Az IG Market elemzői arra számítanak, hogy a londoni FTSE-100 mutató 11 ponttal, a frankfurti DAX-30 index 41 ponttal, a párizsi CAC-40 index pedig 10 ponttal csökkenhet a nyitásban.
A CNBC amerikai hírtelevíziónak csütörtökön adott nyilatkozatában Trump elnök arról beszélt, hogy egy erős dollár előnytelen az Egyesült Államoknak. Hozzátette, hogy a kínai jüan árfolyama "úgy zuhan, mint a kő". Trump nemtetszését fejezte ki a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve kamatemeléseivel kapcsolatban, mondván aggódik a magasabb kamatoknak az amerikai gazdaságra és versenyképességre gyakorolt hatásai miatt. A Fehér Ház később közleményt adott ki, amelyben leszögezte, hogy az elnök tiszteletben tartja a Federal Reserve függetlenségét és nem avatkozik bele döntéseibe.
A kereskedelempolitika körüli viták eddig nem terjedtek ki a devizapiacokra, így a jüan és az euró gyengülését, illetve a dollár erősödését bíráló kijelentések némileg meglepetésként érték a piacokat - mutatott rá Kadota Sinicsiro, az egyik legnagyobb brit befektetési bankcsoport, a Barclays vezető devizapiaci elemzője.
Ázsia és a csendes-óceáni térség legfontosabb tőzsdéin, Tokiót kivéve, a zárás környékére emelkedésre váltottak az irányadó indexek, miután a kereskedés első részében vaskos veszteségekben is jártak. Trump elnök nyilatkozata után további nyomást gyakorolt a piacokra, hogy a kínai jegybank az utóbbi több mint egy év leggyengébb szintjén rögzítette pénteken a jüan napi középárfolyamát.
A Morgan Stanley Capital International által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) a nap végére 0,63 százalékos pluszban, 536,52 ponton állt.
Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 029 százalékos mínuszban, az irányadó ausztráliai index, az S&P/ASX 200 viszont 0,34 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést. A dél-koreai Kospi 0,28 százalékos, a vezető sanghaji index pedig 1,80 százalékos nyereségben állt a záráshoz közeledve. Ugyanekkor Hongkongban 0,50 százalékos, Szingapúrban pedig 0,49 százalékos pluszban állt az irányadó index.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára emelkedett kora reggel. A legközelebbi, szeptemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,28 százalékos pluszban, 72,78 dolláron, a WTI pedig 0,09 százalékos nyereségben, 68,30 dolláron forgott.
Csütörtökön vegyesen zártak a főbb európai tőzsdeindexek. A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 0,10 százalékkal, 7683,97 pontra emelkedett, míg a frankfurti DAX-index 0,62 százalékkal, 12 686,29 pontra, a párizsi CAC-40 index pedig 0,56 százalékkal, 5417,07 pontra esett. A páneurópai mutatók közül a Stoxx Europe 600 0,23 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,20 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 mutató 0,41 százalékkal csökkent.
Fotó forrása: Shutterstock
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!