Bár még a teljes végeredményre várni kell, a Fidesz-KDNP elsöprő győzelmével zárultak a vasárnapi parlamenti választások, s egyelőre úgy tűnik a kormányzópártok újra megszerezték a kétharmados többséget 133 mandátummal a 199 fős parlamentben. (Április 8. mellbevágó tanulsága)
A piacok a Fidesz-KDNP győzelmét várták, ezért ennek hatása mind a tőzsdén, mind a forint piacán semleges lehet - írta reggeli hírlevelében az Equilor. A bróker cég elemzői arra számítanak, hogy a vezető részvények közül a Richter ismét nekirugaszkodhat az 5500 forintnál tornyosuló ellenállásnak.
Az OTP esetében sávozó mozgásra számítanak enyhe pozitív jelekkel, míg a Mol továbbra is igen hektikus maradhat.
Az Equilor szerint izgalmas lehet viszont a Magyar Telekom piaca, a grafikon alapján ugyanis napokon belül trendszerű mozgás indulhat a részvény árfolyamában. A Magyar Telekom közleményben tudatta a piaci szereplőkkel, hogy a Brandes Investment Partners szavazati jogainak száma meghaladta az 5 százalékos küszöbszintet.
Értékelik a stabilitást
A forint erősödéssel indította a napot a kormánypártok fölényes győzelmének köszönhetően, az erősödést ugyanakkor a kedvező nemzetközi környezet és a feltörekvő devizák erősödése is támogatja. A dollár ma reggel kissé erősödik a főbb devizákkal szemben - írták a Takarékbank elemzői reggeli hírlevelükben.
A Takarékbank elemzői úgy vélik, hogy a magabiztos győzelem hatására a hazai eszközök felülteljesítők lehetnek a politikai és gazdaságpolitikai stabilitás miatt, így kiárazódhatnak a választásokkal kapcsolatos kockázatok. A befektetők kedvezően ítélik meg a Fidesz stabil fiskális politikáját, valamint a kormány és a jegybank fennmaradó összhangját.
Milyen gazdasági lépések várhatóak?
A választások nem okoztak felfordulást a pénzügyi piacokon a magyar eszközök esetében - állapította meg Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője reggeli kommentárjában. Az elemző nem számít nagy gazdaságpolitikai fordulatra a választások után, ugyanakkor véleménye szerint lesz teendője az új kormánynak. A legfontosabb kérdés, hogy mennyire lesz szigorú a 2019-es büdzsé.
Rövid távon az egyik leglényegesebb szempont, hogy szigorúbb lesz-e a 2019-re készülő költségvetés, mint mondjuk az idei.
Az a kérdés, hogy a jövő évi büdzsében visszaszorítják-e a hiányt a 2017-es 2 százalék környékére vagy akár az 1-1,5 százalékos sávba, mert erre is volna lehetőség. Egy jelentősebb hiánycsökkentés azt mutatná, hogy a kormány figyel a kiadásokra, ezt pedig várhatóan a hitelminősítők is értékelnék ősszel, amikor újra napirendre veszik a magyar osztályzat felülvizsgálatát
- tette hozzá a szakértő.
A hiánycsökkentésre azért lenne szükség, mert strukturálisan kedvezőtlenül alakul a hiány - hívja fel a figyelmet a vezető elemző. Mégpedig azért, mert a gazdasági növekedés magas, az adóbevételek emelkednek, ehhez képest azonban nem mérséklődött a deficit. A hiánycsökkentésre a jobb hitelminősítés elérése mellett azért is szükség lenne, mert az egyensúlyi költségvetési pozícióra, azaz a 0 százalékos szint felé kellene terelni a hiányt a nemzetközi kilátások miatt - hangsúlyozza Németh.
A legnagyobb fejlett gazdaságok ugyanis jelenleg a potenciális növekedési szintjük felett bővülnek, ez pedig azt is jelenti, hogy a következő időszakban előbb-utóbbi lassulni fognak, ami a mostaninál kedvezőtlenebb nemzetközi helyzetet eredményez. Ha pedig a magyar költségvetés hiánya alacsony, akkor az egy romló nemzetközi gazdasági környezetben nagyobb mozgásteret ad a gazdaságpolitikának
- mutatott rá Németh Dávid.
Mi történt reggel a BÉT-en?
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a BUX hétfő reggel kilőttek, háromnegyed 11 körül az index 1,9 százalékos pluszban járt, a blue chipek mind emelkedtek. A Mol 2,4 százalékos ugrást követően 2984 forinton állt, az OTP 0,6 százalékos erősödéssel 11 610 forintra drágult, a Magyar Telekom 0,9 százalékos emelkedés után 454 forinton forgott, míg a Richter-részvények 1,3 százalékkal, 5425 forintra drágultak.
A Mészáros-papírok is kilőttek: az Appeninn 14,96 százalékkal 730, az Opus 14,88 százalékkal 718, a Konzum 14,55 százalékkal 3425, míg a CIG Pannonia 13,53 százalékkal 470 forintra drágult a délelőtti kereskedésben.
Erősödött a forint
A magyar fizetőeszköz a főbb devizákkal szemben hétfő délelőtt 0,2-0-3 százalékos erősödést mutatott. Az eurót 311,83, a dollárt 253,92, a svájci frankot 254,62 forinton jegyezték. A reggeli kereskedésben eközben a dollár is erősödött az euróval szemben, a devizapár kurzusa 1,2283 százaléknál mozgott.
Képünk forrása: Shutterstock
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!