, akkor a lakosságnak kell egyre magasabb kamatokat ígérnie.
A MÁP+ évente körülbelül 4 százalékponttal ígér több kamatot, mint az ötéves kötvények fizettek a nyári hónapokban. Ebben az időszakban a befektetési alapok 160 milliárd forintnyi állampapírt adtak el, ha ezekből a befektetők MÁP+-t vásároltak, az az államnak öt év alatt 30 milliárd forintos többletterhet jelent a kamatokban.
Megfogadták Matolcsy tanácsát
Az állampapírok helyett inkább részvényeket vásárolnak az alapok egyre nagyobb mennyiségben. Augusztus végén 158,4 milliárd forintnyi hazai részvény volt a konstrukciókban, ami történelmi rekord. Ilyen sok részvényt még a magánnyugdíjpénztárak államosítása előtt sem tartottak az alapok. Ezzel egyébként Matolcsy György jegybankelnök kedvében is járnak, aki szorgalmazza, hogy az intézményi befektetők több részvényt tartsanak.
A vállalati kötvényállomány is gyarapodott a befektetési alapokban: 306,5 milliárd forintnyi hitelpapírt tartanak most a konstrukciók. A jegybank versenyképességi programjában arról is írnak, hogy növelni kellene az intézményi befektetőknél lévő céges kötvényállományt, ezt szolgálná a növekedési kötvényprogram (NKP) is, amelyben jelenleg már 15 cég pályázik úgy, hogy a hitelminősítés megszerzésén is túl van.
A hazai eszközök mellett egyre több külföldit tartanak a magyar alapkezelők. Az állomány 1500 milliárd forint fölött stabilizálódott a nyáron. Ennek a harmadát teszik ki a külföldi kötvények, de a részvények mennyisége is folyamatosan nő. A volumen már 340 milliárd forint fölött van, vagyis az idén nyáron megdőlt az a nyolcéves rekord, amit még a nyugdíjpénztárak államosítása előtt állított fel a szektor.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!