Egy nagyszebeni férfi 12 ezer eurónyi kriptodevizával lett szegényebb, miután megnyitott egy SMS-ben kapott linket – számol be a Krónikaonline.ro.

A csalók az erdélyi illetőt azzal húzták csőbe, hogy riasztást küldtek, miszerint a számlájához máshonnan férnek hozzá, és át kell helyeznie a kriptovalutáját egyik virtuális helyről a másikra.

Pánikba estem, felhívtam az SMS-ben szereplő telefonszámot. Akik felvették a telefont, úgy mutatkoztak be, mintha a kriptovaluta-applikáció képviselői lettek volna 

– mondta el a megkárosított, aki egy órán keresztül beszélt telefonon a platform állítólagos illetékeseivel. A digi24.ro azt írja, a férfinak valóságosnak tűnt az üzenet.

A hekkerek rábeszélték, hogy új virtuális pénztárcát kell készítenie egy biztonságosabbnak mondott alkalmazásban, majd az új fiók elkészülte után átutalta oda a kriptóban őrzött pénzét. Így átszámítva közel 4,94 millió forintnyi digitális vagyona bánta.

A kárvallott akkor eszmélt fel, hogy átverték, amikor elfogytak a kriptoeszközei, és a korábbi telefonszámon senki sem válaszolt.

„Nem szabad a jelszót megadni, azt a kétfaktoros hitelesítőt, ami a Google-hitelesítőtől származik. Továbbá, ha van pénzünk egy külső számlán, ne adjuk meg azt a karaktersorozatot, amivel csak mi rendelkezünk” – tanácsolta Marius Moga, a kriptovaluta-kereskedési platformok szakértője. 

Egyre veszélyesebb módszerekhez nyúlnak

Az ilyen csalások egyre gyakoribbak az utóbbi időben, figyelmeztet a román rendőrség, hozzáfűzve, a kiberbűnözők gyakran állami vállalatok, magáncégek, futárcégek vagy ismert bankintézetek képviselőinek adják ki magukat. Épp ezért elengedhetetlen, hogy óvatosan bánjunk a különféle üzenetküldő programokon és közösségi médiaplatformokon érkező kéretlen üzenetekkel. 

„A mesterséges intelligenciának és a bűncselekmények automatizálásának köszönhetően ezek az üzenetek egyre hitelesebbé, aktuálisabbá és a felhasználói profilunknak megfelelően célzottá válnak” – mutatott rá Dan Cîmpean, az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) igazgatója. 

Csak ebben az évben a hekkereknek világszerte 1,3 milliárd dollár értékű kriptovalutát sikerült ellopniuk 

– derült ki a Chainalysis amerikai blokklánc-elemző cég jelentéséből.

Kriptoőrület: teljesen indokolatlanul dominálták a mémérmék 2024-et

Hiába a tulajdonképpeni sötétben tapogatózás, mégis eszméletlenül népszerűbbé váltak az idei évben a kriptodeivzák legfiatalabbakat megcélzó változatai. Részletek.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!