Valamivel több, mint 3,2 százalékot estek a mai kereskedésben a hongkongi tőzsdét üzemeltető HKEX részvényeinek árfolyama, miután tegnap ajánlatot tett a Londoni Értéktőzsde (LSE) megvásárlására. Az áreséssel egy nap alatt egymilliárd dollárral csökkent a HKEX piaci értéke, mindezt úgy, hogy a piaci szakértők szerint a tranzakció valószínűleg meghiúsulna a szabályozó hatóságok, valamint a londoni tőzsde részvényeseinek ellenállásán is - írja a Financial Times.
A HKEX ajánlata részvényenként 83,61 fontról szólt az LSE tulajdonosainak, ez 23 százalékkal magasabb azok keddi záróárfolyamánál. A hongkongiak ajánlata szerint a tranzakcióval, ha megvalósulna, akkor Európa és Ázsia legjelentősebb pénzügyi központja jönne létre. Mindezt csak akkor, ha az LSE eláll a Refinitiv nevű pénzügyi szolgáltatócégre tett 27 milliárd dollár értékű vételi ajánlatától, amely jelenleg a részvényesek jóváhagyására vár.
Kapcsolódó
Az ajánlatot azonban várhatóan nem csak annak pénzügyi tartalma alapján fogják megítélni, hiszen arra meglehetősen bonyolult politikai környezetben került sor. Hongkongban az egyre hevesebbé váló tüntetések növelik a politikai bizonytalanságot, míg Nagy-Britanniában a brexit eddig nem rendezett várható lefolyása van hasonló hatással.
Van egy kis gond
Ráadásul a hongkongi tőzsde egyáltalán nem tekinthető jelenleg függetlennek, a hongkongi kormányon keresztül Peking ellenőrzi a tőzsdét is és számos jelentős kínai állami cég részvényeivel kereskednek azon - hívta fel a figyelmet David Webb, egy hongkongi befektető, aki 2008-ig maga is a HKEX igazgatóságában ült. A 13 igazgatósági tagból hetet mindig is a hongkongi kormány nevezett ki, s a tőzsde elnöke mindig is tagja volt a Hongkong vezetőiből álló tanácsnak, mint ahogy a mostani, Laura Cha is - tette hozzá.
A helyzetet tovább bonyolítja - legalábbis szabályozói oldalról - hogy a londoni tőzsde tulajdonában van jelenleg az olasz tőzsde is (Borsa Italiana), amely többek között kezeli azt a platformot is, amelyen az olasz államkötvények többségének kereskedése zajlik. Az FT által megkérdezett szakértők szerint az ajánlatról nem csak azt gondolhatják a brit felügyelő szervek, hogy az egy kínai állami befolyásszerzési kísérlet, de annak engedélyezése azt is jelentené, hogy London elveszíti egyik ékkövét.
Nyomás alatt a hongkongi tőzsde is
A másik oldalon viszont a hongkongi tőzsde is egyre nagyobb nyomás alatt áll. A sanghaji és a sencseni tőzsde egyre erősebb versenytársakká válnak, s a kínai piac nyitása a külföldi befektetők előtt azt is jelenté, hogy lassan megkérdőjeleződik Hongkong szerepe, mint a régió pénzügyi központjáé.
Most kell lépniük, ha a HKEX nem teszi meg a nagy ugrást a következő egy-két évben, később már nem lesz lehetősége rá - mondta Ronald Wan, a Partners Capital nevű hongkongi befektetőcég alapítója. Más elemzők szerint sem egyértelmű, hogy kínai állami nyomulást jelent az ajánlat. A két tőzsde - a londoni és a hongkongi - között igenis lehetnek komoly szinergiák, elég csak arra gondolni, hogy ez a két piac a jüan kereskedés jelentős központjának számít.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!