Komolyan visszavetette a kezelt vagyont a magyarországi kötvénypiac innovációja - állapította meg Komm Tibor, a CIB Alapkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója.
A szakember a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) bevezetésére célzott ezzel a kijelentéssel, amelynek immár bőven 3 ezer milliárd forintosra hízott állománya részben a visszaváltott befektetési jegyekből származott. A CIB Alapkezelőnél lévő állomány május végén még 493 milliárd forint fölött volt, ez 433 milliárd forintra esett vissza az év végére, még úgy is, hogy a hozamok pozitívan járultak hozzá a növekedéshez.
Kapcsolódó
A koronavírus átírta a várakozásokat
A hozamok annyira szépen alakultak, hogy a befektetési alapok mellett kitartó ügyfelek többsége jobban járt azoknál, akik 2019 közepén MÁP+-ra váltottak. A CIB Alapkezelő egyetlen alapjának az árfolyama sem esett tavaly. A tőke- és árfolyamvédett alapok egyre népszerűbbek. Az ESG (environmental, social, governance - környezeti, társadalmi és vállalatirányítás) szempontok alapján kiválasztott befektetések a CIB-nél is előtérbe kerültek, egy tőkevédett alapot indítottak nemrég ilyen kritériumok mentén.
A múlt év jól sikerült a részvénypiacokon, de a többi eszközosztály is jól teljesített - mondta Hajdu Egon befektetési igazgató. Idén is növekedést várnak az alapkezelőnél. Tavaly év végén még azt is feltételezték, hogy 2020-ban gyorsul a világgazdaság növekedési üteme, a kínai koronavírus megjelenése miatt viszont ezt kevéssé valószínű. A CIB Alapkezelőnél optimisták: arra számítanak, hogy a járvánnyal kapcsolatos aggodalmak már az első negyedévben enyhülnek. A Fed várhatóan nem szigorít az idén, sőt, ha a koronavírus terjedése miatt romlanak a gazdasági kilátások, akár lazításra is sor kerülhet - mondta Hajdu Egon.
Sok a kockázat
A legfontosabb kockázatot a világgazdaság növekedésére az Egyesült Államok és Kína között zajló kereskedelmi háború jelenti. Ennek eszkalálódása az USA-ban 0,4, Kínában 0,6 százalékkal vetette vissza a GDP-t. A brexit szintén negatív hatású lehet, különösen ha a britek nem tudnak megegyezni az EU-val. Ebben az esetben a brit GDP akár 5-6 százalékkal is csökkenhet három év alatt, de Németországban, Olaszországban, Franciaországban, sőt Japánban és az Egyesült Államokban is visszaeshet a gazdaság.
A koronavírus szintén nagyon komoly kockázatot jelent. Az arany vált a befektetők kedvenc eszközévé a pánik közepette, és a kőolaj az, amelyik a legjobban megsínylette a járvány terjedését. A részvények eddig közepesen teljesítettek, de a CIB várakozása az, hogy a tavalyihoz hasonlóan idén is emelkedni fognak a tőzsdék.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Az Audi legkelendőbb SUV-ja eladhatatlanná vált, Győrből szállítottak hozzá motort

Negyvenhét másodpercenként érkezik egy hibabejelentés a kórházakból

Járhatatlan lesz a főváros hétvégén

Május végén eltűnhet Elon Musk

Csudálatos ajándékkal kecsegtet a Yettel: hagyja a csudába!

Eljött az igazság pillanata: így teljesített Románia

A lakótelep közepén, két panel közt írják a magyar kereskedelem jövőjét

Az ördög Versace-t visel? Készpénzben veszi meg versenytársát a Prada

Újabb veszteséges év: teljesen agyonnyomja a Spart a kormány beavatkozása
