A befektetők a koronavírus betegség (Covid-19) okozta első ijedtség után elkezdtek abban reménykedni, hogy a jegybankok lépéseket tesznek majd a járvány kedvezőtlen hatásainak megfékezése érdekében - írja elemzésében a Financial Times. A héten erősödött a befektetők körében a várakozás, hogy az amerikai Federal Reserve és más nagy jegybankok kamatot fognak csökkenteni. Ez elég racionális várakozás, hiszen a pénzügyi válság óta szinte minden piaci turbulenciára lazítással válaszoltak a központi bankok.
A piac a határidős árazások alapján jelenleg arra számít, hogy a Fed idén még két alkalommal csökkent majd irányadó kamatán, tehát az a jelenlegi 1,5-1,75 százalékos sávból legalább 50 bázispontot vág majd. Az év elején a konszenzus azt mutatta, hogy még egy egyszeri vágást sem tartottak akkor 100 százalékig biztosnak. A hangulatváltozás, összhangban a biztonságos menedékek iránt megnövekedett kereslettel, kedden már soha nem látott mélypontra lökte a 10 éves amerikai államkötvények hozamát.
Kapcsolódó
Egyre rosszabbul fest a kép
A globális gazdaság teljes növekedési képe elkezdett hirtelen nagyon rosszul festeni. Nem tudom, hogy amit a Fed tisztségviselői két hónappal ezelőtt gondoltak, bír-e bármilyen relevanciával. Az, hogy a Dow Jones Industrial egy nap alatt esik 900 pontot, már felkeltheti a figyelmüket - mondta a lapnak Iggo Chris, az AXA Investment Managemers befektetési igazgatója.
A Fed döntéshozói egyelőre nem adtak jelzést arra vonatkozóan, hogy változtatásra készülnének a monetáris politikában. Richrad Clarida elnökhelyettes kedden úgy nyilatkozott, hogy a koronavírusnak jelentős hatása lehet a kínai gazdasági növekedésre, amelynek tovagyűrűző hatásai lehetnek a világ többi részére is. Azonban még mindig túl korai akárcsak találgatni arról, hogy ez a hatás mekkora, mennyire lesz tartós és lesznek-e jelentős kihatásai a gazdasági kilátásokra - tette hozzá.
Egyelőre nem világos, hogy a cégek ellátási láncait hogyan érinti, illetve hogy a járvány milyen mértékben terheli majd meg a növekedést globálisan. Ez egy nagyon nehéz helyzet a Fed számára, hiszen világosabban szeretnének látni a gazdasági hatások tekintetében, viszont egyelőre még nincsenek adatok arról, hogy valójában hogyan érintette a gazdaságot a járvány - mondta Kathy Bostjanic, az amerikai Oxford Economics vezető közgazdásza. Ráadásul a Fed legutóbbi kommunikációja is megnehezíti azt, hogy a kiváráson kívül mást tegyenek. Legutóbb, tavaly év végén ugyanis azt kommunikálták, hogy egyelőre tisztábban szeretnék látni a tavaly július és október között végrehajtott 75 bázispontnyi csökkentés hatásait - tette hozzá.
A befektetők részben azért is a Fedet figyelik - amellett, hogy a világ legnagyobb gazdaságának a jegybankja -, mert a fejlett országok központi bankjai közül szinte egyedüliként neki van tere arra, hogy a kamatot csökkentsen. Viszont még az Európai Központi Bank (ECB) esetében is egy további 10 bázispontos csökkentést áraz a piac, annak ellenére, hogy az irányadó kamatláb már mínusz 0,5 százalékon áll. Az év elején még egy 2021-ben meginduló kamatemelést vártak, ehhez képest most már a 30 éves lejáratig bezárólag minden német államkötvény negatív hozam mellett cserél gazdát.
Újabb lazítást várnak
Az, hogy a befektetők ismét hinni kezdtek a további monetáris lazításban éles ellentétben áll a múlt év végi hangulattal. Akkor ugyanis általános meggyőződés volt, hogy a jegybankok kifogytak az eszközökből, s a gazdaság élénkítésének feladta ezentúl a kormányokra hárul.
A most mutatott piaci reakciók azonban rámutatnak arra, hogy továbbra is a jegybankok töltik be a legfontosabb szerepet. A fiskális politika irányába csak enyhe az eltolódás, és ahhoz is több évre van szükség - mondta Antoine Bouvet, az ING szenior stratégája. Szerinte egyébként kamatvágásokkal vajmi kevés hatást lehet gyakorolni a koronavírus terjedése miatt várható kiesésekre. A befektetők csak azért kezdték el ezt beárazni, mert ez lehet a legvalószínűbb és leggyorsabb válaszreakció. Azonban ez nem a leghatásosabb eszköz egy, a mostanihoz hasonló helyzet kezelésére - tette hozzá.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Koronavírus
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!