A politikusokat elmámorította a nyári vírusmegnyugvás, és azt hitték, hogy mivel tavasszal már legyőzték a vírust, elég lesz akkor reagálni majd, ha újból baj lesz. Sok helyen a legalapvetőbb védekezésre sem voltak képesek, ennek hatására az elmúlt hetekben fellángoltak az esetszámok (és ha igaz, hogy szezonális a vírus, akkor még annál is nagyobb bajban vagyunk, mint korábban gondoltuk).
Különösen igaz ez Kelet- és Közép-Európára, ahol a látszólagos siker miatt mind a lakosság, mind a politikusok azt hitték, hogy a probléma komolytalan és könnyen kezelhető, és nyáron teljesen elengedték a védekezést. Ennek a levét isszuk most, és fogjuk fizetni az árát várhatóan fél évig.
Ennek egyértelmű gazdasági következményei lesznek - írta blogján a közgazdász. Csakhogy ezt nehéz kezelni, hiszen ha megijed a lakosság, akkor leáll a gazdaság, még ha nincs is központilag elrendelt lezárás. Ha pedig visszaesik a fogyasztói bizalom és a költekezés, az hólabdaszerűen végigmegy számos szektoron - különösen a gyakran emberi kapcsolatokhoz kötött szolgáltató szektorban. A gazdasági problémák tehát valósak lehetnek a következő hónapokban (W-jellegű recesszió).
Kellően nagy baj lesz?
Ugyanakkor az attól való félelem, hogy nem lesz stimulus, valószínűleg megalapozatlan. Ha kellően nagy a baj, akkor - lévén nincs más eszköz - a kormányzatok a jegybankokkal karöltve újabb féktelen, pénznyomtatásból finanszírozott fiskális ámokfutást fognak rendezni. Az USA szinte bizonyos, hogy képes lesz erre, Európa a politikai széthúzás miatt viszont valószínűleg csak kisebb mértékben és megkésve. Emiatt a dollár jelenlegi korrekciója valószínűleg csak időleges.
A részvények sorsa nagy kérdés, a gazdasági mélyrepülés negatív, a (várható) pénzszórás inkább pozitív hatású, és miközben egyes szektorokban (különösen tech) érezhető volt augusztus végére az eufória, máshol nagyon óvatosak a szereplők, így számomra nem egyértelmű a helyzet - bár valószínűleg 2020 vége, 2021 eleje kínálni fog kedvező belépési pontokat - véli Zsiday Viktor.
Eközben Magyarországon egyértelműen a svéd útra kerültünk - nem az egy főre jutó GDP-ben, hanem abban, hogy a kormányzat a lakosságra tolja a vírusvédekezést. Ennek azonban - a svédekhez hasonlóan - az lehet az eredménye, hogy a lakosság csak akkor ijed meg igazán, ha már elég sok a halott, de akkor tartósan. Ez mind egészségügyileg, mind gazdaságilag elég sötét képet fest a következő hónapokra, ugyanis a lakossági bizalom hosszú hónapokra elillanhat, ha kellően naggyá válik a járvány, és utána is lassan állhat talpra - hangzik a szomorú prognózis.
A rossz gazdasági kilátások különösen problémásak az MNB árfolyampolitikája számára. Az elmúlt években a forint árfolyamíve hasonlítani kezdett a pár évvel ezelőtti török líráéra. Ezzel az a probléma, hogy ha kellően soká tart, akkor mindenki észreveszi, hogy az adott ország konstans árfolyam-leértékelő politikát folytat, és a lakosság egy idő után a saját "játékpénze" helyett elkezdi megtakarításait átmenteni "kemény" valutába. Csakhogy a dollarizáció/euroizáció miatt részlegesen elvesztheti a jegybank a kontrollt a monetáris politika felett, valamint a forint gyengülése önerősítő lehet.
Lassan el kell döntenie Magyarországnak, hogy stabil devizát akar-e, vagy hagyja, hogy a lakosság magától átálljon euróra, miután elveszti bizalmát a forintban
- véli Zsiday
Az MNB nincs könnyű helyzetben, hiszen számos célra lő egyszerre. Rossz hasonlattal: olyan ez, mint a cirkuszi tányérpörgetők, akik ahogy egyre több tányért pörgetnek, egyre nagyobb az esélye, hogy valamelyik leesik. Pláne ha közben van egy kisebb földrengés - most pedig van. Kétséges, hogy az MNB fundamentálisan hajlandó-e módosítani a rekordalacsony reálkamatokra és devizagyengítésre alapozott "high-pressure economy" gazdaságpolitikán. Isteni szerencse, hogy az EU költségvetéséből származó tonna pénz, és a NextGeneration csomag ismét olyan komoly hátszelet fog biztosítani Magyarországnak 2021 közepe/végétől, hogy talán ezzel - még irányváltás nélkül is - sikerülhet elkendőzni a folyamatokat. Addig azonban sok víz lefolyik még a Dunán - véli a közgazdász.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!