Az elmúlt években hozzászokhattak a befektetők ahhoz, hogy a kínai hatóságok nem bánnak kesztyűs kézzel azokkal a cégekkel, amelyek nekik nem tetsző tevékenységet folytatnak. Azonban még az edzettebb idegzetű részvényvásárlókat is megdöbbentette az, ami napokban történt, amikor a kínai felügyelet mindössze két nappal a Didi kínai fuvarmegosztó cég részvényeinek New York-i tőzsdei bevezetését követően lecsapott a cég tevékenységére, s ezzel a mélybe küldte annak részvényárfolyamát.
A cég a múlt héten lépett a New York-i piacra részvényeivel egy 4,4 milliárd dolláros első nyilvános részvénykibocsátást követően- írja összefoglalójában a Reuters. A részvényeladáshoz készített kibocsátási tájékoztatóban ugyan a cég működését veszélyeztető kockázatok között említették a szabályozói kockázatot. Arra azonban nem volt semmilyen jel, hogy a hangzatos "Kínai Kibertér Hatóság (CAC)" névre hallgató felügyelet arra készülne, vizsgálatot indít a társaság ellen és megtiltja új felhasználók fogadását annak befejeztéig. A Didi hétfői bejelentése szerint ők nem tudtak a készülő vizsgálatról a kibocsátást megelőzően, s amelynek pénteki bejelentését követően 10 százalékkal esett a részvények árfolyama. A hétfői kereskedési szünetet követően kedden a nyitás előtti kereskedésben további 25 százalékkal zuhant a kereskedett letéti igazolások kurzusa.
Kapcsolódó
Fájó ponton találták el a céget
A CAC első intézkedései között rendelkezett arról, hogy a Didi alkalmazását el kell távolítani a Kínában elérhető alkalmazás áruházakból, mivel véleményük szerint a cég illegálisan gyűjtött adatokat felhasználóiról. A Reuters szerint a fejlemények nem egy nagy intézményi befektetőt teljesen váratlanul ért, olyanokat is, akik részt vettek a kibocsátást megelőző road-shown. Ezek közöl nem egy vásárolt is a cég részvényeiből. Az egyik hedge-fund magát megnevezni nem akaró forrása szerint meglehetősen bizarr a helyzet, az, hogy a vizsgálat ennyire azonnal az IPO-t követően kezdődött meg.
A CAC közlése szerint akciójuk nemzetbiztonsági célokat és a közérdeket szolgálja. Az aggódó befektetők szerint az azonban komoly árnyékot vethet a többi kínai technológiai cég amerikai vagy nemzetközi tőzsdei bevezetésre irányuló terveire. A lépés mindenesetre eléggé jól illeszkedik az elmúlt hónapok fejleményeihez, a kínai kormány egyre inkább fokozza a nyomást az ország technológiai cégein. Tavaly a kínai hatóságok fellépése nyomán például már meghiúsult az Alibaba pénzügyi részlege, az Ant Group tervezett, 37 milliárd dolláros tőkebevonása is.
Amikor a Párt korábban az Ant Groupot vette célba, akkor még csak egy kibocsátás előtt álló céget hoztak nehéz helyzetbe. A mostani lépés azonban új szintet képvisel, hiszen most valós befektetőket büntetnek vele, akik részt vettek a kibocsátásban - mondta a hírügynökségnek Ryan Fedasiuk a Georgetown-i Centre for Security and Emerging Technology elemzője.
Azért várható volt
Mindenkit meglepetésként ért a lépés, de igazság szerint pont a rendszeres szabályozói fellépés az, amire a nagyobb technológiai cégek esetében számítani lehet. Az alkalmazás felfüggesztése biztosan árt a befektetői hangulatnak, a részvényeket még csak most vezették be az amerikai tőzsdére, és a befektetőknek még be kell árazniuk ezt a kockázatot - mondta Edison Pun, a Saxo Markets szenior elemzője.
A Didi ellen egyébként már korábban indult vizsgálat a kínai versenyfelügyelet részéről. Azt próbálták kideríteni, nem alkalmazott-e tiltott technikákat a kisebb versenytársakkal szemben, illetve mennyire transzparens szolgáltatásának árazási technikája. A Didi június 30-i, New York-i tőzsdei bevezetését megelőző road-showt követően 67,5 milliárdos cégérték mellett sikerült részvényeit eladni. Korábban 100 milliárd dolláros cégértéket vártak (ez nagyjából az Uber bevezetéskori cégértékének felelt volna meg), azonban a befektetők részéről komoly kételyke merültek fel a társaság jövőbeni növekedési és nyereségességi kilátásaival kapcsolatban. A roadshow-n egyébként a Didi vezetői, köztük annak társalapítója, Jean Liu jórészt a cég működésének és üzletének fejlesztéséről esett szó, a szabályozói kérdésekről azon túl, mint ami kibocsátói tájékoztatóban szerepelt nem lehetett többet megtudni - mondták a Reuters forrásai. Megemlítették az új kínai Adatbiztonsági Törvényt, ami június elejétől lép hatályba, de csak abból a szempontból, hogy a cégnek emiatt bizonyos szolgáltatásain alakítania kell majd.
A Didi egyébként nem csinált igazán nagy médiaeseményt a tőzsdei bevezetésből, mint az számos nyugati cég esetében megszokott. Ehhez rendszerint hozzátartozik a tőzsdei kereskedés kezdetét jelző csengő megszólaltatása a frissen bevezetett cég vezetői által. Ez most elmaradt, a Didi alapítói szerint azért, mert ők a tőzsdei megjelenést nem a célnak, hanem valami új kezdetének tekintették.
A teljes szektort tűz alá vették
Nem a Didi az egyetlen külföldön jegyzett kínai tőzsdei technológiai cég, ami vizsgálatot kapott a nyakába. A Financial Times tudósítása szerint a CAC eljárást indított a Boss Zhipin nevű online munkaerő toborzó ügynökség, illetve a Full Truck Alliance nevű teherfuvar megosztó alkalmazást működtető cég ellen is. Mindkét társaság nemrég emelt tőkét és lépett a New York-i tőzsdére.
Az új adatbiztonsági törvény szigorúbban szabályozza azt, hogy a cégek hogyan kezelhetik a kínai felhasználók adatait. A kínai hatóságok üzenete a mostani akciókkal egyértelmű, akkor mehetnek külföldre tőkét gyűjteni és részvényt kibocsátani, ha otthon minden rendben van, ha biztosították, hogy kínai felhasználók adatainak kezelése a kínai hatóságok szája íze szerint történjen.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Halálos áldozatok tömkelegére kell számítani Európában a közeli jövőben

Itt az olcsó B kategóriás jogosítvány, de sokan csak féljogsinak tartják

Multicéggé nőtte ki magát egy magyar vállalkozás, az étrendkiegészítő serkentette étvágyát

Most jól figyeljen: lehet, hogy már ön is nyugdíjba mehetne

Egy méltatlanul lesajnált magyar nagyváros lenyűgözte a külföldi utazásszervezőket

Súlyos betegség sújtja a gyerekeket a Dunántúlon, a szülők sincsenek biztonságban

Vérfagyasztó sebet kapott az adatvédelem – a Meta AI-nak már ezt is szabad

Németország hamarosan háborúban állhat Oroszországgal, a történelem dadogni kezdett

Egy sosem látott százmillió forintos lombkoronasétány misztikus történetét meséljük el
