Pozitív irányban mozdult el a magyar részvénypiac mélyen pesszimista megítélése novemberben, ez derül ki a német ZEW intézet és az Erste Bank friss felméréséből.

Emelkedést vár a szűk többség

A 80 régióval foglalkozó befektetési szakembernek most már több mint fele, 51,9 százaléka várja azt, hogy fél éven belül felfelé mozdul el a BUX index, s már csak 22,2 százaléka tippeli ennél is lejjebb az index értékét. Ez az optimisták táborának 14,4 százalékpontos emelkedését és a pesszimisták arányának több, mint 18 százalékpontos csökkenését jelenti októberhez képest, amikor is a felmérés történetében ritkán tapasztalt mélységbe süllyedt a magyar részvénypiaccal kapcsolatos hangulat.

A felmérés bull/bear aránya ezzel 2,3 fölé emelkedett, ilyen magas értékre utoljára júniusban volt példa, nem sokkal az előtt, hogy a BUX letörte volna a 22 000 pontos szintet, s nemzetközi piacokkal karöltve merek zuhanásba kezdett. Az optimisták és a pesszimisták közötti különbség 29,7 százalékpontra ugrott, szintén nyár elején látott magasságba, októberben negatív volt ez az adat.

Régiós sereghajtó a gazdaság

A magyar gazdaság megítélése eközben nem javult sokat. Az egy hónappal ezelőtti állapothoz képest annyi előrelépés történt, hogy néhány válaszadó szerint most már nem elfogadható, hanem jó a gazdaság jelenlegi állapota, azonban még mindig csak a megkérdezettek 5,4 százaléka osztja ezt a véleményt. A jelenlegi gazdasági körülményekre adott válaszok alapján Magyarország -62,2 pontot kapott. Ez nem csak a régióban a legrosszabb érték - ezt már sajnos az elmúlt hónapokban megszokhattuk - hanem immár az eurózóna átlagánál is sokkal rosszabb adat.

Nagyon le vagyunk maradva ezzel az értékkel a második legrosszabbnak ítélt Romániától is, délkeleti szomszédunk -28,1 ponttal követ minket a negatív rangsorban. A szakértők szerint ráadásul arra is kevés az esély, hogy a helyzet javulni fog, 64,9 százalékuk szerint a magyar gazdaság helyzete a jövőben csak rosszabb lesz. Ezzel a kilátások tekintetében is sikerült a sereghajtó szerepét felvállalnunk. Ez azért is elkeserítő, mivel ősz előtt legalább kilátásaink tekintetében mutatkozott némi bizakodás a piac részéről Magyarországgal kapcsolatban.

Mi várható a forint frontján?

A forint vesszőfutása sem biztos, hogy véget érhetett. A megkérdezettek 41,2 százaléka szerint további forintesés várható a piacon. Ez ugyan halvány, 1,2 százalékpontos csökkenés októberhez képest, viszont a forintfelértékelésre számítók aránya is csökkent eközben, 2,2 százalékponttal 35,3 százalékra. A többség egyébként a hosszabb forinthozamok relatív emelkedésére számít a jövőben, 56,2 százalék osztotta ezt a véleményt, s immár 48,5 százalék gondolja úgy, hogy az inflációs nyomás is emelkedni fog Magyarországon, ez 8,5 százalékponttal magasabb az októberi értéknél.

 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!