A Wall Street Journal értesülései szerint az amerikai hatóságok vizsgálatot indítottak annak kiderítése érdekében, hogy nem manipulálták-e az amerikai tőzsdék egyik legfontosabb mutatószámát, a félelemindex néven ismertté vált VIX indexet. A lap szerint a Financial Industry Regulator Authority (Finra) azt vizsgálja, nem térítették-e el az opciós piacon adott megbízásokkal a VIX index értékét.
A VIX index az egyik legszélesebb körben használt fedezeti eszköz az amerikai piacon befektetők körében. A mutató értékét az S&P 500-as részvényindex opciós kereskedéséből számítják, gyakorlatilag azt mutatja meg, hogy a kereskedők a jövőben milyen volatilitásra számítanak a vezető amerikai részvényindex áralakulásában. A mutató a nyugodt tőzsde időszakokban jellemzően alacsony szinten tartózkodik, amikor áresés van és idegesebbé válik a kereskedés a tőzsdén, értéke rendszerint megugrik. Emiatt a befektetők sokszor az ezen alapuló határidős és más származékos termékek megvásárlásával fedezik portfóliókat egy esetleges tőzsdei áresés ellen.
A Finra nem kormányzati szerv, hanem a Wall Street-i befektetési házak önszabályozó szervezete, azonban felügyeletét az amerikai értékpapírpiaci hatóság, a SEC látja el.
A lap szerint azt egyelőre nem tudni, hogy a Finra vizsgálata hivatalos nyomozást is maga után von-e majd, arra a következtetésre is juthatnak, hogy nem történt tisztességtelen árfolyam-befolyásolás a termék esetében.
A lap szerint egyébként az ügyben nemrég egy befektetőket képviselő jogi iroda is beadványt nyújtott be az ügyben.
Az írás szerint az árfolyam-manipuláció egyik módja lehet, ha például a szereplők a VIX index havi elszámolóárának kialakulását megelőző aukció során egyszerűen nem valós kötési szándékot jelző ajánlatokat nyújtanak be az S&P 500-as index opciós piacán, s ezzel módosítják a VIX index kiszámolásánál fontos változókat. Az amerikai opciós piacon jellemzően a VIX havi elszámolóárának kialakításáért felelős időszakban jelentősen meg szokott ugrani az S&P 500-as index opciós piacának forgalma. A lap által megkérdezett szakértők szerint az árfolyam-manipulációt meglehetősen nehéz lehet bizonyítani.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Újabb szigor jön az egészségügyben

Kamatugrás: közel 8 százalékra vált az egyik legnépszerűbb állampapír

Drasztikusan csökkentek a keresetek – így nyomták le a futárbéreket
Kína felé fordul a japán óriás, váratlan bejelentést tett a Nissan

Kelet-európai bíborost bízott meg utolsó kívánságának teljesítésével Ferenc pápa

Sírba viszik a titkokat, Faraday-kalitka lesz a Sixtus-kápolnában

Besokalltak a vasutasok: magát Lázárt kérik, hogy védje meg őket az utasoktól

Ez a nyelv egyre fontosabb a munkaerőpiacon

Ausztriának befellegzik, jön a recesszió
