A részvényárfolyamok az egekben, mindenkori csúcsukon, az ingatlanok és más eszközök árai is vagy történelmi, vagy több éves magaslatokon tartózkodnak. Eközben a kamatok történelmi mélyponton az Egyesült Államokban és a világ többi részén is, a pénzügyi rendszerek pedig még fürdenek a jegybankok által, a Covid-19-es járvány hatásait ellensúlyozandó biztosított extra likviditásban.
A múlt héten megérkezett a figyelmeztetés, hogy ez a világ könnyen véget érhet: az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed döntéshozói múlt heti ülésükön inflációs előrejelzéseiket idénre és jövőre megemelték és jelezték, kamatemelésre készülnek. Ennek időpontját jelenleg csak 2023-ra tették és változatlanul hagyták a havi 120 milliárd dollár értékű kötvényvásárlási programjukat is, azonban a piaci szereplők megérezték a változás szelét.
Kapcsolódó
Gyorsan visszatért a jókedv
A múlt hét utolsó három kereskedési napján a kockázatosabb eszközök árfolyama esni kezdett, a dollár pedig erősödött, jelezvén, a piac megértette az üzenetet. Ugyanakkor hétfőn fordult a kocka, a péntekig 2 százalékot eső S&P 500-as index az első támasz szintről visszapattant és hétfőn mér egy százalékkal erősödött. A dollár, miután két százaléknál nagyobb mértékben erősödött az euróval szemben megtorpant. Ebben szerepet játszott az, hogy időközben a piacok reakcióját látva több Fed döntéshozó is igyekezett hangsúlyozni, az elmúlt hónapokban megugró inflációt átmenetinek tekintik, s a Fed változatlanul fenntartja laza hozzáállását.
Hétfőn például John Williams, a New York-i Fed kormányzója azt mondta: teljesen világos, a gazdaság gyorsuló ütemben erősödik és a középtávú kilátások is jók. Ugyanakkor az adatok és a körülmények még nem mutatnak olyan mértékű és ütemű javulást, amelyek indokolhatnák a Fed számára monetáris politikai hozzáállásában a változást, amely szerint a gazdaság még mindig erős támogatásra szorul. Nyilvánvalóvá tette, hogy szerinte is átmeneti a most megugró infláció.
A piac gyorsan visszatért a kényelmes üzemmódba, a növekedés erős, az inflációt átmenetinek gondolják és azt hiszik, a Fed viszonylag lassan fog csak hozzányúlni a vásárlási programjához, s ezért pattantak vissza az árfolyamok - magyarázta a látottak a Mohamed El-Erian, az Allianz vezető gazdasági tanácsadója a CNBC-nek.
Hiba a jókedv
Az optimista hozzáállás a Fed politikájához, óriási nagy hiba - véli a Bank of Amerika vezető hitelstratégája, Hans Mikkelsen. A CNBC tudósítása szerint ő arra számít, az amerikai jegybank végül hamarabb kezd el szigorítani és jóval gyorsabb ütemben, mint amire a piac számít a mostani árazások alapján. A Nyíltpiaci Bizottságában például a 18 szavazat közül mindössze kettőn múlott az, hogy már jövőre elkezdjék a kamatemelés, márpedig a múltban nem ez volt a jellemző egy lazító hangulatban lévő Fednél.
Mikkelsen szerint a piac nem is az emelés, vagy a kötvényvásárlások befejezésének időpontjával kapcsolatban téved a legnagyobbat, hanem abban, hogy milyen ütemű lesz a szigorítás, ha egyszer beindul. Meglátásuk alapján ugyanis ez a kamatemelési ciklus sokkal agresszívabb lesz a korábbiaknál. Ráadásul az úgynevezett "tapering", azaz az eszközvásárlási program megbolygatása titokban már meg is kezdődött, a Fed ugyanis elkezdte értékesíteni a Covid-19-es lezárások során megvásárolt vállalati kötvények egy részét. Ezen felül a Chicago-i Árutőzsde határidős jegyzései alapján a 2022 július előtti kamatemelés esélye sem kicsi, 41 százalékos.
A St.Lous-i Fed elnöke, James Bullard például a 2022-es kamatemelés mellett volt. Ő elsősorban a munkaerő piac feszessége miatt gondolja úgy, hogy az infláció akár a vártnál erősebb is lehet. Robert Kaplan, a Dallas-i Fed vezetője úgy fogalmazott, a keresleti és kínálati oldal egyenlőtlenségei közül, amelyek szerepet játszanak az inflációban elég sok meg fog oldódni az idő múlásával. Azonban vannak olyanok, amelyek nem, mivel ezek a gazdaság strukturális változásaival vannak összefüggésben. Ilyen például az energetikai szektor átalakítása a megújuló energiaforrások irányában.
Ő egyébként a kritikus pontot nem is a kamatemelések megkezdésében, hanem a kvantitatív lazítási program változásában látja, a fő kérdés az, hogy ezt mikor és milyen mértékben kezdik el csökkenteni.
Az amerikai 10 éves állampapírok hozama egyébként az év elején elég gyors ütemben kezdett el emelkedni, a januári, 1 százalék alatti szintről március végére 1,7 százalék fölé kúszott, onnan korrigált vissza 1,5 százalék alá. A Bank of America legutóbbi felmérése szerint az alapkezelők többsége úgy véli, hogy a részvénypiac számára az inflexiós pontot a 2 százalék feletti 10 éves hozamok jelenthetik. Ez ugyan most elég messzinek tűnik, de amint azt az év eleji példa mutatja, gyorsan eljöhet.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!