Négyszázhét forinton indította és valamivel magasabban, 408 és 409 forint közt zárta a hetet az euró árfolyama, unalmasnak azonban semmiképp sem nevezhető a hét, amely alapján úgy tűnik, a 411-es árfolyamszint képes lehet megállítani a magyar devizát a további gyengüléstől. Ugyanakkor az is biztosnak látszik, hogy tartósan a 400-as lélektani szint felett maradhat a kurzus.

Szokjunk hozzá a 4-essel kezdődő árfolyamhoz

Az idei gyengélkedést követően a magyar gazdaság 3 százalék feletti ütemben bővülhet 2025-ben, a növekedés motorja pedig a lakossági fogyasztás lehet a CIB Bank szakértői szerint. Legfrissebb makrogazdasági elemzésükben rontottak a növekedési kilátásokon: véleményük szerint 2024 egészére már csak egy százalék alatti GDP-bővülésre lehet számítani.

Az októberi inflációs adat (3,2 százalék éves összevetésben) pozitív meglepetést okozott, de ez sem mozdította ki érdemben az euró-forint keresztárfolyamot. Nagyobb volt a dollár-forint volatilitása, itt megdőlt egy kétéves rekord, amikor 389 forint volt egy dollár.

Az amerikai deviza erősödése nagy sztori a piacon, csütörtökön tavaly októberi mélyponton, 1,05 alatt járt az euró-dollár keresztárfolyam. Elemzők egyetértenek abban, hogy a forint árfolyamát elsősorban külső tényezők határozzák meg, amelyekből jut bőven az amerikai elnökválasztás óta, a magyar gazdaságpolitikai intézkedések most kevésbé meghatározók.

A dollár folyamatos erősödése hagyományosan szembeszelet jelent a feltörekvő devizáknak így a forintnak is. Márpedig a megválasztott elnök tervezett intézkedései (vámemelések, és az ebből következő magasabb dollárkamat-környezet) mind negatívan hathatnak a magyar devizára. Még az a szerencse, hogy az amerikai inflációs adatok nem okoztak meglepetést (2,6 százalék), vagyis továbbra is lehet számítani decemberben egy 25 bázispontos kamatvágásra a Fedtől. 

Történelmi csúcson járt a bitcoin és az OTP

Sorra döntötte a rekordokat a bitcoin, a csúcson 93500 dollárig emelkedett az árfolyam, pénteken azonban az amerikai részvénypiacokkal együtt korrigált a vezető kriptoeviza. 

Az okokról itt   és itt írtunk, mélyebb elemzést pedig itt készítettünk, az Economx Bázispont című podcastjában. 

Remekelt az OTP Bank részvénye is a héten, megdőlt csütörtökön a záró-árfolyamcsúcs 21 120 forinton. A bankrészvény az egyik nyertese az európai piacon az amerikai elnökválasztás eredményének, amelynek okait ebben a cikkben elemeztük végig. De történelmi rekordok ide vagy oda, a magyar részvénypiac még mindig hihetetlenül olcsó, önmagához képest is 35 százalékos alulértékeltséget mutat

Csehországban terjeszkedik az AutoWallis, rossz hírt kapott a Tesla és a vakcinagyártók 

Bekebelezte cseh versenytársát az AutoWallis, története legnagyobb üzletét jelentette be pénteken a tőzsde autós vállalata. 

A Reuters értesülései szerint a Trump adminisztráció az elektromos járművek vásárlása után igénybe vehető 7500 dolláros adójóváírás eltörlését tervezi a közeljövőben. Ez mindenképp rossz hír a Teslának, de olyan vélemények is vannak, hogy az EV piacon a versenytársakat még érzékenyebben érintené. 

Esett a vezető vakcinagyártók árfolyama a hírre, hogy Donald Trump megválasztott elnök Robert F. Kennedy-t jelölte meg egészségügyi minisztérium élére az új kormányban a CNN forrásai szerint. Kennedy számos ponton kérdőjelezte meg az új oltástechnológiák hatásosságát és biztonságosságát, emellett a gyerekkori oltási programot is bírálta.

A Magyar Telekom bevételsoron hozta a várakozásokat, a harmadik negyedéves nettó nyeresége viszont 6 százalékkal haladta meg a konszenzust, aminek láttán a menedzsment megerősítette éves várakozásait, amiből a legfontosabb, hogy 150 milliárd forint lehet az idei adózott profitja a Magyar Telekomnak.

Kedden jelentett a Richter, a harmadik negyedéves gyorsjelentést a befektetők kissé csalódottan fogadták. Az árbevétel ugyan 15 százalékkal nőtt egy év alatt, a profitmarzsok alakulása azonban elmaradt a várakozásoktól.   

Rémesen alakul a november az aranypiaci befektetőknek. A hónap elejétől a nemesfém ára már több mint 8 százalékkal esett. Az áresés nem meglepő, elég csak ránézni az amerikai állampapír hozamok alakulására: ebben a hónapban a 10-éves kötvény hozama 4,28-ról 4,46 százalékra nőtt, emiatt értelemszerűen csökken a kereslet a nem kamatozó eszközökre, így az aranyra is.

 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!