Az okok ismertek: a jegybank-kormányzat szupercsapat végtelen mennyiségű frissen teremtett pénzzel támasztotta meg 2020-ban a gazdaságokat, amely pénzosztást idén is folytatják, s ez várhatóan 2021-ben kirobbanó gazdasági növekedést okoz, de eközben megígérték, hogy kamatemelésről szó sem lehet még jó sokáig. Van tehát végtelen pénz és végtelen növekedés, aminek az eredője egyértelmű: minden piaci ár felrobbant, a réztől kezdve a búzán keresztül a részvényeken át a bitcoining. Ráadásul az emberek a sportfogadás és társas szórakozások helyett a tőzsde felé fordultak, különösen mert számos ország nagy összegeket utalt polgárainak a válság enyhítése céljából (Magyarország nem követte el ezt a hibát) - fogalmazott blogján a közgazdász.
A gazdaságpolitikusok - a kisbefektetőkkel karöltve - komoly buborékot teremtettek, ahol például a Tesla cégértéke több, mint az összes többi hagyományos autógyártó értéke együttesen, ahol a Bitcoin ára egy év alatt ötszörösére emelkedett, és a 2000 legnagyobb amerikai cég értéke 35 százalékkal van magasabban, mint a vírusválság előtti csúcs!
Kapcsolódó
Elméletileg tehát minden tökéletes a piacok számára, ám a pozícionáltság, az extrém optimizmus bajt okozhat
- fogalmazott zsiday Viktor.
Ha nagyon sok befektető áll egy irányban, akkor elegendő lehet egy kis szikra, hogy mind megijedjenek, és a piac saját súlya alatt tud összeomlani, akár szinte ok nélkül is. Ennek egyik legismertebb példája az 1987-es tőzsdekrach, amikor a piacok hosszú és hatalmas emelkedés után hirtelen 30-50 százalékot estek pár hét leforgása alatt. Történt mindez annak ellenére, hogy a gazdaságban nem volt baj, később sem lett recesszió.
Most mind a kis-, mind a nagybefektetők extrém módon pozicionáltak, és attól tartok, hogy ez pár hónapon belül nagy bajhoz vezethet, ha hirtelen mindenki egyszerre akar kitettséget csökkenteni. Valószínűleg a legfelkapottabb dolgok a legsérülékenyebbek: zöld energia, nyersanyagok, bitcoin, kis kapitalizációjú részvények - véli a tőzsdei elemző.
Önmagában még az eufóriából nem lesz tőzsdei áresés vagy összeomlás, és a piacok gyakran sokáig tudnak emelkedni nagy optimizmus közepette is - pláne ha ilyen erős a fundamentális hátszél, mint most. Ám ritkán látható ekkora eufória és úgy gondolom, hogy valószínűleg nem tud sokáig fennmaradni. Tartok tőle, hogy a jelenlegi emelkedést akár már pár héten vagy néhány hónapon belül igen éles és mély (10-30 százalékos) korrekció követhet számos eszközben - hangzik a jóslat.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!